Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagły wzrost cen akcji Biomed Lublin. Będzie druga fabryka szczepionki przeciw Covid w Polsce?

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Akcje Biomed Lublin znacząco wzrosły na giełdzie
Akcje Biomed Lublin znacząco wzrosły na giełdzie Patrycja Wójtowicz/archiwum
To była wyjątkowo sprzyjająca środa dla Biomed Lublin. Notowania akcji na giełdzie zyskały na wartości ponad 30 proc. Skąd ten wzrost?

W ciągu dnia kurs akcji Biomed Lublin skoczył o 33 proc. do poziomu 11,70 złotych. Ostatecznie środowe notowania zamknęły się na poziomie 12,15 zł. To najwyższa cena od grudnia 2020 roku. W zeszłym roku bywały dni, kiedy akcje skoczyły o 40-50 proc. Zbiegało się to w czasie z kolejnymi konferencjami prasowymi dotyczącymi produkcji immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2.

Tym razem nagły wzrost cen akcji łączony jest z doniesieniami medialnymi na temat uruchomienia drugiej w Polsce fabryki do produkcji szczepionki przeciw Covid-19. Pierwszą umowę na udostępnienie technologii do produkcji szczepionki ma w ręku już spółka Mabion, która podpisała umowę z Novavaksem. Według portalu 300gospodarka.pl trwają negocjacje nad uruchomieniem w Polsce kolejnej produkcji szczepionek przeciw Covid-19. W artykule pada nazwa Biomed Lublin w kontekście pytania, czy polskie firmy są w stanie przystosować linie technologiczne do produkcji szczepionek mRNA.

Czy faktycznie lubelska firma może zająć się produkcją szczepionek przeciw Covid? Piotr Fic, p.o. prezesa Biomed Lublin nie odbierał w czwartek telefonu. Poprosiliśmy o komentarz rzecznika firmy. Do godz. 17 nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Dodajmy, że ponad 40 milionów złotych przychodów i blisko 4,5 miliona złotych zysku zanotował lubelski Biomed w 2020 roku. Firma odpowiadała za produkcję immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2 do badań klinicznych w leczeniu Covid-19.

Liderem projektu jest klinika chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Badanie trwa obecnie w kilku ośrodkach w Polsce. O aktualnym przebiegu badań mówił w środę prof. Krzysztof Tomasiewicz na konferencji prasowej podsumowującej rok pandemii na Lubelszczyźnie.

- Docelowo mamy mieć ok. 400 pacjentów, którzy wezmą udział w badaniu klinicznym. W tej chwili mamy ok. 50 uczestników, którzy otrzymali już preparat. Na pewno byśmy chcieli, żeby rekrutacja przebiegała szybciej, ale problem jest w tym, że trafia do nas dużo zakażonych w bardzo ciężkim stanie, którzy nie spełniają kryteriów włączenia do badania. Od samego początku zaznaczaliśmy, że to nie jest preparat dla pacjentów w stanie krytycznym. Niestety w dalszym ciągu trafiają do nas pacjenci za późno, kiedy saturacja wynosi 70-80 proc., i wtedy lek o potencjalnym działaniu przeciwwirusowym już nie jest dla nich tak istotny - tłumaczy prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef kliniki chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Aby przyspieszyć rekrutację pacjentów do badania, rozpoczęły się rozmowy z kolejnymi ośrodkami w Polsce nad włączeniem ich do projektu. Chodzi o duże ośrodki m.in. w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy.

- Osobom, które myślały, że ten projekt upada, chcę powiedzieć, że absolutnie nie. Przewidujemy, że w ciągu półtorej miesiąca powinniśmy dokonać pierwszej oceny śródokresowej efektów badania, wtedy poznamy wstępne wyniki efektywności preparatu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa nasze obserwacje są bardzo pozytywne, nie ma żadnych poważnych działań niepożądanych. Wiele osób chciałoby, aby badanie już jak najszybciej się zakończyło, ale nie możemy pójść na skróty, wszystko musi odbyć się profesjonalnie - zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej - dodaje prof. Tomasiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski