- W pierwszym półroczu 2022 r. wydaliśmy więcej uzgodnień dotyczących warunków zabudowy niż przez cały 2021 r. Olbrzymi wzrost tego typu spraw nastąpił od marca – przyznaje Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.
Chodzi o inwestycje deweloperskie w śródmieściu Lublina. Ratusz wydał właśnie warunki zabudowy (WZ) dla nowego budynku. Mieszkania mają powstać u zbiegu ul. Ewangelickiej z ul. Karskiego. Planowana inwestycja to fragment działań związanych z zagospodarowaniem działki w rejonie ulic Jasnej i Wieniawskiej. Budynki wznosi tam już Mota Engil (dwa obiekty) oraz deweloper Tomasz Księżopolski (jeden budynek). Od strony Ewangelickiej ma stanąć „budynek wielofunkcyjny mieszkalno-usługowy z dopuszczeniem funkcji hotelowej”.
- Dla nieruchomości przy ul. Karskiego 2-2a/Ewangelickiej 8a wydano dwie decyzje ustalające warunki zabudowy, czyli ramy, których inwestor musi przestrzegać przy projektowaniu nowego obiektu – mówi Joanna Stryczewska z biura pasowego ratusza. I precyzuje: - Decyzje ustalają zróżnicowaną zabudowę schodkową o wysokości od 15,2 m do 29,8 m, gdzie pomiędzy częściami o różnych wysokościach należy przyjąć wartości pośrednie, zapewniając łagodne przejście między nimi i harmonijne kształtowanie elewacji frontowej.
- Budynek schodkowo obniża swoją wysokość w kierunku ul. Ewangelickiej – opisuje Mącik. I dodaje: - Zachowany w obecnym kształcie zostanie charakterystyczny, półokrągły budynek stojący na rogu ul. Ewangelickiej. To obiekt z lat 30 ubiegłego wieku, który bardzo dobrze domyka pierzeję ul. Ewangelickiej.
To kolejna inwestycja mieszkaniowa zaplanowana w ścisłym śródmieściu Lublina. - Rzeczywiście mamy dużo inwestycji w centrum. Wcześniej nie było aż tak wielkiej dynamiki, co w dużej mierze wynikało z trudności z pozyskaniem terenów pod budowy – ocenia Tomasz Iwan, ekspert rynku nieruchomości.
Trwają już prace m.in. na ul. Niecałej, rozpoczęła się przebudowa „na mieszkania” dawnego Domu Towarowego Rusałka przy ul. Zamojskiej 29. W apartamentowiec ma się zmienić gmach byłej kliniki stomatologii przy ul. Karmelickiej. Ruszyły procedury – z wykorzystaniem „lex deweloper” – dla zabudowy terenu przy Dolej 3 Maja (w miejscu funkcjonującego tam parkingu).
- Mieszkania w centrum cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. I to mimo swojej ceny, kilkukrotnie wyższej niż w budynkach na innych obszarach Lublina - podkreśl Iwan.
Ile trzeba zapłacić za mieszkanie?
– Cena metra kwadratowego w centrum sięga 15-20 tysięcy złotych. Dla porównanie średnia stawka w budynkach na terenach położonych poza śródmieściem, to 7 - 8 tysięcy – wylicza Iwan.
I wyjaśnia skąd bierze się różnica: - W centrum grunt kosztuje nawet kilka razy więcej niż w innych lokalizacjach. Budowa ze względu na usytuowanie i zazwyczaj małą powierzchnię działki jest droższa i trwa dłużej. Kolejny element cenotwórczy to standard i jakość użytych materiałów, bo np. w mieszkaniach powstających w centrum nikt nie używa okien plastikowych tylko aluminiowych, elewacje gmachów wykonywane są z kamienia. Do tego doliczyć też trzeba parkingi podziemne, często dwukondygnacyjne, które są bardzo drogie w wykonaniu.
- Święto botaniki w Ogrodzie Botanicznym. Zobacz zdjęcia
- Dzień otwarty w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Tu możesz adoptować przyjaciela!
- „Meeting of styles”. Trwa festiwal graffiti! [ZDJĘCIA]
- Trwają Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie. Zobacz zdjęcia z nocnego pokazu!
- Firma mówi: nie zrywajcie konopi teraz, zaczekajcie, aż zakwitną. I zaprasza na żniwa
- Pielgrzymi po raz 44. wyruszyli z Lublina na Jasną Górę [ZDJĘCIA]
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?