Ofiary Wołynia mają swój pomnik w Lublinie (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Udostępnij:
- Nie dla banderyzmu, tak dla silnej Ukrainy - grzmiał wojewoda Przemysław Czarnek podczas odsłonięcia pomnika Ofiar Wołynia w Lublinie. - Mamy wspólną historię, o której trzeba pamiętać - powiedział Wasyl Pawluk, konsul generalny Ukrainy w Lublinie. A rodziny wołyńskie mówią krótko: - Oczekujemy, że kaci przyznają się do win.

W 1943 r., kiedy nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA rozpoczęli rzeź na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny i Polesia, Albin Sulikowski miał 12 lat. O planowanej napaści dowiedział się od Ukraińca, dziadka jednego ze swoich szkolnych kolegów.

- Powiedział: „Uciekajcie, bo jutro w tej wiosce będzie rzeź”. Dzięki niemu żyjemy - wspomina 75 lat od tego zdarzenia. Historycy szacują, że w latach 1943-1945 zamordowano na ok. 100 tys. Polaków. Albin Sulikowski oczekuje, tak jak inni wołyniacy, że sprawcy tego mordu przyznają się do win.

- Banderowcy, którzy kazali Polakom ściągać skórę jak rękawiczki jeszcze żyją. Niech młodzi Ukraińcy teraz nie mówią, że oni nie wiedzą. Nieprawda. Dziadkowie im opowiadali. Ja wiem, że to ich boli i że wstyd przed światem - przekonuje 87-latek, który w środę przyszedł złożyć kwiaty pod pomnikiem Ofiar Wołynia.

Banderyzm i szatan

O miejsce upamiętniające dramatyczną historię wołyniacy zabiegali od lat. Ostatecznie, na budowę pomnika wybrano skwer u zbiegu ul. Głębokiej i Raabego. Kamień węgielny wmurowano w październiku ubiegłego roku. Monument przedstawia krzyże różnej wielkości, twarze ludzi-ofiar rzezi, nad którymi znajduje się ogień - symbol spalonych wsi wołyńskich. Pod pomnikiem złożono ziemię z 37 miejsc na Ukrainie, gdzie doszło do zbrodni.

- Szatan, nie kto inny, tylko szatan, włożył do umysłów nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA bestialski plan zamordowania dziesiątek tysięcy Polaków tylko dlatego, że byli Polakami i mówili po polsku. Ale zamordowania nie w prosty sposób, tylko zamordowania w sposób najbardziej bestialski, trudny do odnalezienia w dziejach tego świata - powiedział podczas uroczystości Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

- My nie mamy problemu z Ukrainą i Ukraińcami. My traktujemy Ukraińców jako bohaterów. Bo było mnóstwo Ukraińców, dzięki którym ci państwo (ocaleni z rzezi wołyńskiej - przyp. red.) tutaj są (...). Sprawiedliwym Ukraińcom, którzy ratowali Polaków, należy się pomnik - przyznał Przemysław Czarnek.

- Silna, zdrowa, chrześcijańska Ukraina to jest gwarant również naszej niepodległości i naszego bezpieczeństwa. Ukraińcy nie są naszymi wrogami. Są naszymi przyjaciółmi (...). Mamy jeden podstawowy problem. Problem, który się nazywa banderyzm. Banderyzm, który doprowadził do ludobójstwa wówczas, i który dzisiaj rozkwita na zachodniej Ukrainie i w który daje się wmanewrować władza ukraińska. I o to mamy żal - podkreślił wojewoda.

Polski odwet i obrona

W wyniku polskich akcji odwetowych przeprowadzonych bezpośrednio po rzezi wołyńskiej zginęło ok. 10 tys. Ukraińców.

- Przyszedłem pomodlić się za niewinne ofiary, które zginęły w tych strasznych czasach. Każdy naród powinien pamiętać o swoich ofiarach - powiedział Wasyl Pawluk, konsul generalny Ukrainy w Lublinie. Przedstawiciel Ukrainy również złożył kwiaty pod pomnikiem.

- Nas nic nie dzieli. Mamy tylko wspólną historię naszą. Ciężką historię, o której trzeba rozmawiać - przyznał konsul Wasyl Pawluk.

Monument kosztował 200 tys. zł. Większość środków wyłożył IPN. - Bardzo chciałbym, żeby ten pomnik stał się symbolem pojednania i przebaczenia - przyznał podczas uroczystości dr hab. Tomasz Panfil z lubelskiego IPN.

- Pamiętajmy również o tych dzielnych Polakach, którzy do końca bronili Polski - dodał historyk. Jako przykład podał Henryka Cybulskiego, komendanta samoobrony wsi Przebraże na Wołyniu, którego oddział ocalił od śmierci około 20 tys. osób. Dowódca zmarł w Lublinie w 1971 r. Jego grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej. Nieopodal nowego pomnika upamiętniającego ofiary Rzezi Wołyńskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MTH
12 lipca 2018, 06:30, .:

To religia dzieli ludzi. Każdy twierdzi że Bóg jest tylko jeden i że to jego wiara jest jedyna i prawdziwa. Im społeczeństwo bardziej prymitywne tym bardziej poddaje się klerowi manipulować i wszystko jedno czy to pop czyli ksiądz czy inny szaman. Wołyń to finał wojny religijnej.

Nie próbuj umniejszać i rozmywać odpowiedzialności upowców za Ludobójstwo na Kresach II Rzeczypospolitej Polskiej.

A
Adam z Lublina
Człowiek któremu najlepiej wychodzi obrażanie i szkalowanie innych. Wykorzystywanie takiej uroczystości do politycznej propagandy to zachowanie wysoce niestosowne a wręcz żenujące. Wstyd mi za takiego wojewodę !
J
J
... żeby dysponowali 6 milionami żołnierzy.
To raczej błędna informacja :-)
k
konrad
Do czego potrzebna jest nam banderowska Ukraina.
Do czego potrzebni są nam ukraińscy robotnicy którym dzisiaj już nie przeszkadza w paro milionowej masie ,,robić u Polskich Panów..
Nie warto inwestować w Ukrainę dopóki nie zrozumie ona na czym zasadza się demokracja i cywilizowane normy .
.
To religia dzieli ludzi. Każdy twierdzi że Bóg jest tylko jeden i że to jego wiara jest jedyna i prawdziwa. Im społeczeństwo bardziej prymitywne tym bardziej poddaje się klerowi manipulować i wszystko jedno czy to pop czyli ksiądz czy inny szaman. Wołyń to finał wojny religijnej.
W
WOŁYŃ
Dla Czarnka każda okazja jest dobra do obrzucania mięsem i błotem. Ten człowiek nie potrafi się zachować nawet na uroczystości upamiętnienia ofiar mordu... musi swoje polityczne gadki przedstawiać. ZERO SZACUNKU ZERO GODNOŚCI w tym człowieku.
~~Lubelak
Pisiory co innego mówią, co innego robią.
Dlaczego IPN nie ściga banderowców za zbrodnie na Polakach, mnóstwo ich teraz po Lwowie z medalami paraduje, w Przemyślu też, no dla czego ?
Do tej pory cziała ofiar rzezi wołyńskiej nie pochowane po polach się walają, co robi polski nierząd, nic cicho siedzi. Tak tacy to pajace nami rządzą, wszystko pod publiczkę bo wybory idą. Szlag z nimi !
G
Gość
a co robiła 27 dywizja AK /wołyńska/ ???? dlaczego nie chroniła Polaków .......ponoć 6000 tyś ludzi pod bronią.
g
gosc
w szpitalach nie ma kto sie chorymi opiekować a wojewoda sie lansuje na spotkaniach z ukraińcami, którzy w czasie wojny nas mordowali
:
.
.,.,
którzy odwazyli się powiedzieć że nie chca żyć w państwie gdzie nadaje się ulicom nazwy zbrodniarzy faszystowsko-banderowskich.
Chwała antyfaszystom.
b
bronią ich
wszyscy UBecy, ZOMOwc, PZPRowscy zbrodniarze, kapusie na czele z Lechem Wałesą. A ich mnogo.
c
czy
POłgłówek ?
T
Tytus
Hańba!
k
krak
ale pan sie myli. nie dla ukraincow w polsce. widzialem na filmie jak zawineli dziecko w snopek i spalili zywcem. tego my narod polski ukraincom nie wybaczymy i pomyslimy co zrobic dalej.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie