MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Lubelszczyźnie działa już 15 izolatoriów, ale na szczęście nie ma w nich tłumów

Gabriela Bogaczyk
Liczba izolatoriów dla zakażonych bądź z podejrzeniem koronawirusa wzrosła w woj. lubelskim do piętnastu miejsc
Liczba izolatoriów dla zakażonych bądź z podejrzeniem koronawirusa wzrosła w woj. lubelskim do piętnastu miejsc Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Liczba izolatoriów dla zakażonych bądź z podejrzeniem koronawirusa wzrosła w woj. lubelskim do piętnastu miejsc. Przebywa w nich aktualnie 40 osób. Najwięcej w hotelu Huzar w Lublinie.

Izolatoria powstały po to, aby odciążyć oddziały zakaźne w szpitalach oraz by zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Na Lubelszczyźnie istnieje już 15 takich obiektów. Przypomnijmy, że na początku kwietnia było ich sześć. Funkcjonują dwa rodzaje izolatoriów: kategorii A dla osób z podejrzeniem zakażenia, które oczekują na wynik badania oraz kategorii B dla osób z potwierdzonym koronawirusem, ale których stan nie wymaga hospitalizacji.

Póki co na szczęście w tych obiektach nie ma tłumów. Łącznie to około 40 osób w skali województwa. Najwięcej osób przebywa obecnie w Hotelu Huzar w Lublinie - 26 oraz w Szpitalu Kolejowym w Nałęczowie - 6 osób. Te dwa miejsca przyjmują osoby z potwierdzonym wynikiem. Zaś w bursie szkolnej w Puławach, do której mają trafiać osoby z niepotwierdzonym wynikiem znajduje się 9 osób.

Od początku epidemii na dziecięcym oddziale zakaźnym w szpitalu im. Jana Bożego leczonych było 27 dzieci z zakażeniem koronawirusem. W Lublinie również im dedykowane jest izolatorium, choć na razie nie było potrzeby kierowania do niego małych pacjentów. - Urząd wojewódzki podpisał umowę ze szpitalem im. Jana Bożego na utworzenie w DS nr 1 przy ul. Chodźki izolatorium na potrzeby ich oddziału zakaźnego. Jest to oddział dla dzieci, więc analogicznie izolatorium będzie przeznaczone dla osób niepełnoletnich - wyjaśnia Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody.

Rzecznik szpitala potwierdza te informacje i mówi, że na oddziale zakaźnym na razie nie brakuje miejsc, stąd zerowa liczba pacjentów w izolatorium. - Jednak takie miejsce jest przygotowane. Może służyć pacjentom, gdy nie będzie miejsc na oddziale, a zakażonym będzie np. jedno dziecko z rodzeństwa, które nie ma objawów choroby bądź przechodzi ją łagodnie i nie potrzebuje leczenia w warunkach szpitalnych - tłumaczy Bartosz Jencz, rzecznik szpitala im. Jana Bożego.

Niedawno zaniepokojony Czytelnik zaalarmował nas, że w internacie liceum w Krasnymstawie przebywają osoby z COVID-19 mimo, że obiekt nie spełnia warunków sanitarnych, aby być izolatorium, bo łazienki znajdują się we wspólnej przestrzeni, na korytarzu: - Przecież osoby zakażone nie mogą mieć ze sobą kontaktu, stąd potrzeba łazienki w każdym pokoju - mówił mężczyzna.

Starosta dementuje te informacje i odpowiada, że internat nie jest przeznaczony na izolatorium. - Znajdują się w nim co prawda dwie osoby, ale jest to miejsce do odbycia kwarantanny. Te osoby są zdrowe, nie mają zakażenia, ale wróciły z zagranicy i muszą przejść kwarantannę, jednak nie mogą jej odbyć z różnych względów w swoich domach. Ze względu na to, że jest to mała liczba osób, to nie kontaktują się one ze sobą - wyjaśnia Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski.

Lista izolatoriów w woj. lubelskim wraz z liczbą osób tam przebywających (na dzień 17. kwietnia)

  • Hotel Huzar w Lublinie – 26
  • DS nr 1 w Lublinie - 0
  • Bursa Szkolna w Białej Podlaskiej – 0
  • Hotel Delfin w Białej Podlaskiej – 0
  • Zajazd Nadrzecze w Biłgoraju – 0
  • MOSiR w Chełmie – 0
  • Hotel Kamena w Chełmie – 0
  • Internat Medycznego Studium Zawodowego im. Janusza Korczaka w Łukowie - 0
  • Obiekt na nieruchomości położonej przy ul. Warszawskiej 68 w Łukowie -0
  • Szpital Kolejowy w Nałęczowie – 6
  • Bursa Szkolna Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Puławach – 9
  • Hotel Ośrodka Sportu i Rekreacji „Tomasovia” w Tomaszowie Lubelskim – 0
  • Centrum Szkolenia i Rekreacji Energetyk w Krasnobrodzie – 0
  • Obiekt na nieruchomości położonej przy ul. Hrubieszowskiej 37 w Chełmie– 0
  • Obiekt na nieruchomości położonej przy ul. 11 Listopada 2 w Chełmie – 0
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski