MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska połączyła świat nauki, biznesu i inwestorów. Innovation Open Day

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
M. Chrapowicki/materiały Politechniki Lubelskiej
Lubelska uczelnia podczas Innovation Open Day (21 czerwca) powiązała ze sobą różne dziedziny: naukę, biznes i inwestycje. Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć prototypy wynalazków opracowanych przez naukowców z politechniki. Zostały też wręczone nagrody badaczom, których wynalazki i innowacje zostały docenione na ostatnich międzynarodowych targach.

– W ubiegłym roku zgłosiliśmy do opatentowania 175 wynalazków. Na wystawie pokazaliśmy 26 rozwiązań, które spotkały się z zainteresowaniem przedsiębiorców. Po to naukowcy pracują nad nowymi i nowoczesnymi technologiami, aby je komercjalizować, czyli sprzedawać. W tym procesie musi być myślenie win-win. Kiedy nauka idzie z biznesem ramię w ramię, to jest nie tylko korzyść dla obu stron, ale też dla gospodarki – mówi dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej Paweł Chrapowicki.

Podczas wystawy można było obejrzeć prototypy urządzeń, znalazły się tam m.in. modułowy dom jednorodzinny w technologii betonowej prefabrykowanej, bezzałogowy statek powietrzny wykorzystujący mechanikę jonów powietrza, Zestaw do ochrony dróg oddechowych, inhalacji, leczenia albo do kosmetyki skóry twarzy.

Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater zaznacza, że niektóre z rozwiązań znalazły swoich nabywców w przemyśle i są obecnie wdrażane. Inne są w trakcie negocjacji.

Medale dla naukowców z Politechniki Lubelskiej

Innovation Open Day był okazją do wręczenia medali lubelskim naukowcom za wynalazki zaprezentowane na międzynarodowych targach - Intarg w Katowicach oraz Concours Lepine w Paryżu.

– Nasze wynalazki oprócz tego, że są z sukcesem komercjalizowane, zyskują uznanie na międzynarodowych wystawach. To dla naszych badaczy potwierdzenie ich umiejętności opracowywania rozwiązań na międzynarodowym poziomie i dowód, że są w stanie skutecznie konkurować z naukowcami na całym świecie – podkreśla rektor prof. Zbigniew Pater.

Podczas Concours Lepine w Paryżu jury przyznało tylko 2 złote medale dla twórców z ponad 20 krajów. Jeden z nich trafił do pracowników Politechniki Lubelskiej: Dariusza Zielińskiego, Marcina Fronca, Karola Fatygi, Bartłomieja Stefańczaka, Macieja Rudawskiego oraz Łukasza Kwaśnego za wynalazek „Układ do chłodzenia magazynu energii za pomocą wody wodociągowej”.

– Otrzymany medal na pewno dopinguje do jeszcze większego wysiłku i zaangażowania. Mamy dobre pomysły, jeżeli chodzi o patentowanie technologii i teraz musimy walczyć o to, żeby zainteresować nimi inwestorów. A udział w targach i wystawach to najlepszy sposób. Takie wydarzenia przyciągają biznes. Uważam, że nie ma sensu tworzyć nowych rozwiązań, które potem odkładamy na półkę, trzeba je próbować komercjalizować – zwraca uwagę dr inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

Podczas międzynarodowej wystawy wynalazków Intarg w Katowicach lubelscy naukowcy zdobyli 3 złote i 1 srebrny medal.
Złota zostały przyznane za:

  • „Sposób wytwarzania nanocelulozy o kształcie prostokątnym z odpadów z papieru gazetowego”; autorzy: Małgorzata Szafraniec, Ewelina Grabias-Blicharz, Danuta Barnat-Hunek.
  • „Mechanizm regulacji kąta ustawienia łopat turbiny wiatrowej o zmiennej powierzchni roboczej”; autor: Konrad Pietrykowski.„Tablica do czytania lub grania przez osoby niewidome”; autorzy: Maciej Nowicki, Krzysztof Ciecieląg, Jerzy Montusiewicz.

Srebrny medal:

  • "Układ do chłodzenia magazynu energii za pomocą wody wodociągowej” otrzymali: Dariusz Zieliński, Marcin Fronc, Karol Fatyga, Bartłomiej Stefańczak, Maciej Rudawski oraz Łukasz Kwaśn

y.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski