MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska pielgrzymka wyruszy, ale będzie inna niż zwykle. Zobacz, co się zmieni

Piotr Nowak
Piotr Nowak
„Lubelska pielgrzymka na Jasną Górę w 2020 odbędzie się. Najpierw jej plan zatwierdził sanepid, teraz zgodę wydał lubelski metropolita, abp Stanisław Budzik” - powiadomiła lubelska kuria. Szykuje się pielgrzymka inna niż zwykle.

Jest zgoda sanepidu i metropolity lubelskiego na organizację pieszej pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę. Każdego roku, w blisko dwutygodniowej wędrówce uczestniczy kilka tysięcy wiernych. W tym tym roku będzie ich mniej.

Z ostatnich ustaleń między organizatorem pielgrzymki ks. Mirosławem Ładniakiem i służbami wynika, że na pątniczy szlak, razem z duszpasterzami i obsługą, wyruszy maksymalnie 150 osób. Pątnicy mają maszerować w trzech grupach po 50 osób. Największym wyzwaniem będzie logistyka całego wydarzenia. Rekomendacje wojewody są takie, że uczestnicy nie mogą nocować w cudzych domach i gospodarstwach, tak jak to odbywało się w poprzednich latach. Każdego dnia wieczorem, po przejściu wyznaczonej trasy, pątnicy będą wracać do własnego domu. Następnego dnia będą przyjeżdżać z powrotem i kontynuować drogę.

- Chodzi o to, żeby zminimalizować kontakt między ludźmi - wyjaśnia ks. Mirosław Ładniak, organizator pielgrzymki. Ostateczny kształt wydarzenia nie został jeszcze ustalony. Nie wyznaczono terminu rozpoczęcia zapisów, nie jest pewne, ile dni będzie trwało wydarzenie i ile osób będzie mogło wziąć udział w modlitwie na szlaku. Jeden z pomysłów zakłada, że każdego dnia na trasie będą inne osoby. Wymiana uczestników miałaby pozwolić większej liczbie osób poczuć rekolekcje w drodze.

Częste mycie i dystans
Wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii wydał Główny Inspektor Sanitarny. Najważniejszą zasadą jest ta, że w wydarzeniu mogą brać udział tylko osoby zdrowe. Wśród pozostałych zaleceń dla uczestników są m.in. obowiązek częstego mycia rąk wodą z mydłem i dezynfekcji osuszonych dłoni, zachowanie dystansu społecznego pomiędzy ludźmi (rekomendowane są 2 metry), unikanie dotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu. Obowiązek zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia sanitarnego-higienicznego (toalet i umywalni, wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk i papieru higienicznego) spoczywa na organizatorach. GIS rekomenduje ponadto powołanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia u pielgrzymów objawów typowych dla zarażenia koronawirusem.

Lubelska pielgrzymka na Jasną Górę. Trzeciego dnia wędrówki ...

Ks. Mirosław Ładniak zapowiada, że szczegóły tegorocznej pielgrzymki są jeszcze ustalane. Więcej informacji mamy poznać w tym tygodniu. W ubiegłym roku lubelska piesza pielgrzymka na Jasną Górę wystartowała 3 sierpnia. Do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej pątnicy dotarli po pokonaniu 320 km 14 sierpnia. W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz 42.

Coraz więcej pielgrzymów
W ubiegłym roku na Jasną Górę przybyło 4,4 mln pątników z całej Polski. O 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Sezon pielgrzymkowy zwykle zaczyna się w maju. W tym roku, ze względu na obostrzenia wprowadzone na czas epidemii koronawirusa, uroczystości mają się odbyć przy symbolicznym udziale wiernych.

Lubelska pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy dotarli już na miejsce

Lubelscy pielgrzymi dziesiąty dzień na pątniczym szlaku. Cor...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski