MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Zamościa otrzymał absolutorium. Nie obyło się bez dyskusji

Bogdan Nowak
UM w Zamościu
To była ważna decyzja. Zamojscy radni miejscy udzielili Rafałowi Zwolakowi, prezydentowi Zamościa, absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Stało się to na dzisiejszej sesji zamojskiej Rady Miasta.

Wcześniej jednak odbyła się dyskusja na temat raportu o stanie miasta w 2023 roku. Wziął w niej udział m.in. Rafał Zwolak, prezydent Zamościa. Mówił wówczas o zadłużeniu Zamościa i ogólnej sytuacji miasta.

Nie sztuką jest budować na kredyt?

– W zasadzie ciężko i trudno jest mi się tłumaczyć z tego, co działo się rok temu (prezydent piastuje tę funkcję od ostatnich wyborów samorządowych, to zatem jego pierwsza kadencja – przyp. red.). Jednak pewnie państwo pamiętacie, że jako radny wielokrotnie na sesjach RM przestrzegałem przed zadłużaniem miasta – mówił podczas obrad prezydent Zwolak. – Odbyły się długie dyskusje na ten temat. Wydawało mi się, że część z państwa rozumiała moje argumenty. Chodziło m.in. o niezadłużanie się na infrastrukturę drogową, bo tak naprawdę w części robimy ją z obligacji. A przecież musimy to także (potem) utrzymywać. Nie sztuką jest coś wybudować na kredyt. Jednak później rosną koszty obsługi.

Potem kreślił ogólny obraz sytuacji, w jakiej znalazło się obecnie miasto. Prezydent Zamościa mówił zatem o dużych kosztach organizacji niektórych imprez kulturalnych, wyludnianiu się miasta (rocznie ubywa około 1 tys. osób: to głównie młodzi ludzie, którzy stąd wyjeżdżają na stałe), potrzebie budowy mieszkań socjalnych oraz m.in. zadłużeniu Hetmańskiego Grodu.

W sumie zaprezentowana wizja nie napawała optymizmem. Jednak prezydent opowiadał również o swoich ostatnich spotkaniach z przedsiębiorcami, podczas których – jak zapewniał – „słucha ich pomysłów” (jeden z przedsiębiorców chce podobno produkować w Zamościu nadwozia do samochodów ciężarowych z napędem na cztery koła). Jak rozumiemy, to może przynieść jakieś gospodarcze efekty.

Prezydent prosił jednak zebranych o cierpliwość, bo jak tłumaczył radnym, „w dwa miesiące nie uzdrowi tej naszej gospodarki”.

Miasto się dusi

- Mamy olbrzymie zadłużenie miasta. To 254 mln zł. Cieszę się jednak, że w tej sprawie pojawiła się już większa dyskusja. To jest czas, żebyśmy o tym rozmawiali. Bo przed nami trudne i niepopularne decyzje (w Zamościu coraz częściej mówi się o możliwości podniesienia podatków – przyp. red.) – przypomniał prezydent Rafał Zwolak. A potem m.in. dodał: – Turystyka idzie w dobrą stronę. Ruch turystyczny (w Zamościu) zwiększa się.

Potem odbyła się dyskusja. Była długa i wielowątkowa. Głos zabrał w niej m.in. Wiesław Nowakowski, wiceprzewodniczący zamojskiej Rady Miejskiej.

- My nic w Zamościu nie będziemy mogli zrobić, jeśli nie będzie miejsc pracy. Co nam po mieszkaniach? Kto będzie w nich mieszkał? Za co je utrzyma? – pytał radny retorycznie. – A prognoza demograficzna jest taka, że niedługo Zamość będzie miał 50 tysięcy mieszkańców. A było prawie 70 tysięcy. Jeśli młodym ludziom nie zaoferujemy konkretnych miejsc pracy, nadal będą z miasta wyjeżdżać. Dlatego musimy ściągnąć do miasta inwestorów. Bo teraz u nas wszystko funkcjonuje na budżetówce. I z tego żyjemy, czy egzystujemy.

– Miasto się dusi, potrzebne są nam tereny inwestycyjne – przekonywała także radna Agnieszka Klimczuk. – Powinniśmy podjąć rozmowę o poszerzeniu granic Zamościa. I to jak najszybciej.

Decyzja radnych

W końcu radni udzielili prezydentowi Zamościa wotum zaufania, a następnie – absolutorium. Za tym ostatnim rozwiązaniem zagłosowało 21 osób. Radny Nowakowski zagłosował natomiast przeciwko, a radny Janusz Kupczyk wstrzymał się od głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski