MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadal są miejsca na bezpłatną kolonoskopię bez skierowania. Zapisz się już dziś

OPRAC.: ACH
Łukasz Głaczkowski (USK Nr 4 w Lublinie)
Nadal są wolne miejsca na bezpłatne i niewymagające skierowania badania kolonoskopowe w ramach programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego realizowanego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie.

Do profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby:

  • bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu 10 lat,
  • spełniające kryteria wiekowe: 50-65 lat lub 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo), u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Jak przebiega badanie i dlaczego warto mu się poddać?

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów, rozpoznawanych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Choroba może rozwijać się nawet kilka lat, nie dając żadnych objawów. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe mające charakter profilaktyczny i pozwalające na wykrycie różnych nieprawidłowości w jelicie grubym na wczesnym etapie, które w konsekwencji mogą prowadzić do rozwoju zmian nowotworowych.

Kolonoskopia to badanie, podczas którego lekarz gastroenterolog może dokładnie obejrzeć jelito grube od środka. Badanie endoskopem pozwala wykryć nieprawidłowe zmiany i szybko podjąć leczenie. Badanie można wykonać w USK Nr 4 w Lublinie, w ramach programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Nie jest potrzebne skierowanie.

– Kolonoskopia jest niezwykle ważna, bo niejednokrotnie jest to badanie, które może uratować pacjentowi życie. Wykrywanie różnych zmian patologicznych w jelicie grubym pozwala na pobranie materiału do badania histologicznego, postawienia rozpoznania i podjęcie właściwego leczenia. Nieraz udało nam się rozpoznać zmiany polipowate, które okazały się zmianami nowotworowymi. Usunięcie tych zmian, podczas kolonoskopii powoduje to, że pacjent pozbywa się tej patologii. Wiem, że niektórzy myślą, że zawsze jest to badanie bolesne. Nie jest to prawda. Nie ma się czego bać. Na życzenie pacjenta podajemy leki przeciwbólowe jeszcze przed badaniem lub podczas jego wykonywania, które znoszą poczucie bólu lub zdecydowanie go zmniejszają. Poza tym do tego badania są używane nowoczesne endoskopy, które zwiększają komfort pacjenta. Jeszcze raz podkreślam, że jest to badanie ze wszech miar wskazane. I do tego uzasadnione. Statystyki wskazują, że u ponad 30 procent badanych pacjentów znajdujemy polipy, które potencjalnie są stanem przednowotworowym. Usunięcie małych zmian polipowatych powoduje, że zdecydowanie zmniejszamy ryzyko rozwoju procesu nowotworowego w jelicie grubym. Dlatego zapraszamy na to badanie. Tym bardziej, że jest ono bezpłatne. Kolonoskopię w ramach badań przesiewowych może wykonać każda osoba między 50., a 65. rokiem życia, która przez 10 ostatnich lat nie miała wykonywanego tego badania. Natomiast pacjenci, którzy mają krewnych pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego, to badanie mogą wykonywać już od 40. roku życia – mówi prof. dr hab. n. med. Halina Cichoż-Lach kierująca Klinicznym Oddziałem Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych z Pracownią Endoskopową USK Nr 4 w Lublinie.

Badanie kolonoskopowe trwa od 15 do 30 minut. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w jelicie grubym jednoczasowo podczas badania zostają pobrane wycinki lub usunięte polipy wielkości do 15 mm. Pobrany materiał trafia do badania histopatologicznego, w celu postawienia rozpoznania. Pacjent otrzymuje wynik badania, a także zalecenia dotyczące dalszego postepowania.

Do kolonoskopii w programie Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego pacjenci są kwalifikowani na podstawie ankiety. Badania wykonują lekarze specjaliści gastroenterolodzy – doświadczeni endoskopiści – pracownicy Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową USK Nr 4 w Lublinie.

Rejestracja na badanie

Rejestracja oraz informacje dotyczące kolonoskopii można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 81 724 46 73 lub 81 724 45 32, jak też w Sekretariacie Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową USK Nr 4 w Lublinie (ul. Dra K. Jaczewskiego 8, V piętro). Na badanie można się zapisać również poprzez e-rejestrację USK Nr 4 w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski