MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie będziemy Warszawą ani Gdańskiem, ale możemy być ESK 2029. Unia Biznesu podpisana

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Europejska Stolica Kultury: przedstawiciele lubelskiego biznesu podpisali deklarację o współpracy.
Europejska Stolica Kultury: przedstawiciele lubelskiego biznesu podpisali deklarację o współpracy. Małgorzata Genca
O zdobycie przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 stara się nie tylko urząd miasta, ale również lubelskie przedsiębiorstwa. – Nigdy nie będziemy Warszawą, nie będziemy Gdańskiem, bo inne potencjały tu pracują. Ale nasze wspólne dziedzictwo sytuuje nas na znaczącym miejscu w tej części Europy – mówił podczas podpisania Unii Biznesu na rzecz ESK 2029 Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Całą nazwą deklaracji o współpracy, którą poza prezydentem podpisało prawie 40 osób ze środowiska lubelskich przedsiębiorców i przedsiębiorczyń, jest „Unia Biznesu na rzecz realizacji Europejskiej Stolicy Kultury 2029”. Oznacza to, że lubelskie firmy będą pomagać wdrażać założenia aplikacji naszego miasta w konkursie.

– Ocenia nas 12 wybitnych ekspertów unijnych. Dla nich tworzymy książkę, która ma 100 stron. Jest w niej sześć równoważnie ocenianych rozdziałów, z których tylko jeden tyczy się kultury i sztuki. Reszta pokazuje, czy to miasto jest wydolne do zrealizowania takiego dużego projektu – tłumaczył Robert Koziński, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie i dyrektor programowy ESK Lublin 2029.

Wśród współpracujących przy konkursie firm są m.in. Arche Hotel Lublin, Lubella, Hemplab, Stock i Lubelskie Zakłady Tytoniowe.

– To, do czego się zobowiązujemy, to że siądziemy sobie, jak osiągniemy ten tytuł, i rozpiszemy na możliwości pomocy, które wspólnie będziemy definiować. (…) Mamy tutaj to, czego nie mają duże miasta w Polsce, a tym bardziej w Europie. Mało tego, mamy młodych ludzi głodnych sukcesu potrzebujących takiego partnerstwa, ale też dających sobie radę w skomplikowanej rzeczywistości społeczno-gospodarczej – mówił Krzysztof Żuk.

Do wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 przystąpiło 12 polskich miast. Do drugiego etapu zakwalifikowały się cztery: poza Lublinem są to Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg. Zwycięskie miasto zostanie wybrane jeszcze przed końcem 2024 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski