MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska „tarcza antykryzysowa”. Ulgi w czynszach, podatki na raty, odroczony termin opłaty za użytkowanie wieczyste

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
06.10.14 lublin, krzysztof żuk, prezydent miasta. fot. a kurkiewicz
06.10.14 lublin, krzysztof żuk, prezydent miasta. fot. a kurkiewicz Anna Kurkiewicz/ Polskapresse
90-procentowa ulga w czynszu dla przedsiębiorców, zawieszenie opłat za ustawienie np. ogródka letniego, odroczenie i rozłożenie na raty podatków lokalnych, wydłużenie do 30 czerwca czasu na zapłatę za użytkowanie wieczyste. Do końca trwania epidemii koronawirusa Lublin wprowadza specjalny pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców.

Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych będzie obowiązywały do końca epidemii. Rozwiązania przyjęte w dokumencie można wprowadzić dzięki zapisom rządowego pakietu antykryzysowego.

- Chcemy, by działania pomocowe były zindywidualizowane. Zgodnie z prawem możemy działać tylko na wniosek – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Lublin przedstawił pakiet pomocy dla przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. Dotyczy kilku obszarów działalności.

Po pierwsze Lublin oferuje ulgi w czynszach w swoich budynkach. – Do 90 procent w stosunku do tego co stanowi umowa – wskazuje Żuk. Dotyczy to tych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, które w wyniku decyzji ministra zdrowia nie mogą prowadzić działalności.

O obniżkę czynszu mogą zabiegać też inni. O jakie przypadki chodzi? - Możliwość obniżenia stawki czynszu do 90 procent w stosunku do czynszu ustalonego na podstawie umowy, w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, a następnie stanem epidemii, dzierżawcom/najemcom, którzy udokumentują znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 roku – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Miasto nie będzie naliczać czynszu w przypadku dzierżaw sezonowych. Chodzi np. o ogródki gastronomiczne. A jeśli ogródek stanął w pasie drogowym, to dzierżawca będzie mógł odroczyć termin tej opłaty lub rozłożyć ją na raty.

Kolejny obszar ulg dotyczy podatków lokalnych. Chodzi m.in. o podatki od nieruchomości czy od środków transportu. – Ustawa daje możliwość odroczenia i rozłożenia na raty podatku. Z obu tych propozycji będziemy korzystać w odniesieniu do tych, którzy mają problem z utrzymaniem płynności – mówi Żuk.

Pomoc została też zaoferowana użytkownikom wieczystym terenów. W ich przypadku przesunięty został termin wniesienia opłaty. Będzie ja można uiścić do 30 czerwca, a ponadto rozłożyć płatność na raty. Wnioski należy kierować do ratusza, ZNK lub Zarządu Dróg i Mostów.

- To rok przetrwania dla wszystkich – przyznaje Żuk. I dodaje: - Jeśli chcemy wspierać przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, utrzymać instytucje kultury, kluby sportowe, to niezbędny jest ostry program oszczędnościowy.

„Program oszczędnościowy” ratusz chce opracować w maju. Wtedy będzie wiedział o ile mogą się zmniejszyć – w stosunku do zakładanych – dochody miasta. – Nie zakładamy, że oszczędności obejmą budżet obywatelski – zapowiada Żuk.

Wiadomo też, że miasto nie zrezygnuje z kluczowych inwestycji transportowych, czyli m.in. budowy dworca metropolitalnego czy przebudowy Al. Racławickich oraz ulicy Lipowej i Poniatowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski