Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 2 tys. nowych inwestycji dzięki miliardom z rządowego programu dla terenów popegeerowskich

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
- Jeśli będzie dalej rządziło PiS, inwestycje w gminy popegeerowskie będą kontynuowane - powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
- Jeśli będzie dalej rządziło PiS, inwestycje w gminy popegeerowskie będą kontynuowane - powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. fot. Adam Jankowski
Dzięki środkom z rządowego programu powstanie m.in. ponad 1000 dróg, 260 boisk i obiektów sportowych, 220 żłobków i przedszkoli i 350 szkół. - Jeśli będzie dalej rządziło PiS, inwestycje w gminy popegeerowskie będą kontynuowane; chcemy zrobić wszystko, aby lata beznadziei z czasów rządów Donalda Tuska nigdy do tych gmin nie wróciły - powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

W piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w sobotę przedstawi rezultaty kolejnego naboru z programu inwestycji strategicznych. W poprzedniej, szóstej edycji, która była dedykowana samorządom, w których funkcjonowały PGR-y, do gmin i powiatów trafi łącznie 4,5 miliarda złotych na realizację ponad 2000 inwestycji.

W VI edycji programu, którą rządzący podsumowywali w połowie września, bezzwrotne dofinansowanie otrzyma łącznie 2035 inwestycji. Rząd przekaże na ten cel 4,5 mld zł z budżetu państwa, a więc więcej niż w poprzedniej edycji skierowanej do regionów po dawnych PGR-ach.

Co powstanie dzięki tym środkom?

Dzięki środkom z tej edycji powstanie ponad 1000 dróg, 260 boisk i obiektów sportowych, 220 żłobków i przedszkoli z oddziałami integracyjnymi, 350 szkół, 45 siłowni plenerowych, 150 budynków i infrastruktury towarzyszącej Ochotniczej Straży Pożarnej, 60 ośrodków Senior+ oraz 300 świetlic i domów kultury.

Czytaj także na Wiceszef MSWiA: Mieszkańcy przez lata czekali na te inwestycje

– Dla nas wszystkie samorządy mają ogromne wartość, ogromne znaczenie, bo wszędzie tam mieszkają ludzie, mieszkają Polacy i wszystkim im chcemy pomóc, dlatego wielkie inwestycje, których kolejna fala nadchodzi – powiedział w piątek szef rządu, zapowiadając, że w sobotę odwiedzi Mysłowice, gdzie przedstawi rezultaty kolejnego naboru: VII edycji programu.

Rozstrzygnięto 8. edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zamieszczono w sobotę wyniki ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wnioski o wsparcie inwestycji mogły składać wszystkie jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki.

Pełna lista wyników ósmego naboru w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych znajduje się na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W ramach ósmej edycji gminy, powiaty i miasta w całej Polsce mogły składać wnioski o wsparcie inwestycji od 20 lipca do 16 sierpnia 2023.

Dofinansowanie z Programu przeznacza się na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań inwestycyjnych w ramach m.in. budowy lub modernizacji infrastruktury drogowej; wodno-kanalizacyjnej, w tym oczyszczalni; źródeł ciepła sieciowego zeroemisyjnego; indywidualnych źródeł ciepła zeroemisyjnego; infrastruktury społecznej; edukacyjnej.

Jeśli będzie rządziło PiS, inwestycje w gminy popegeerowskie będą kontynuowane

Jeśli będzie dalej rządziło PiS, inwestycje w gminy popegeerowskie będą kontynuowane; chcemy zrobić wszystko, aby lata beznadziei z czasów rządów Donalda Tuska nigdy do tych gmin nie wróciły - powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas konferencji prasowej w Słowenkowie (woj. zachodniopomorskie).

"Te środki, które do gmin popegeerowskich na inwestycje trafiły w ostatnich latach, które trafiły na inwestycje związane z budową dróg, inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi, na budowę szkół, przedszkoli, modernizację wielu miejsc, będą kontynuowane, jeśli będzie dalej rząd PiS" - zapowiedział Szefernaker.

Czytaj także na Miliardy dla popegeerowskich powiatów. Rząd dofinansuje tysiące inwestycji

Wskazał, że także w Słowenkowie dzięki inwestycji z Programu inwestycji strategicznych dla gmin popegeerowskich udało się dokończyć budowę bloku stojącego w stanie surowym przez około 30 lat. Jak poinformował, blok zostanie oddany do użytku na początku przyszłego roku. "Chcemy zrobić wszystko, żeby te lata, które tu mieszkańcy pamiętają; lata beznadziei, kiedy ludzie stąd wyjeżdżali, za czasów Donalda Tuska, nigdy tu nie wróciły" - mówił Szefernaker.

Ocenił, że "to są dopiero początki tych działań, które podjęliśmy". "Wiemy, że przed nami jeszcze wiele do zrobienia, przed nami wiele inwestycji, które są tutaj potrzebne, aby na terenach popegeerowskich można było żyć tak, jak w wielu innych miejscach w Polsce" - zaznaczył.

od 16 lat

Źródło: TVP Info, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ponad 2 tys. nowych inwestycji dzięki miliardom z rządowego programu dla terenów popegeerowskich - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski