MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na budowę trzech bloków komunalnych na Felinie. Finał za dwa lata

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Blisko 34 mln zł pochłonie budowa trzech bloków komunalnych ze 121 mieszkaniami na Felinie. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata.

Zarząd Nieruchomości Komunalnych wybrał właśnie firmę, która zbuduje trzy bloki komunalne przy ul. Królowej Bony i Królowej Jadwigi na Felinie. Warty 33,7 mln zł kontrakt trafi do lubelskiego Edachu.

- Podpisanie umowy z wykonawcą zaplanowano na 10 czerwca - informuje Łukasz Bilik, rzecznik ZNK.

Projekt zakłada powstanie 121 mieszkań. W budynku oznaczonym w dokumencie jako 1 - będzie 45 lokali, w budynku 2 - 44, a w budynku 3 - 32. Ich powierzchnia waha się od 25 do 63 mkw. Znajdą się tam zatem mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe.

Inwestycja miała ruszyć w 2023 roku. Tak się jednak nie stało. Powód? Konieczność doprojektowania wind do każdego z budynków.

Na wykonania zadania ZNK daje 26 miesięcy od podpisania umowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budynki powinny być gotowe w sierpniu 2026 r

Na budowę trzech bloków ZNK otrzymał wsparcie z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnego za realizację rządowego programu budownictwa komunalnego.

- Wartość dofinansowania BGK jest na na poziomie 80 proc. - wyjaśnia Bilik.

Ratusz „od ręki” potrzebuje kilkuset mieszkań.

- Według stanu na koniec 2023 r. na realizację wykazów osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkaniowego z zasobu miasta oczekuje 326 rodzin. Natomiast na realizację wyroków sądowych z uprawnieniem do najmu socjalnego lokalu zarejestrowanych jest 556 wyroków - podawał w kwietniu magistrat.

Chętnych na komunalne mieszkanie jest jednak dużo więcej. Jak wynika z danych Wydziału Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta na koniec 2023 r. na stanowisku ds. przyznawania lokali komunalnych zarejestrowanych jest 6357 spraw osób ubiegających się o pomoc mieszkaniową.

- Trudna sytuacja ekonomiczna i społeczna wielu osób, ograniczone zdolności finansowe i kredytowe, wysokie czynsze w budynkach prywatnych lub bezdomność powodują napływ wniosków osób o wynajem lokalu z zasobu gminy. Ograniczona liczba lokali gotowych do zasiedlenia powoduje, że realizacja tych wniosków jest procesem wieloletnim - tłumaczy Ewa Lipińska, dyrektor Wydział Spraw Mieszkaniowych UM Lublin.

Ten okres może się jednak skrócić. ZNK przymierza się też budowy bloku komunalnego przy ul. Wrońskiej. Stanie on w miejscu budynku, który spłonął częściowo w marcu 2021 r. i został ostatecznie wyburzony. Na kwietniowej sesji Rady Miasta Lublin radni zgodzili się na wprowadzenie tego zadania do wykazu przedsięwzięć ujętych w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, budowa bloku ma pochłonąć 41,7 mln zł. Zakończenie finansowania zadania zaplanowano na 2026 r.

W maju ZNK złoży do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o uzyskanie dofinansowania na tę inwestycję.

- Nie został on jeszcze rozpatrzony - wskazuje Łukasz Bilik.

Zarząd dysponuje już dokumentacją projektową dla tego zadania.

Blok ma mieć dziewięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Będzie w nim łącznie 99 mieszkań komunalnych: 54 z nich będzie dwupokojowych, a kolejne 45 – trzypokojowe. Przy nowym budynku powstanie parking naziemny dla 50 samochodów osobowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski