Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 mln zł dla lubelskich szpitali: Na maski, kombinezony, fartuchy, przyłbice

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Kamila Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie, w trakcie podpisywania umowy z marszałkiem
Kamila Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie, w trakcie podpisywania umowy z marszałkiem UMWL
Do osiemnastu placówek zdrowia w woj. lubelskim trafi sprzęt za siedem milionów złotych. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich.

- Zdrowie i bezpieczeństwo lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych są dla nas wszystkich priorytetem. W miarę możliwości będziemy uruchamiać kolejne pieniądze dla podmiotów leczniczych w województwie - podkreślił przy podpisywaniu umowy marszałek Jarosław Stawiarski.

Umowę w tej sprawie podpisał z Kamilą Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie, który jest liderem projektu. Siedem milionów złotych przeznaczone zostanie na zakup tzw. środków ochrony osobistej dla 18 podmiotów leczniczych z Lubelszczyzny.

Pieniądze pozwolą na zakup środków ochrony indywidualnej, w tym: 330 tys. specjalistycznych masek, 29 tys. kombinezonów, 120 tys. fartuchów chirurgicznych, 8 tys. gogli, 5 tys, przyłbic i 40 tys. sztuk czepków. Dostawa zamówienia jest w trakcie realizacji. Pierwsza partia maseczek chirurgicznych została dostarczona 3 kwietnia. Planowane jest, iż druga partia zamówienia trafi do szpitali w przyszłym tygodniu.

Środki ochrony dostaną m.in. szpital w Białej Podlaskiej, w Chełmie, szpital im. Jana Bożego w Lublinie, szpital przy Kraśnickiej, czy Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie. - Sprzęt za siedem milionów złotych trafi do 18 jednostek leczniczych
dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Podział środków ochrony osobistej odbędzie się zgodnie z ustalonym kryterium: szpitale z oddziałami zakaźnymi, następnie szpitale w stanie podwyższonej gotowości, zespoły ratownictwa medycznego i pozostałe placówki ochrony zdrowia - wyjaśnia Kamila Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie.

Urząd marszałkowski liczy, że te zakupy wpłyną znaczącą na poprawę sytuacji epidemiologicznej wywołanej wirusem SARSCoV-2 w województwie lubelskim. Urząd mówi wprost - chodzi o ochronę osób, które są na pierwszej linii frontu walki z COVID-19.

- Projekt posiada pozytywną opinię konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych oraz pozytywną opinię wojewody lubelskiego w zakresie zakupu środków ochrony osobistej dla podmiotów leczniczych objętych projektem - dodaje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski