MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Bosak w Lublinie o postulatach rolników: tylko długotrwałe, uparte protesty przyniosą efekty

OPRAC.: Anna Paszkowska
Krzysztof Bosak/portal X (dawny Twitter)
Tylko długotrwałe, uparte protesty przyniosą efekty - mówił we wtorek w Lublinie jeden z liderów Konfederacji, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak odnosząc się do postulatów protestujących rolników.

Krzysztof Bosak uczestniczył w konferencji prasowej rolników pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, na której ponownie poparł dążenia protestujących.

- Te główne postulaty są głęboko w polskim interesie narodowym: odrzucenie tego obłędu, który ogarnął kręgi decyzyjne w Unii Europejskiej, polityki klimatycznej, europejskiego Zielonego Ładu – wymienił. Stwierdził, że złamane zostały obietnice złożone Polakom w trakcie referendum akcesyjnego.

Jego zdaniem należy brać przykład z protestujących w innych państwach.

- Tylko długotrwałe, uparte protesty przyniosą efekty – ocenił Bosak.

Odnosząc się do podpisanego w Jasionce (woj. podkarpacie) uzgodnienia pomiędzy przedstawicielami organizacji rolniczych a ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim stwierdził, że „to próba stworzenia fałszywej reprezentacji rolników, z którą rząd się dogada”.

- Jednym z podpisujących te uzgodnienia był mój kontrkandydat z wyborów prezydenckich w Zielonej Górze sprzed 10 lat, młody polityk PSL. On był po stronie rządowej, czy po stronie społecznej? – pytał retorycznie Bosak.

W ub. tygodniu w podrzeszowskiej Jasionce podpisane zostało uzgodnienie dotyczące m.in. uregulowania relacji gospodarczych z Ukrainą. Dokument przewiduje m.in., że minister rolnictwa ma zwrócić się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski objętych embargiem produktów rolnych z Ukrainy. Strony wskazały również, że uregulowane muszą być relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do rynku takich produktów, jak m.in. zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka.

W uzgodnieniu są też zapisy dotyczące dopłat do zboża sprzedanego między 1 stycznia br. a 30 maja br., utrzymania wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 r., czy wsparcia strony społecznej działań rządu, zmierzających do zmian w Zielonym Ładzie, takich jak ograniczenie ekoschematów oraz uproszczenie zasad pomocy dla rolników.

Źródło: PAP

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski