Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Rzecznik Funduszy Europejskich przedstawił swój raport

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
pixabay.com
33 zgłoszenia otrzymał w ubiegłym roku Rzecznik Funduszy Europejskich, który działa w urzędzie marszałkowskim.

Stanowisko Rzecznika Funduszy Europejskich istnieje w urzędzie marszałkowskim od 2017 roku. Zajmuje się on zgłoszeniami, które dotyczą m.in. utrudnień w staraniach o dofinansowanie, problemów powstających podczas realizacji projektu, niejasności procedur, przewlekłości postępowań, nadmiernych lub nieuzasadnionych wymagań czy niewłaściwej obsługi spraw. Rzecznik może być także mediatorem w kontaktach pomiędzy instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Z opublikowanego właśnie raportu z działalności rzecznika w 2021 roku wynika, że do jego biura wpłynęły 33 zgłoszenia. 20 dotyczyło działań finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, siedem zgłoszeń związanych było z wdrażaniem projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a sześć wniosków rzecznik przekazał do właściwych instytucji, np. Rzecznika Funduszy Europejskich w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jedna ze spraw, którą zajmował się rzecznik w ubiegłym roku dotyczyła opóźnień w wypłacie wynagrodzeń dla pracowników żłobka, który powstał dzięki wsparciu z unijnych funduszy. Kontrola wykazała też szereg kolejnych nieprawidłowości, których efektem było rozwiązanie umowy o dofinansowanie i zwrot dotacji.

W innym przypadku zgłaszający poskarżył się na brak wypłaty wynagrodzenia za faktycznie świadczoną pracę, jako opiekun osoby niesamodzielnej.

- Ustaliliśmy, że brak wypłaty był spowodowany stwierdzonymi w projekcie wydatkami niekwalifikowalnymi. Kłopoty beneficjenta były na tyle duże, że jego rachunek bankowy został zajęty przez Urząd Skarbowy - wyjaśnia Piotr Wysok, Rzecznik Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim.

W tym przypadku rzecznik mógł jedynie poinformować zgłaszającego o jego prawie do dalszego dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Dla rzecznika ważne są wszystkie sprawy związane z realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego. Wyniki tych analiz wpływają na prawidłowość wydatkowania funduszy unijnych. - Z wpływających do nas zgłoszeń można wywnioskować, że wśród beneficjentów RPO WL nie ma zbyt wielu nieuczciwych pracodawców. Z drugiej strony mamy świadomość, że nie wszyscy pokrzywdzeni decydują się na złożenie takiego zawiadomienia - dodaje Piotr Wysok.

Do współpracy z rzecznikiem zachęca marszałek Jarosław Stawiarski. - Zgłaszane uwagi, propozycje usprawnień, czy sygnały dotyczące problemów w realizacji projektów z pewnością zaowocują w przyszłości lepszą realizacją unijnych programów. Przyniesie to korzyści dla wszystkich stron oraz przyczyni się do dalszego rozwoju naszego regionu - przekonuje marszałek.

Jak skontaktować się w rzecznikiem?

Można to zrobić bezpośrednio lub listowie przez jego biuro przy ul. Stefczyka 3 w Lublinie lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej www.rpo.lubelskie.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski