Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Bez kolędy i roznoszenia opłatków. Epidemia może pokrzyżować plany wiernych

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Opłatek na bożonarodzeniowy stół nie będzie roznoszony po domach, ale rozprowadzany w kościele
Opłatek na bożonarodzeniowy stół nie będzie roznoszony po domach, ale rozprowadzany w kościele pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Opłatek na bożonarodzeniowy stół nie będzie roznoszony po domach, ale rozprowadzany w kościele. Takie rozwiązanie wprowadziła jedna z lubelskich parafii. Z powodu epidemii, pod znakiem zapytania stoi noworoczna kolęda.

Do Bożego Narodzenia pozostały prawie trzy miesiące, ale niektóre parafie już rozpoczęły przygotowania. Od poniedziałku poświęcony opłatek można nabyć w kościele Świętego Krzyża przy ul. Krańcowej. Ofiary mają zostać przeznaczone na utrzymanie świątyni.

„Zwracamy się do naszych parafian w tym niełatwym, także dla parafii czasie o zrozumienie i przyjęcie w tej formie poświęconego Opłatka Świątecznego. W kościele zostaną wystawione opłatki i biała puszka, do której będziemy składać ofiary z podpisem i adresem Ofiarodawcy. Można będzie również dostarczyć opłatek chorym i tym sąsiadom, którzy nie wychodzą z domu, podając również ich adres. Opłatki będzie można nabywać w czasie nabożeństw” - czytamy na stronie lubelskiej parafii.

Czy podobną drogą pójdą także inne lubelskie parafie? - Decyzje w sprawie tegorocznej dystrybucji opłatków będą należały jak zawsze do proboszczów. Mogą być one odbierane w parafiach, ale też może je roznosić wolontariusz z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Pod znakiem zapytania stoi także tegoroczna kolęda. W Lublinie księża zwykle zaczynali wizyty duszpasterskie tuż po Bożym Narodzeniu. W zależności od wielkości parafii spotkania z parafianami trwały do końca stycznia lub początku lutego.

- Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić organizację w parafiach odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie, „od domu do domu” - powiedział w ostatniej rozmowie z „Gościem Katowickim” ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Na Śląsku w tym roku zrezygnowało z większości wizyt duszpasterskich. Odwiedziny duszpasterskie mają zostać ograniczone wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy.

- Nie możemy zapominać, że w wielu domach naszych parafii mieszkają osoby z grup ryzyka zakażenia: osoby starsze i chore. Pomyślmy też o dzieciach szkolnych. Swoje schorzenia ma też część duszpasterzy. Odwiedziny kolędowe w dotychczasowej formie zwiększają ryzyko zakażenia czy kwarantanny zarówno osób duchowych, jak i parafian - tłumaczył decyzję ks. Chromy.

W archidiecezji lubelskiej nie zadecydowano jeszcze o formie tegorocznej kolędy. - Decyzję w tej sprawie ogłosimy w stosownym czasie. W sytuacji epidemii trudno planować cokolwiek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – przyznaje ks. Jaszcz.

Dystans na cmentarzach
Czy na Wszystkich Świętych rząd zamknie cmentarze? - takie wątpliwości wśród mieszkańców pojawiają się coraz częściej. Przypomnijmy, dostęp do części nekropolii już raz został ograniczony w obliczu pierwszej fali epidemii w kwietniu. A jak będzie 1 listopada?

- Przewidujemy mszę świętą z udziałem biskupa o godz. 12 i procesję z zastrzeżeniem, że wszystko się może zmienić. Jesteśmy przygotowani, że sytuacja nagle może się pogorszyć. Musimy być elastyczni - mówi ks. Józef Maciąg, rektor kościoła Najświętszego Zbawiciela na cmentarzu przy ul. Walecznych.

- Na dziś nie wydaje się zagrożone sprawowanie mszy świętych w parafiach w uroczystość Wszystkich Świętych, z zachowaniem wymogów sanitarnych i ograniczeń czerwonej strefy tam, gdzie została ona ogłoszona. Jeśli chodzi o dostępność cmentarzy, decyzje podejmują władze państwowe. Ze strony archidiecezji nie będzie w tej sprawie innych decyzji - zastrzega rzecznik kurii.

Wątpliwości rozwiewa także resort zdrowia. - Na pewno będziemy analizować sytuację, ale myślę, że do takiej, w której będziemy zamykać cmentarze 1 listopada, raczej nie dojdzie - powiedział na antenie Polsat News wiceminister Waldemar Kraska.

Przypomnijmy, od soboty cała Polska została objęta żółtą strefą. Do odwołania nałożono obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym także w kościołach i na cmentarzach (z wyjątkiem sprawujących kult religijny). W powiatach objętych czerwoną strefą (w woj. lubelskim są to powiaty janowski, łęczyński i włodawski) w świątyniach obowiązuje limit uczestników liturgii do połowy obłożenia budynku.

Policzą wiernych
W czasie epidemii Kościół nie rezygnuje z liczenia swoich wiernych. W najbliższą niedzielę 18 października we wszystkich diecezjach zostaną przeprowadzone badania uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych oraz przyjmowania komunii. Dane zbiera Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski