MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierowco szykuj portfel. Ulice w rejonie dworca PKS oraz stadionu lekkoatletycznego wejdą do strefy płatnego parkowana

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski / archiwum
Lubartowska, Targowa, Nadstawna, Sieroca, Jaczewskiego ale też Zygmuntowskie, Piłsudskiego – to ulice, które znajdą się w strefie płatnego parkowania. Zostanie ona poszerzona o ponad 400 bezpłatnych obecnie „ulicznych postojówek”. Stawka za pierwszą godzinę - 2 zł.

Kierowcy nie będą zadowoleni z tej zmiany. Strefa płatnego parkowania poszerzy swoje granice. Obejmie dwa nowe obszary: w rejonie dworca PKS oraz stadionów: lekkoatletycznego i żużlowego. Z pomysłem wyszedł ratusz.

- Główny cel, który chcemy osiągnąć to uporządkowanie ruchu i parkowania – tłumaczył Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

W czwartek (15 października) „tak” zmianom powiedzieli miejscy radni. Za było 18 głosów, przeciwko – 10, a jeden radny wstrzymał się od głosu.

– Znaleźliśmy się w czerwonej strefie. To czas kiedy więcej osób będzie korzystało z własnego transportu, a nie z komunikacji publicznej, bo liczba pasażerów będzie ograniczona - wskazywał Marcin Jakóbczyk, radny PiS. I postulował aby zrezygnować z poszerzenia strefy parkowania.

- Strefa nie wchodzi w życie z dniem podjęcia, ale najwcześniej od 1 czerwca 2021 r. Nie widzę powodu, aby wycofać z porządku obrad – mówi Szymczyk.

Dyskusja trwała kilkadziesiąt minut. - To dojenie mieszkańców. Może zróbmy całe miasto strefą płatnego parkowania żeby zaspokoić kasę miasta – wytykał Piotr Breś, radny PiS. I apelował aby z obszaru, o który ma być rozszerzona strefa, wyłączyć okolice targowiska przy al. Tysiąclecia.

- Chodzi o to aby handel tam kwitł. Z bazaru będziemy mieli więcej korzyści niż z opłat w strefie – sekundował Stanisław Brzozowski, radny PiS.

Wniosek o to, aby nie obejmować terenu przy targowisku strefą parkowania złożyła też spółka Bazar, która dzierżawi teren.

– Parking na 23 miejsca jest nam niezbędny do prowadzenia naszej działalności. Był przez nas używany przez 30 lata – podkreśla Leszek Fedec, prezes spółki Bazar.

- Strefa nie wchodzi w teren, który jest dzierżawiony przez spółkę Bazar. Więc nie mówmy, że coś komuś zabieramy. Strefa dotyczy tylko pasa drogowego – ripostuje Szymczyk.

Radny Marcin Nowak (Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka) „podpowiadał”, aby prowadzenie strefy powierzyć jednej z miejskich spółek. – To przyniesie olbrzymie oszczędności. Jak liczyłem jeszcze w ubiegłym roku byłaby to kwota 1,5 mln zł – wylicza Nowak.

Jak będą wyglądać strefy?

Granice pierwszego z obszarów, o który powiększy się strefa płatnego parkowania stanowią ulice: Tysiąclecia (bez tej ulicy) od Unii Lubelskiej do Lubartowskiej, Solidarności (bez tej ulicy) od Lubartowskiej do Prusa, Prusa (bez tej ulicy), Jaczewskiego, Obywatelska, Unicka (bez tej ulicy), Podzamcze (bez tej ulicy), Lwowska (bez tej ulicy) od Podzamcza do ronda Dmowskiego. Tym samym trzeba będzie płacić za parkowanie przy ulicach m.in. w rejonie dworca PKS, targowiska przy Tysiąclecia, szpitala im. Jana Bożego czy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Drugi obszar wyznaczają zaś: Bystrzyca (od Piłsudskiego do Unii Lubelskiej), Unii Lubelskiej (od mostu na Bystrzycy do Zygmuntowskich), Zygmuntowskie, Piłsudskiego (od Zygmuntowskich do mostu na Bystrzycy). To okolice dwóch lubelskich stadionów: lekkoatletycznego oraz żużlowego.

Dwa nowe obszary płatnego parkowania mają być oznakowane jako „podstrefa D” (obecnie strefa jest podzielona na trzy części: A – najdroższa, B i C – najtańsza). Łącznie wyznaczonych zostanie w niej ok. 440 miejsc parkingowych. Obecna strefa ma ich ok. 1500.

Opłaty w podstrefie D będą takie same jak w podstrefie C. Oznacza to, że za pierwszą godzinę parkowania trzeba będzie zapłacić 2 zł, za drugą - 2,4 zł, za trzecią - 2,8 zł, a za czwartą i każdą kolejną – ponownie 2 zł.

Opłaty będą obowiązywały – tak jak w obecnej strefie - w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku. Płatne jest parkowanie w godzinach 8 – 18. Kara za brak biletu ma wynosić 100 zł (50 zł jeśli zapłacimy w ciągu 7 dni o wystawienia wezwania).

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski