Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Czechowie wyrosną nowe mieszkania. Przed biurowcem należącym kiedyś do Orange

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Budynek z 220 mieszkaniami stanie na działce u zbiegu Szeligowskiego i Smorawińskiego. Powstanie na parkingu, który kiedyś służył pracującym w biurowcu Orange (wcześniej Telekomunikacji Polskiej). Sam biurowiec jest „nietykalny”, tak orzekli miejscy planiści.

Duże zmiany na Czechowie. Chodzi o teren należący kiedyś do Orange, a wcześniej do Telekomunikacji Polskiej. Od strony ul. Szeligowskiego przy skrzyżowaniu z al. Smorawińskiego stanie budynek z 220 mieszkaniami. Roboty już ruszyły.

- Demontowana jest kostka brukowa stanowiąca nawierzchnię dawnego parkingu. To przygotowanie do prac przy wykopie, które planujemy rozpocząć od kwietnia – zapowiada Mariusz Krupa, dyrektor ds. inwestycji w firmie Lalak Development.

Spółka jest właścicielem gruntu od 2018 r. Wtedy odkupiła prawie 3,5 ha terenu położonego między ul. Chodźki i Szeligowskiego (po sąsiedzku hipermarketu Auchan) od Orange. Nieruchomość wyceniono na 62 mln zł.

Na działce stanie budynek „Chodźki Residence”.

- Zgodnie z projektem budynek będzie miał 6 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemne, 171 mieszkań i 49 lokali usługowych - domu studenckiego, 265 miejsc postojowych w garażu podziemnym i 23 miejsca na terenie – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Mieszkania będą miały od 27 do 126 metrów kwadratowych powierzchni. – Będzie to obiekt z wewnętrznym patio, na terenie którego znajdzie się fontanna, siłownia, plac zabaw – opisuje Krupa.

Aby wejść do budynku trzeba będzie przejść przez recepcję. –

Będzie to osiedle dozorowane przez całą dobę – mówi Krupa.

Budynek ma być gotowy w czwartym kwartale 2023 r. Ale to nie jedyna inwestycja planowana na terenie u zbiegu Szeligowskiego i Smorawińskiego. - Są tam jeszcze dwie działki do zagospodarowania: pod cele mieszkaniowe oraz na usługi – wyjaśnia Krupa.

Zabudowa działek jest możliwa, bo miasto zmieniło plan zagospodarowania przestrzennego tego rejonu Lublina. Z wnioskiem wystąpił jeszcze Orange. W lutym 2016 r. ratusz przystąpił do prac nad dokumentem. Nowy miejscowy plan radni uchwalili w maju 2018 r.

Dokument dopuszcza budowę na tym terenie obiektów o maksymalnej wysokości dziesięciu kondygnacji nadziemnych, czyli takich jak stojący tam biurowiec. Radni zakazali stosowania jaskrawych kolorów.

Przy południowej krawędzi działki - wzdłuż ulicy Smorawińskiego – zarezerwowano miejsce na lokale usługowe, gastronomiczne hotele lub biura. Z drugiej strony, czyli w sąsiedztwie supermarketu Auchan, radni wyznaczyli miejsce na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

Specjalnie potraktowano gmach wieżowca. To budynek, który powstał pod koniec lat 90-tych XX wieku. Przeszklony biurowiec zaprojektował Bolesław Stelmach. Jest to pierwszy w Lublinie i jeden z pierwszych w Polsce obiektów wykonanych w technologii betonu architektonicznego.

- Stanowi ważny element współczesnej tożsamości miasta. Ze względu na swój reprezentacyjny charakter nadaje się na prestiżową siedzibę firmy, ale także na siedzibę instytucji publicznych, w tym centralnych – określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski