MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paliwo z CO2 nie powstanie na Lubelszczyźnie

Miłosz Bednarczyk
prof. Dobiesław Nazimek Fot. Jacek Świerczyński
prof. Dobiesław Nazimek Fot. Jacek Świerczyński
Testowa fabryka do produkcji benzyny z dwutlenku węgla powstanie prawdopodobnie w Kędzierzynie-Koźlu w woj. opolskim. Dlaczego nie na Lubelszczyźnie? Bo firmy z naszego regionu nie były nią zainteresowane.

 

Jak napisaliśmy wczoraj, wdrożeniem patentu prof. Dobiesława Nazimka z UMCS zajmie się gigantyczne konsorcjum powołane przez ministra gospodarki. W skład grupy wejdą jednostki badawcze, w tym lubelski uniwersytet, a także przedsiębiorstwa, głównie z sektora energetycznego. Niestety, nie z Lubelszczyzny.

To właśnie te firmy dadzą pieniądze na wdrożenie (potrzeba 100 mln zł), ale potem będą zarabiać na efektach projektu: nie będą musiały płacić kar za emisję dwutlenku węgla i będą mogły sprzedawać wyprodukowane z niego paliwo. I to już od 2011 roku.

Dlaczego lubelski pomysł odjeżdża z naszego regionu? - U nas bardzo ciężko rozmawia się na ten temat - mówi tajemniczo prof. Dobiesław Nazimek.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w ub. roku naukowiec rozmawiał z kilkoma firmami z Lubelszczyzny, m.in. z Zakładami Azotowymi "Puławy”. Chodziło o udostępnienie tzw. boczników gazowych, niezbędnych do postawienia instalacji technicznej. Wszyscy odmówili.

- A na Śląsku przyjęli nas z otwartymi ramionami - podkreśla Nazimek. W Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu naukowiec usłyszał tylko jedno pytanie: Jak szybko można to podłączyć. To tam prawdopodobnie powstanie testowa fabryka.

Co na to firmy z naszego regionu? - Jeżeli zainteresowało się tym Ministerstwo Gospodarki, to jest to jakaś nowa jakość - mówi Mieczysław Michalski, prezes Elektrociepłowni Lublin-Wrotków. - Pytanie tylko, ile do tego trzeba dołożyć, zanim zaczną się ewentualne zyski. Będziemy tę sprawę monitorować.

- Nasza spółka współpracuje z Wydziałem Chemii UMCS w konkretnych przedsięwzięciach i nie wyklucza współpracy również w tym temacie - podkreśla Grzegorz Kulik z ZA "Puławy”. - Jesteśmy zainteresowani rezultatami prac lubelskich naukowców w zakresie efektywnego wykorzystania CO2. Obserwujemy również światowe badania w tym kierunku.

- Ale w tym momencie - tłumaczy Kulik - zakłady są zaangażowane w szereg innych dużych projektów. M.in. w projekt budowy pierwszej w Polsce instalacji zgazowywania węgla.

Na czym polega metoda prof. Nazimka? Ile będzie kosztować "paliwo z komina”? - Czytaj w piątek w Magazynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski