Lublin wprowadza ograniczenia w komunikacji miejskiej. Autobusy takie same, ale miejsc dla pasażerów dużo mniej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji zbiorowej to jeden z elementów walki z epidemią koronawirusa
Ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji zbiorowej to jeden z elementów walki z epidemią koronawirusa łukasz Kaczanowski/Polska Press
Od środy autobusy i trolejbusy jeżdżące po Lublinie mają umieszczone na drzwiach lub szybach informacje ile osób może maksymalnie przebywać w pojeździe. To element walki z koronawirusem. W pojazdach maksymalnie może być zajętych połowa miejsc siedzących. Przegubowy mercedes, który jest w stanie przewieźć nawet 151 pasażerów, może ich teraz zabrać tylko 21.

- Apelujemy do pasażerów o przestrzeganie tego zakazu i niewsiadanie do pojazdu, w przypadku przekroczenia maksymalnej liczby pasażerów. Prosimy o zrozumienie i wspólną odpowiedzialność w tym trudnym i wyjątkowym dla wszystkich okresie – podkreśla Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM.
Ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji zbiorowej to jeden z elementów walki z epidemią koronawirusa. W pojazdach może być zajęta maksymalnie połowa miejsc siedzących.
W lubelskim MPK największe autobusy to przegubowe mercedesy. Dysponują 151 miejscami: 109 stających i 42 siedzące. – Od środy może w takim autobusie podróżować maksymalnie 21 pasażerów – wylicza Weronika Opasiak, rzeczniczka MPK.
ZTM wycofał od środy z obsługi zdecydowaną większość 9-metrowych autosanów. Chodzi o to aby pojazdy nie woziły przysłowiowego powietrza. Mogłoby w nich bowiem podróżować maksymalnie 9 osób. Te krótkie autobusy pozostały tylko na czterech linach: 35, 52, 54 i 70. Dlaczego? Bo dłuższe pojazdy nie mały szansy nawrócić na pętlach końcowych.

- Wypełnienie autobusów mieści się w limicie rozporządzenia ministra zdrowia – zapewnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Ile osób korzysta z komunikacji miejskiej? Z danych ZTM wynika, że w godzinach szczytu w pojazdach jest 10 -20 osób, po godzinach szczytu: 5 - 15. – A po godzinie 19 często jest to od zera do pięciu pasażerów - dodaje Żuk.
- Niemniej jednak mogą pojawiać się pojedyncze sytuacje, np. na kursach szczytowych, gdzie liczba pasażerów może być większa - przyznaje Góźdź.
Co wówczas? – Są przygotowane autobusy rezerwowe. Mówimy o projekcie „autobus na telefon”. Jeśli mieszkańcy zasygnalizują, że liczba pasażerów przekracza dopuszczalny limit to to w każdej chwili może być podstawiony dodatkowy pojazd - mówi Żuk.
Obecnie po Lublinie jeździ 266 autobusów i trolejbusów.

Kierowca na prowadzić a nie kontrolować

- Biorąc pod uwagę, że obecnie z komunikacji miejskiej korzysta mała liczba pasażerów, a po wprowadzonym ograniczeniu przemieszczania się, zakładamy że może być ona jeszcze mniejsza, mamy nadzieję, że problem konieczności wypraszania pasażerów nie wystąpi - mówi Góźdź.
ZTM wskazuje, że kontrolę liczby pasażerów powinna prowadzić np. policja. Kierowca – choć teoretycznie ma do tego prawo – nie będzie tego robić. - Nie przenośmy na niego tej odpowiedzialności. Tym bardziej, że obowiązują cały czas strefy buforowe i wchodzenie w interakcję z pasażerami nie jest w tym szczególnym okresie wskazane. Kierowca ma przede wszystkim skupić się na bezpiecznym prowadzeniu pojazdu zgodnie z zasadami ruchu drogowego. I to jest jego główne zadanie.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika

W ciasnym autobusie może być ok. 30 osób, ale W DUŻYM KOŚCIELE TYLKO 5 OSÓB czy im mózgi wyprało ???????????????

G
Gość

To liczenie pasażerów to ściema, bo odbywało się w niedzielę. W dni powszednie w szczycie normy są systematycznie przekraczane.

G
Gość
26 marca, 17:20, Gery:

Trolu pisowski, od razu widać że nie jeździsz komunikacją . Nie ma problemu z osobami

Jest problem, ale skąd to ma wiedzieć prezydent, który jeździ samochodem.

G
Gość

Samochód osobowy wg.interii można przewozić więcej niż dwie osoby już wyjaśnione

K
Kokos

Jazda rowerem w zimie wzmacnia organizm. Ale co będę tłumaczyć.

G
Gery

Trolu pisowski, od razu widać że nie jeździsz komunikacją . Nie ma problemu z osobami

G
Gość

u nas ogranicza sie ilość miejsc, a w Warszawie Trzaskowski z Rabgejem ograniczają ilość kurów by ludzie jeździli stłoczeni

POmysł godny Platformy Obywatelskiej. Tylko Trzaskowski mogł to wymyślić ( POdobne POmysły ma Kidawa i Budka)

G
Gość

Zapraszamy pana Prezydenta do korzystania z komunikacji miejskiej. Wygodne pisze się opinie z własnego domu pod Lublinem w trakcie przerw pomiędzy czytaniem książki.

G
Gość

Może i liczba osób jest zachowana, ale na pewno nie są zachowane odległości między ludźmi.

G
Gość

Dlaczego na temat komunikacji miejskiej wypowiada się osoba, która sama z tej komunikacji nigdy nie korzysta?

G
Gość

moze przy 151 dodatkowe 6 stojacych

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie