Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na 181. urodziny Kuriera

Wojciech Klusek
Mija 181 lat od kiedy wraz z Powstaniem Listopadowym, w pierwszych dniach grudnia 1830 r., pojawił się "Kurier Lubelski". Nie ma pewności czy było to 9 XII jak twierdzi dr Jan Skarbek z KUL czy też 7 XII jak wynikało by z ostatniego cennego odkrycia 4 numeru gazety datowanego na 10 XII 1830 r. Mniejsza o dokładną datę. Kurier to pierwszy w historii miasta i regionu dziennik powołany do życia przez adwokata Jana Czyńskiego, adiutanta płk S. Szeptyckiego.

Najprawdopodobniej Kurier Lubelski jest jedynym w Polsce tytułem o tak długiej tradycji. Gazeta narodziła się w atmosferze patriotycznego zrywu i nadziei na niepodległość. W swoich pierwszych numerach Kurier informował o ofiarności społeczeństwa na rzecz powstania, o ochotnikach napływających do walczących oddziałów, o manifestacjach i patriotycznych uroczystościach.

Jednoszpaltowa gazeta o wymiarach 26 na 20 cm drukowana była na niebieskim papierze co po dziś dzień pozostaje jej firmową barwą.

- Kurier Lubelski musiał się spotkać z żywą reakcją i to nie tylko na terenie województwa lubelskiego. Przypuszczać należy, że zasięgiem swoim objął także Sandomierskie, i Podlaskie - uważa dr Jan Skarbek. Kurier wychodził niemal codziennie aż do 5 lutego 1831 r. Koniec tytułu nastąpił wraz z upadkiem powstania i wkroczeniem wojsk carskich.

Kurier Lubelski zapoczątkował niespotykaną w historii prasy polskiej karierę tytułu, który wznawiali kolejni wydawcy powołując się na tradycję 1830 r. Po 35 latach nawiązał do niej wybitny działacz gospodarczy Julian Liedtke, który wydawał "Kurier Lubelski" w latach 1865 - 1879. Przez następne lata tytuł redagowany był przez zespoły o rożnych poglądach politycznych, od lewicy przez centrum do prawicy. Ukazywał się zarówno jako dziennik i tygodnik, ale kolejni wydawcy zawsze nawiązywali do poprzednika z 1830 r.

Gazeta miała wspaniałych autorów. Dla Kuriera pisali m. in. Stefan Żeromski, Maria Dąbrowska, Józef Czechowicz, Józef Łobodowski i Julian Kaden Bandrowski. Redagowali go społecznicy m. in. Mieczysław Biernacki, Kazimierz Jaczewski, Jan Hempel, Witold Chodźko, których nazwiska noszą dziś lubelskie ulice.
Obecna edycja "Kuriera Lubelskiego" powstała na fali polskiej odwilży politycznej z października 1956 r. Pierwszy numer gazety ukazał się 24 marca 1957 r. Ojcami założycielami było grono dziennikarzy i społeczników, którzy powołali Lubelską Spółdzielnię Wydawniczą. Artykułem na pierwszej stronie pt. "Protoplasta naszej gazety - Kurier Lubelski A.D. 1830" redakcja nawiązywała do swego powstańczego rodowodu.

Dziś tytuł gazety to jeden z jej najsilniejszych atutów w trudnych czasach dla prasy. Podczas kolejnej rocznicy tytułu w ankiecie czytelników jeden z nich napisał, że Kurier jest dla niego takim samym symbolem Lublina jak Brama Krakowska.

Życzę redakcji aby trzymała się równie krzepko tworząc swe współczesne oblicze na fundamentach szczytnej tradycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski