Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwo socjalne, czyli nastawione na rozwój

Dr Mariusz Świetlicki
Zwiększać wydatki na zasiłki dla bezrobotnych, czy na wsparcie nowo startujących w biznesie? Wydawać pieniądze publiczne na dotacje do kolei, czy na budowę autostrad? Przeznaczać środki pomocowe Unii Europejskiej na dopłaty dla rolników, czy na wspieranie badań nad nowymi technologiami?

W każdym państwie i organizacji międzynarodowej dysponującej środkami publicznymi pojawia się dylemat "krótkiej kołdry". Potrzeb finansowych jest tak wiele, że nie wystarcza na nie dostępnych środków. Trzeba więc wybierać jakie cele są ważniejsze, gdzie skierować większy strumień finansowy, jakie zadania realizować, a gdzie można odpuścić.

Dylemat jest o tyle istotny, że perspektywa racjonalności ekonomicznej jest zazwyczaj inna niż perspektywa racjonalności politycznej. Racjonalność ekonomiczna jest często długoterminowa. Efekty wsparcia innowacji technologicznych będą widoczne i odczuwalne po wielu latach. Politycy podejmujący decyzje działają natomiast w perspektywie od wyborów do wyborów, co skłania ich raczej do rozdawania "prezentów". Dajmy coś rolnikom, żołnierzom, nauczycielom, emerytom, górnikom, zwiększy to nasze szanse wyborcze, gdyż każdy lubi być obdarowywany…

Całe szczęście czasami rządzący potrafią wznieść się ponad partykularne interesy i pomyśleć w dłuższej perspektywie. Decydujemy w końcu o naszym Państwie, w którym przyjdzie nam i naszym dzieciom żyć jeszcze przez wiele lat.

W ostatnim czasie duże kontrowersje wzbudziła w Polsce zmiana ustawy o szkolnictwie wyższym wprowadzająca odpłatność za drugi kierunek studiów. Dla mnie ta zmiana to przykład rozsądnego, długofalowego myślenia rządzących. Mając ograniczone środki publiczne należy je wydawać rozsądnie i jeśli finansujemy edukację na poziomie wyższym, to na zasadzie bonu edukacyjnego - każdy ma do dyspozycji określoną sumę pieniędzy. Jeśli ktoś jest zdolny, osiąga bardzo dobre wyniki w nauce i chce poszerzać swoją wiedzę, to Państwo może to dodatkowo dofinansować. Takie rozwiązanie zostało słusznie wprowadzone, zamiast bezrozumnego rozdawania pieniędzy na wiele kierunków studiów, niezależnie od efektów edukacyjnych studenta.

Niestety, jak to zwykle bywa w działaniach instytucji publicznych, zabrakło konsekwencji w racjonalnym ekonomicznym działaniu. Na tym samym polu, związanym z edukacją wyższą, zmienione zostały zasady przyznawania stypendiów studentom. Zwiększona została pula na stypendia socjalne kosztem stypendiów naukowych. A więc znów rozdawnictwo niepowiązane z wynikami w nauce. Rozdawnictwo nie przynoszące długofalowych rezultatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski