Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska skompletowała listy do lubelskiego sejmiku. "Liczymy na 8-9 mandatów"

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski
Minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera, była szczypiornistka, dyrektor lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - to między innymi oni znaleźli się na listach Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej zatwierdził właśnie listy Koalicji Obywatelskiej (której najważniejszym członem jest PO) Sejmiku Woj. Lubelskiego.

W okręgu nr 1 (Lublin) otworzy ją Bożena Lisowska, radna wojewódzka. W poprzednich wyborach poparciem obdarzyło ją ponad 10 tys. głosujących. Jesienią 2023 r. bez powodzenia ubiegała się o mandat poselski zdobywając 6935 głosów (czwarty wynik na liście KO). Na drugiej pozycji znalazł się Grzegorz Kurczuk, w czasach rządów SLD określany mianem barona lewicy. W latach 2002-2004 piastował stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera. Przez trzy kadencje zasiadał w Sejmie, był też wicemarszałkiem Senatu. Od 2019 r. pełni funkcję prezesa Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie. "Czwórka" przypadła Iwonie Nabożnej, byłej szczypiornistce, zawodniczce lubelskiego Monteksu, z którym w latach 1995-2001 zdobyła siedem mistrzostw Polski z rzędu. Listę zamknie Anna Ryfka, dotychczasowa radna miejska.

Liderem listy w okręgu nr 2 (pow. janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, opolski, puławski, rycki) będzie Andrzej Ścibior, w przeszłości dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Lublin. "Jedynkę" w okręgu nr 3 (miasto Biała Podlaska, pow. bialski, parczewski, radzyński, łukowski) otrzymał Stanisław Żmijan, szef lubelskich struktur Platformy Obywatelskiej, a od stycznia dyrektor lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego. Na pierwszej pozycji w okręgu nr 4 (m. Chełm, pow. chełmski, łęczyński, krasnostawski, świdnicki, włodawski) wylądował Waldemar Białowąs, radny miejski ze Świdnika, w 2018 r. bez powodzenia walczył o fotel burmistrza Świdnika. "Dwójka" powędrowała do Ewy Jaszczuk, prezes Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i radnej wojewódzkiej wybranej w 2018 r. z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Później Jaszczuk związała się z Polską 2050 Szymona Hołowni. Jako kandydatka tej formacji miała rywalizować o miejsce na Wiejskiej, ale ostatecznie zrezygnowała ze startu. Trzecie miejsce w tym okręgu trafiło do Dariusza Grabczuka, radnego miejskiego z Chełma, a prywatnie brata posła KO Krzysztofa Grabczuka.

Liście KO w okręgu nr 5 (m. Zamość, powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, zamojski, tomaszowski) przewodzić będzie Zofia Woźnica, lekarka i obecna radna wojewódzka. "Dwójka" powędrowała do Ewy Beliny-Wawryk, rolniczki, która w jesiennych wyborach parlamentarnych bezowocnie walczyła o poselski mandat.

KO w obecnej kadencji sejmiku dysponuje sześcioma szablami. W kolejnym sejmikowym rozdaniu chce zwiększyć stan posiadania.

- Liczymy na 8-9 mandatów. Mamy nadzieję, że tyle samo mandatów zdobędzie Trzecia Droga. Aby odbić sejmik z rąk PiS potrzeba min. 17 radnych i na minimum tyle liczymy - mówi "Kurierowi" Bożena Lisowska

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. W ich ramach wyłonimy m.in. skład 33-osobowego sejmiku woj. lubelskiego.

PEŁNA LISTA KANDYDATÓW KOALICJI OBYWATELSKIEJ DO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO

Okręg nr 1

1. Bożena Lisowska
2. Grzegorz Kurczuk
3. Henryk Łucjan
4. Iwona Nabożna
5. Mirosław Świerz
6. Robert Lipiński
7. Anna Ryfka

Okręg nr 2

1. Andrzej Ścibior
2. Marek Wieczorek
3. Michał Zimowski
4. Anna Lipnicka
5. Jerzy Kuliński
6. Anna Turos
7. Rafał Żołynia
8. Mirosław Jaworski
9. Ewa Rogowska
10. Jerzy Wlaszczyk
11. Dariusz Baran
12. Małgorzata Wujec

Okręg nr 3

1. Stanisław Żmijan
2. Wojciech Sosnowski
3. Marta Demczuk-Cybulska
4. Łukasz Gołąb
5. Bernadetta Machnik
6. Renata Dominik
7. Mirosław Starzyński
8. Krzysztof Tymoszuk

Okręg nr 4

1. Waldemar Białowąs
2. Ewa Jaszczuk
3. Dariusz Grabczuk
4. Paweł Woliński
5. Małgorzata Zając
6. Wiesław Brodowski
7. Jerzy Wrzesień

Okręg nr 5

1. Zofia Woźnica
2. Ewa Belina-Wawryk
3. Aneta Najda
4. Mariusz Cichocki
5. Mariusz Drożdżyk
6. Zbigniew Bielak
7. Ireneusz Godzisz
8. Wojciech Antoniuk

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski