MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejka przed urzędem pracy. Bezrobotni wracają z zagranicy, a urząd ogranicza kontakty

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Kolejka przed urzędem pracy ustawiła się także w poniedziałek
Kolejka przed urzędem pracy ustawiła się także w poniedziałek PN
Z powodu epidemii koronawirusa wielu lublinian wróciło z zagranicy. Wielu z nich skierowało swe kroki prosto do Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. Urzędnicy namawiają do załatwiania spraw przez internet lub telefon.

- Przejechałam z Włoch, bo straciłam pracę. Chcę się zarejestrować jako osoba bezrobotna, żeby mieć przynajmniej ubezpieczenie zdrowotne. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy - mówi Weronika. W ubiegłym tygodniu wróciła do Lublina z północnych Włoch. W piątek spotkaliśmy ją w kolejce do urzędu pracy.

Chętnych do rejestracji jest bardzo dużo. Jeszcze w czwartek w budynku przy ul. Niecałej ustawiały się kolejki. Głównie były to osoby młode.

- W związku z bardzo dużą ilością osób chcących rejestrować się w MUP w Lublinie z powodu powrotów z zagranicy i wykazujących objawy przeziębienia, urząd podjął decyzję o czasowym ograniczeniu kontaktów bezpośrednich z klientami urzędu. Bezpośrednia obsługa klientów odbywać się będzie tylko w miejscu do tego wyznaczonym - mówi Monika Różycka-Górska, rzeczniczka MUP w Lublinie.

Oznacza to, że do budynku MUP w Lublinie przy ul. Niecałej 14, poza strefą wyznaczoną od obsługi klienta, wpuszczani będą wyłącznie pracownicy urzędu pracy. Odwołane zostały wszystkie zaplanowane na marzec indywidualne wizyty i konsultacje osób bezrobotnych u doradców klienta. - Będą one odbywać się drogą telefoniczną - dodaje Monika Różycka-Górska.

Nie oznacza to, że MUP przerywa pracę. Na bieżąco będą rozpatrywane wszystkie sprawy, pisma i zgłoszenia przesyłane do MUP w Lublinie za pośrednictwem internetowych formularzy, poczty tradycyjnej oraz elektronicznej ([email protected]), a także w ramach kontaktów telefonicznych. Odpowiedzi na otrzymane zapytania oraz wydane decyzje administracyjne przesyłane będą elektronicznie lub tradycyjną pocztą.

W urzędzie można zarejestrować się elektronicznie bez wychodzenia z domu, wysłać pismo za pośrednictwem ePUAP, czy zgłosić ofertę pracy on-line za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.

Rzeczniczka apeluje do osób, w tym powracających z zagranicy, o powstrzymanie się od rejestracji w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie w celu m.in. uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie z ustawą z 2 marca, w przypadku podejrzenia zarażenia lub zarażenia koronawirusem opieka medyczna jest bezpłatna.

Kolejne ograniczenia
Ograniczenia podobne jak MUP w Lublinie wprowadziły także inne urzędy. Prośbę do klientów o ograniczenie do minimum wizyt planowanych w placówce wystosował Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Osobistą obsługę interesantów w urzędzie zawiesił Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie. Od poniedziałku rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy odbywa się wyłącznie poprzez internet, przesłanie dokumentów odbywa się pocztą bądź do pojemnika usytuowanego przy wejściu do urzędu.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski