Na Lubelszczyźnie działa już 15 izolatoriów, ale na szczęście nie ma w nich tłumów

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Liczba izolatoriów dla zakażonych bądź z podejrzeniem koronawirusa wzrosła w woj. lubelskim do piętnastu miejsc
Liczba izolatoriów dla zakażonych bądź z podejrzeniem koronawirusa wzrosła w woj. lubelskim do piętnastu miejsc Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Liczba izolatoriów dla zakażonych bądź z podejrzeniem koronawirusa wzrosła w woj. lubelskim do piętnastu miejsc. Przebywa w nich aktualnie 40 osób. Najwięcej w hotelu Huzar w Lublinie.

Izolatoria powstały po to, aby odciążyć oddziały zakaźne w szpitalach oraz by zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Na Lubelszczyźnie istnieje już 15 takich obiektów. Przypomnijmy, że na początku kwietnia było ich sześć. Funkcjonują dwa rodzaje izolatoriów: kategorii A dla osób z podejrzeniem zakażenia, które oczekują na wynik badania oraz kategorii B dla osób z potwierdzonym koronawirusem, ale których stan nie wymaga hospitalizacji.

Póki co na szczęście w tych obiektach nie ma tłumów. Łącznie to około 40 osób w skali województwa. Najwięcej osób przebywa obecnie w Hotelu Huzar w Lublinie - 26 oraz w Szpitalu Kolejowym w Nałęczowie - 6 osób. Te dwa miejsca przyjmują osoby z potwierdzonym wynikiem. Zaś w bursie szkolnej w Puławach, do której mają trafiać osoby z niepotwierdzonym wynikiem znajduje się 9 osób.

Od początku epidemii na dziecięcym oddziale zakaźnym w szpitalu im. Jana Bożego leczonych było 27 dzieci z zakażeniem koronawirusem. W Lublinie również im dedykowane jest izolatorium, choć na razie nie było potrzeby kierowania do niego małych pacjentów. - Urząd wojewódzki podpisał umowę ze szpitalem im. Jana Bożego na utworzenie w DS nr 1 przy ul. Chodźki izolatorium na potrzeby ich oddziału zakaźnego. Jest to oddział dla dzieci, więc analogicznie izolatorium będzie przeznaczone dla osób niepełnoletnich - wyjaśnia Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody.

Rzecznik szpitala potwierdza te informacje i mówi, że na oddziale zakaźnym na razie nie brakuje miejsc, stąd zerowa liczba pacjentów w izolatorium. - Jednak takie miejsce jest przygotowane. Może służyć pacjentom, gdy nie będzie miejsc na oddziale, a zakażonym będzie np. jedno dziecko z rodzeństwa, które nie ma objawów choroby bądź przechodzi ją łagodnie i nie potrzebuje leczenia w warunkach szpitalnych - tłumaczy Bartosz Jencz, rzecznik szpitala im. Jana Bożego.

Niedawno zaniepokojony Czytelnik zaalarmował nas, że w internacie liceum w Krasnymstawie przebywają osoby z COVID-19 mimo, że obiekt nie spełnia warunków sanitarnych, aby być izolatorium, bo łazienki znajdują się we wspólnej przestrzeni, na korytarzu: - Przecież osoby zakażone nie mogą mieć ze sobą kontaktu, stąd potrzeba łazienki w każdym pokoju - mówił mężczyzna.

Starosta dementuje te informacje i odpowiada, że internat nie jest przeznaczony na izolatorium. - Znajdują się w nim co prawda dwie osoby, ale jest to miejsce do odbycia kwarantanny. Te osoby są zdrowe, nie mają zakażenia, ale wróciły z zagranicy i muszą przejść kwarantannę, jednak nie mogą jej odbyć z różnych względów w swoich domach. Ze względu na to, że jest to mała liczba osób, to nie kontaktują się one ze sobą - wyjaśnia Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski.

Lista izolatoriów w woj. lubelskim wraz z liczbą osób tam przebywających (na dzień 17. kwietnia)

  • Hotel Huzar w Lublinie – 26
  • DS nr 1 w Lublinie - 0
  • Bursa Szkolna w Białej Podlaskiej – 0
  • Hotel Delfin w Białej Podlaskiej – 0
  • Zajazd Nadrzecze w Biłgoraju – 0
  • MOSiR w Chełmie – 0
  • Hotel Kamena w Chełmie – 0
  • Internat Medycznego Studium Zawodowego im. Janusza Korczaka w Łukowie - 0
  • Obiekt na nieruchomości położonej przy ul. Warszawskiej 68 w Łukowie -0
  • Szpital Kolejowy w Nałęczowie – 6
  • Bursa Szkolna Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Puławach – 9
  • Hotel Ośrodka Sportu i Rekreacji „Tomasovia” w Tomaszowie Lubelskim – 0
  • Centrum Szkolenia i Rekreacji Energetyk w Krasnobrodzie – 0
  • Obiekt na nieruchomości położonej przy ul. Hrubieszowskiej 37 w Chełmie– 0
  • Obiekt na nieruchomości położonej przy ul. 11 Listopada 2 w Chełmie – 0

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie