MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rozkład jazdy PKP na sezon 2023/2024 dla woj. lubelskiego. Co się zmieniło?

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Nowy rozkład jazdy PKP Intercity na sezon 2023/2024 wejdzie w życie 10 grudnia. Dla województwa lubelskiego oznacza zmiany w siatce połączeń.

- W nowym, rocznym rozkładzie jazdy, liczba połączeń do/z Lublina nie ulegnie zmianie. Nadal kursować będzie 27 par pociągów całorocznych i 2 sezonowe. Mieszkańcy stolicy województwa lubelskiego będą mogli skorzystać z 15 par połączeń do Warszawy (13 całorocznych i 2 sezonowych), 3 do Krakowa, 5 do Kielc, 4 do Wrocławia i 5 do Katowic. Na tym samym poziomie pozostanie liczba par pociągów całorocznych z/do Terespola i wyniesie 5. Do Warszawy z Chełma będą kursowały 3 pary pociągów - wymienia Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity S.A.

Zmiany w siatce połączeń PKP Intercity

Wraz z nowym rozkładem zmieni się relacja pociągu IC Górski. Obecnie kursuje w relacji Szczecin – Rzeszów przez Lublin, a od 10 grudnia pojedzie w wydłużonej relacji ze Świnoujścia, przez Warszawę i Lublin do Zamościa i Hrubieszowa. Połączenie z Rzeszowem zapewni IC Zamoyski, który pojedzie z Kołobrzegu, przez Warszawę, Lublin do stolicy Podkarpacia.

Na trasie Bydgoszcz – Warszawa pociąg IC Rejewski będzie miał wydłużoną relację do Lublina i zastąpi dotychczas kursujący pociąg IC Konopnicka. Pociąg IC Bystrzyca zastąpi pociągi IC Baczyński oraz IC Rubinstein.

- Zmiany nie wpłyną znacząco na godziny przyjazdów i odjazdów połączeń między stolicą a Lublinem - informuje Cezary Nowak.

Dodatkowo Lublin zyska połączenie do Gliwic, dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Morcinek, dotychczas kursującego do Katowic. Natomiast pociąg TLK Roztocze, za sprawą zmienionej trasy, będzie dojeżdżał do Kędzierzyna-Koźla. Pojawi się też pociąg IC Chełmianin BIS uzupełniający niedzielną ofertę na trasie Lublin – Warszawa.

Nowy rozkład jazdy zapewni łatwiejszy dojazd do Łodzi mieszkańcom Terespola, Białej Podlaskiej i Siedlec. Pociąg IC Skaryna kursujący do tej pory na trasie Terespol – Warszawa będzie dojeżdżał teraz do stolicy województwa łódzkiego.

Standard podróżowania

Zmianie ma ulec także komfort podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii InterCity. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba połączeń kategorii IC z/do Lublina zwiększy się do 23. Wyższą kategorię otrzyma pociąg Wyczółkowski relacji Szczecin – Lublin. Zmienią się także części pociągów na trasie Terespol – Warszawa oraz TLK Czechowicz kursujący z Warszawy do Lublina.

- Zapewni to mieszkańcom Terespola komfortową podróż oraz wpłynie na bardziej równomierne rozłożenie połączeń w ciągu doby. Odstęp pomiędzy kolejnymi pociągami PKP Intercity z Terespola do stolicy nie będzie przekraczał 4 godzin - dodaje rzecznik prasowy.

Zmiany w rozkładzie jazdy będą zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych.

- Do czerwca 2024 roku kontynuowane będą utrudnienia w ruchu, spowodowane modernizacją stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, bądź będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Wschodniej - informuje Nowak.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski