MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawo i Sprawiedliwość. Zobacz program partii i dowiedz się, co ugrupowanie proponuje wyborcom. Przygotowano 8 konkretów

Damian Kelman
Damian Kelman
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Prawo i Sprawiedliwość to ugrupowanie o poglądach narodowego konserwatyzmu i konserwatyzmu społecznego, które działa na polskiej scenie politycznej już od ponad 20 lat. Program tej partii spotkał się ze sporym uznaniem ze strony polskich obywateli. To dlatego utrzymuje ona władzę od dwóch kadencji. W programie Prawa i Sprawiedliwości znajdują się odniesienia do polityki krajowej, w tym tej dotyczącej samorządów, oraz do zagranicznej. Podczas spotkania programowego partii, które odbyło się 9 września w Końskich, prezes Jarosław Kaczyński wskazał osiem konkretów PiS-u przed zbliżającymi się wyborami. Ze strony PiS można ściągnąć cały program partii.

Spis treści

Jest dostępny cały program PiS. Można się z nim zapoznać i zachować

Pełny program Prawa i Sprawiedliwości jest dostępny na stronie PiS. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podał do niego linka w swoim tweecie:

"Jesteśmy gotowi do walki o zwycięstwo i mamy dobry program dla Polski. Chcemy kontynuować rozwój naszej armii przede wszystkim w oparciu o polski sektor zbrojeniowy. Jeśli będziemy kontynuować naszą misję, w dwa lata zbudujemy najsilniejszą armię lądową w Europie. Zobaczcie sami!" - napisał minister. W jego wpisie jest link. Jeśli go klikniecie, załadujecie program PiS.

Program jest też dostępny na internetowej stronie partii

Program PiS - wybory 2023

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od 1 stycznia 2024 roku sztandarowy program socjalny rządzącej Zjednoczonej Prawicy, czyli Rodzina 500 plus, zostanie zwaloryzowany. Zamiast dotychczasowych 500 złotych na każde dziecko, świadczeniobiorcy będą otrzymywać 800 złotych miesięcznie.

Jak w maju zapowiadał prezes PiS, tak się stało. 7 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2024 r. świadczenia 500 plus do 800 zł.

Poza waloryzacją 500 plus, która Kaczyński zapowiedział wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów oraz dzieci i młodzieży. Pod koniec sierpnia br. Prezydent RP podpisał ustawę odpowiednią ustawę.

Prezes Jarosław Kaczyński zapowiadał także jeszcze w maju, że zostaną zniesione opłaty za autostrady, w tym te prywatne. Od 1 lipca 2023 r. nie trzeba płacić za przejazd na autostradzie A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica za przejazd pojazdem o masie do 3,5 tony. A od 1 września autostrada A1 jest bezpłatna.

4 września PiS zapowiedział punkt programu o nazwie "Przyjazne Osiedle". Dotyczy on rewitalizacji osiedli mieszkaniowych składających się z bloków z tzw. wielkiej płyty.

- Na osiedlach z wielkiej płyty mieszka 8 milionów Polaków. Cała Polska powinna być przyjazna dla ludzi. Nie chcemy lepszych i gorszych dzielnic. Chcemy mieszkańcy tych osiedli mieli jak najlepszy standard życia i mieszkania. Nie chcieliśmy podziału na Polskę A i Polskę B i sporo tu zrobiliśmy – powiedział w spocie premier Mateusz Morawiecki.

W kolejnych latach będą realizowane plany budowy mieszkań. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie kontynuowany - i wprowadzony na stałe - Program Inwestycji Strategicznych oraz Fundusz Inwestycji Lokalnych. Ma być także utrzymany wzrostowy trend wzrostu wynagrodzeń. Do kraju mają być przyciągane nowe inwestycje, wysoko zaawansowane technicznie.

– Tam są wysoko płatne miejsca pracy. Przyrost produktywności. To model, który już realizujemy. Możliwy jednocześnie, właśnie dlatego, że spojrzeliśmy na pracę, na wynagrodzenie z perspektywy pracownika, zwykłego Polaka, zwykłej polskiej rodziny – powiedział premier Morawiecki.

Będą także kontynuowane programy kierowane do wszystkich Polaków - m.in. program "Dobry Start", program "Mama 4+", rozwój programu "Maluch plus" oraz rodzinny kapitał opiekuńczy. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zapowiedziała, że będą kolejne tego typu programy.

PiS stawia na lokalnych producentów żywności. Kolejna propozycja partii dla Polaków to program "Lokalna półka", czyli obowiązek, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców. Zdaniem PiS, wzmocni to pozycję lokalnych dostawców względem innych ogniw łańcucha dostaw żywności, a także ułatwi dostęp konsumentów do produktów wytworzonych przez mniejszych, również lokalnych producentów.

Geneza PiS; Podstawa funkcjonowania Prawa i Sprawiedliwości

Założycielami ugrupowania byli śp. Lech Kaczyński oraz jego brat Jarosław. Podstawą funkcjonowania tej partii jest szacunek dla niezbywalnej godności każdego człowieka. Jej ochrona to priorytetowy obowiązek i uzasadnienie istnienia wspólnoty politycznej.

Ustrój i sądownictwo

W kwestiach ustrojowych Prawo i Sprawiedliwość za cel obrało sobie umocnienie pozycji Prezesa Rady Ministrów (premierem pozostał Mateusz Morawiecki) oraz wojewodów w następstwie zmian organizacyjnych. Oprócz tego to ugrupowanie forsuje program „Proste prawo, przyjazny urząd”. W tym celu jego działacze chcą wprowadzić w życie nowe ustawy o służbie cywilnej, o służbie dyplomatycznej, a także ustawę dotyczącą służb specjalnych. Krajowa Administracja Skarbowa ma być z kolei z roku na rok coraz mocniej wyposażona w usprawnienia z zakresu inspekcji i kontroli. Informatyzacja i profesjonalizacja dokonana przez Prawo i Sprawiedliwość sprawi, że kontrole będą rzadsze i mniej uciążliwe dla przedsiębiorców, obywateli i podmiotów społecznych.

W kwestii posłów i senatorów partia, której prezesem jest Jarosław Kaczyński, dąży do tego, by w kolejnych kadencjach poseł lub senator mógł być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a nawet zatrzymany lub aresztowany. Wniosek w tej sprawie składałby do Sądu Najwyższego Prokurator Generalny. Jeśli chodzi o sądownictwo, Prawo i Sprawiedliwość jest za przeprowadzeniem reform. Jego działacze dążą do tego, żeby nad sędziami sprawowana była pewna kontrola, a struktura sądów została bardziej spłaszczona.

Polityka społeczna

Prawo i Sprawiedliwość to ugrupowanie, które popiera liczne programy społeczne zapewniające pomoc finansową najbardziej potrzebującym. W toku rządów tej partii pojawiło się dużo rozwiązań korzystnych dla obywateli. Było to możliwe w związku ze wzrostem efektywności w ściąganiu danin publicznych, eliminacją przepisów, które mogły się przyczyniać do utraty środków oraz wzrostem gospodarczym w kraju.

Sztandarowym programem społecznym PiS jest „Rodzina 500+”. Pozwala on na uzyskanie dodatkowych 500 zł miesięcznie na każde dziecko do 18. roku życia. Ustawę w tej sprawie podpisał prezydent RP Andrzej Duda w 2019 roku. Prawo i Sprawiedliwość chce to świadczenie pozostawić, choć pojawiają się obecnie głosy o konieczności jego waloryzacji w związku z większym wzrostem inflacji w kilku ostatnich latach. Inne z ważnych programów społecznych, które wprowadziło w trakcie swoich rządów i chce pozostawić Prawo i Sprawiedliwość, to:

 • „Dobry Start” – zapewniający corocznie wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych,
 • „Maluch+” – program dotyczy organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, w ramach którego zarówno nowo powstałe miejsca opieki nad dziećmi do 3. roku życia, jak i dotychczas istniejące każdego miesiąca będą otrzymywały kwotę 837 zł przez 3 lata. Rodzicom natomiast przysługuje dofinansowanie w formie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie,
 • „Mama 4+” – rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości minimalnej emerytury 1100 zł. Jest ono przeznaczone dla osób, które, żeby wychować co najmniej czworo dzieci, nie mogły pracować lub zrezygnowały z pracy, a dziś żyją w trudnej sytuacji i nie mają praw do świadczeń socjalnych nawet na minimalnym poziomie,
 • „500+ dla niepełnosprawnych”,
 • „13 emerytura” w wysokości najniższej emerytury,
 • rozszerzanie listy darmowych leków oraz świadczeń z zakresu pomocy medycznej dla najstarszych osób, powyżej 75. roku życia.

Kierując się zasadami solidarności ludzkiej, Prawo i Sprawiedliwość bierze pod uwagę zdrowie osób starszych, utrzymując wiek emerytalny na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W planach tego ugrupowania jest dalsze zwiększanie rent i emerytur, stymulowane przez wzrost płacy minimalnej.

Politycy tego ugrupowania dążą ponadto do tego, by zlikwidować niektóre obciążanie finansowe, np. opłatę targową, opłatę miejscową czy opłatę od posiadania psa. Podobnie do likwidacji lub obniżenia przeznaczone są inne opłaty skarbowe, jak m.in. za odpis aktu stanu cywilnego czy udzielenie pełnomocnictwa. Dla młodych ludzi przygotowany został z kolei program „Mieszkanie Plus” stanowiący element Narodowego Programu Mieszkaniowego. Oprócz tego program Prawa i Sprawiedliwości zakłada kontynuację wsparcia dla wynajmujących w postaci dopłat do czynszu z programu „Mieszkanie na Start”.

Przedsiębiorczość, podatki i gospodarka

Prawo i Sprawiedliwość to partia, która planuje wdrażać liczne uproszczenia dla biznesu. Celem tego ugrupowania jest wprowadzenie zasady „jeden za jeden”, zgodnie z którą za każde nowe obciążenie dla przedsiębiorców ma być usunięte inne, równoważne. Zainicjuje to trwały proces redukcji obciążeń regulacyjnych. Ponadto, jeśli chodzi politykę w zakresie obciążeń dla mniejszych podmiotów, celem Prawa i Sprawiedliwości jest powiązanie płaconej przez nich składki z osiąganym dochodem.

W zakresie prawa Prawo i Sprawiedliwość dąży do uchwalenia nowej ordynacji podatkowej. Celem tego ugrupowania są ponadto nowe ustawy o podatkach dochodowych, krótka i zrozumiała ustawa o opodatkowaniu rent i wynagrodzeń, ustawa o nowoczesnych uproszczonych regulacjach działalności gospodarczej oraz ustawa o zyskach kapitałowych, która będzie zachęcała do inwestowania przez osoby fizyczne i prawne.

W ostatnim wywiadzie dla i.pl premier Morawiecki powiedział, że "rząd PiS obniżył wszystkie główne podatki na czele z tym, który najbardziej interesuje społeczeństwo, czyli PIT". "On został obniżony kilkukrotnie i dzisiaj mogę powiedzieć, że podliczając te wszystkie obniżki, a więc kwotę wolną do 30 tys., koszty uzyskania przychodów podniesione do 3 tys. zł, zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, wreszcie obniżkę głównej stawki z 18 na 17 proc., a potem z 17 na 12 proc., to w kieszeniach obywateli zostaje między 40 a 50 mld zł. To powoduje, że ogromna część Polaków dostanie zwroty z podatku, czego wcześniej nie było" – wskazał.

POZNAJ PROGRAMY INNYCH PARTII:
Suwerenna Polska
Platforma Obywatelska
Konfederacja
Polskie Stronnictwo Ludowe
Polska 2050
Lewica

Edukacja

Jeśli chodzi o edukację, Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że będzie stale dbać o wzrost wynagrodzeń nauczycieli i zaproponuje w przyszłości nowe rozwiązania, które powiążą ich płace z jakością i czasem pracy. Ponadto celem tego ugrupowania w tej grupie zawodowej jest jasne określenie jej charakteru i etosu zawodowego.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada zatem, że zadania i obowiązki nauczyciela zostaną opisane w jednym dokumencie w sposób jednoznaczny i czytelny tak, aby były wskazówką określającą oczekiwania wobec jego pracy. Ponadto za wysoki poziom kształcenia w szkołach ma odpowiadać, zdaniem działaczy tej partii, rozbudowana platforma internetowa Ministerstwa Edukacji oferująca nowoczesne pomoce dydaktyczne. Odnowione ma zostać również doradztwo metodyczne. Oznacza to, że każdy młody nauczyciel u progu kariery zawodowej otrzyma wsparcie bardziej doświadczonych kolegów.

W kwestii samych uczniów Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za rozszerzaniem nauczania języków obcych, zwiększonym naciskiem na znajomość technologii informatycznych i rozwijaniem czytelnictwa. Jeśli chodzi natomiast o samą weryfikację wiedzy, to Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za odejściem od testów na rzecz zadań otwartych wymagających samodzielnego myślenia.

Szkoła, zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, ma wymagać od młodego obywatela kreatywnego, innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów. Celem tego ugrupowania jest ponadto podnoszenie poziomu nauczania matematyki i przedmiotów ścisłych. Obecnie rząd Mateusza Morawieckiego zauważa bowiem prestiż i szczególne znaczenie szkolnictwa branżowego oraz technicznego. Jest ono obecnie kluczem do rozwoju gospodarczego i budowania gospodarki opartej na nowych technologiach.

Prawo i Sprawiedliwość chce także postawić na wychowanie patriotyczne i obywatelskie przez zmiany w programie nauczania. Oznacza to, że w trakcie zajęć w szkołach większy nacisk zostanie postawiony na kształtowanie postawy pomocy innym, postaw odpowiedzialności za wspólnotę, wiedzę i umiejętności pozwalające poznać i zrozumieć uregulowania prawne, jak i realne mechanizmy demokratyczne.

Elementem programu patriotycznego mają być wycieczki szkolne, związane z realizacją programu historii i języka polskiego. Poznawanie dziejów i tradycji Polski będzie możliwe przy wykorzystaniu szerokiej oferty istniejących i budowanych muzeów, w tym Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeów Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Kresów, Muzeum Rodziny Ulmów, Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum II Wojny Światowej (wraz z jego oddziałem na Westerplatte), Muzeum Auschwitz-Birkenau, Państwowego Muzeum na Majdanku czy Muzeum Zbrodni Piaśnickiej.

Wspólny kod kulturowy łączący kolejne pokolenia Polaków zapewni z kolei odpowiedni dobór lektur i treści programowych. Ważne będą jednak także kwestie bezpieczeństwa. W ramach programu „Bezpieczna Szkoła” Prawo i Sprawiedliwość chce kształcić dzieci z zasad udzielania pierwszej pomocy i zagrożeń istniejących w sieci i zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego. Szkoły mają z kolei zacieśniać współpracę z policją, zabezpieczając się odpowiednimi przepisami prawa i monitoringiem przed działalnością handlarzy narkotyków i dopalaczy.

Zdrowie

Polityce zdrowotnej poświęcony został osobny punkt programu Prawa i Sprawiedliwości. Celem tego ugrupowania jest zbudowanie nowoczesnego i sprawnego systemu opieki lekarskiej wysokiej jakości. Musi być on jednak dopasowany do zmieniającego otoczenia, a więc do wyzwań demograficznych czy też epidemiologicznych, jak i przez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Główne postulaty Prawa i Sprawiedliwości to:

 • wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu co najmniej 6% PKB w 2024 r.,

 • odbudowę kadr w ochronie zdrowia przez:

  1. zwiększenie limitów miejsc na studiach medycznych,
  2. wprowadzenie systemu pożyczek studenckich, nie tylko na same studia, ale sprawy związane z utrzymaniem, pobytem w akademiku czy też sprawami socjalnymi. Taką pożyczkę można byłoby spłacić, uzyskać jej umorzenie bądź odpracować - przez świadczenie usług pacjentom jako lekarz lub inny pracownik medyczny w systemie publicznej ochrony zdrowia,
  3. wprowadzenie zawodu pomocniczego – asystentów medycznych – pozwoli to na zdjęcie z lekarzy i pielęgniarek znaczącej część ciężaru pracy biurokratycznej,
 • stworzenie narzędzi do oceny jakości opieki, leczenia i mierzenie wyników działań w systemie ochrony zdrowia,

 • dążenie do modelu opieki koordynowanej obejmującego m.in. profilaktykę dostosowaną do wieku i płci pacjenta, różnego rodzaju działania edukacyjne, ale również aktywne przeciwdziałanie najczęściej występującym chorobom przewlekłym,

 • rozwój opieki domowej, a także działalności instytucji takich jak dzienny dom opieki medycznej, pomocnych w opiece nad osobami niesamodzielnymi, ciężko chorymi lub starszymi.

Środowisko

Prawo i Sprawiedliwość posiada także swój program dla ekologii. Można w nim przeczytać, że to ugrupowanie traktuje ochronę środowiska jako swój naczelny obowiązek, filar dobrobytu i jeden z podstawowych warunków zrównoważonego rozwoju kraju.

Celami Prawa i Sprawiedliwości w tym zakresie są m.in.:

 • Kontynuowanie programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego państwo przygotowało dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, instalacje OZE i na termomodernizację. Zgodnie z założeniami realizacja tego programu doprowadzi do aż 50% redukcji emisji z sektora bytowo-komunalnego do 2030.
 • Kontynuowanie programu „Mój prąd”, w ramach którego dofinansowana jest budowa instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Obejmuje ono do 50% kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł na gospodarstwo domowe. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2–10 kW mocy zainstalowanej.
 • Wprowadzenie powszechnej kaucji dla opakowań zgodnie z zasadą: „zwracasz opakowanie – dostajesz kaucję”.
 • Zwiększenie powierzchni zielonych w miastach (w tym także tzw. zielonych dachów i trawników z rzadko koszoną trawą).
 • Zwiększenie lesistości kraju do 33% do 2045 r.
 • Budowa pierwszych elektrowni wiatrowych na Bałtyku do 2030 r. (jako alternatywa dla elektrowni węglowych).
 • Wspieranie rozwoju elektrycznego transportu publicznego oraz inwestowanie w stacje ładowania pojazdów elektrycznych w dużych miastach.

Prawo i Sprawiedliwość względem samorządów

Jeśli chodzi o samorządy, Prawo i Sprawiedliwość aktywnie je wspiera przez liczne dotacje. Jednocześnie jest to ugrupowanie, które chce ograniczenia ich władzy. Jego zdaniem znajdują się one często poza kontrolą i należy wdrożyć rozwiązania prawne, która wprowadzą nad nimi odpowiednie nadzór.

Ponadto Prawo i Sprawiedliwość chce dokonać reformy administracyjnej i planuje wyodrębnić z województwa mazowieckiego województwo warszawskie. Zdaniem działaczy pozwoli to na zwiększenie tempa rozwoju całego Mazowsza. Prawo i Sprawiedliwość opowiada się także za zrównoważonym rozwojem kraju i będzie dążyć do wzmocnienia na różne sposoby „Polski powiatowej” i „Polski gminnej”, a także do zwiększania ustawowych kompetencji kontrolnych rad i komisji rewizyjnych. Szczególne znaczenie ma to w stosunku do jednoosobowych, pochodzących z wyborów bezpośrednich organów wykonawczych, czyli wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Polityka zagraniczna Prawa i Sprawiedliwości

W polityce zagranicznej Prawo i Sprawiedliwość postawiło sobie 3 cele:

 1. Osiągnięcie wysokiego statusu naszego kraju w środowisku międzynarodowym – regionalnym, kontynentalnym i globalnym.
 2. Zapewnienie Polsce podmiotowości w polityce zagranicznej i obronnej na wszystkich płaszczyznach i wymiarach.
 3. Budowę zdolności Polski do obrony i współdziałania sojuszniczego.

Jedną z kwestii leżących u podstaw podstaw ideowych programu Prawa i Sprawiedliwości jest zwalczanie wszelkich przejawów antypolonizmu oraz fałszowania historii, zwłaszcza w stosunku do II wojny światowej. Ponadto, zdaniem polityków tego ugrupowania, Polacy powinni walczyć o reparacje wojenne.

Jeśli chodzi o podstawowych partnerów w polityce zagranicznej, Prawo i Sprawiedliwość będzie dążyło do rozbudowy współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Działacze tego ugrupowania popierają m.in. wzmacnianie obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz nadanie jej charakteru stałego. Współpraca między USA a Polską ma dotyczyć także takich obszarów jak gospodarka, energetyka czy też innowacje.

W kwestii Unii Europejskiej Prawo i Sprawiedliwość dąży do wzmacniania w niej pozycji Polski, ale jednocześnie zapowiada, że będzie konsekwentnie przeciwdziałało wprowadzaniu dla Polski i Polaków rozwiązań niekorzystnych, między innymi w polityce migracyjnej, rolnej, energetycznej, surowcowej i społecznej.

Polityka Prawa i Sprawiedliwości względem Rosji

W świetle wydarzeń z ostatnich miesięcy do jakiejkolwiek współpracy, zdaniem działaczy Prawa i Sprawiedliwości, niezbędne byłoby wycofanie się tego kraju z działań militarnych w Ukrainie. Obecnie nie ma takiej możliwości. 14 grudnia 2022 r. ta partia przyjęła w Sejmie z udziałem kilku posłów z kół Kukiz'15 oraz Polskie Sprawy uchwałę o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Prawo i Sprawiedliwość dąży w związku z tym do pomocy Ukrainie we wszelkich obszarach – od przyjmowania i zaopatrzenia uchodźców przez pomoc gospodarczą po militarną.

Prezes PiS mówił w marcu, że "upadek Ukrainy byłby dla Polski ogromnym niebezpieczeństwem, dlatego trzeba uczynić wszystko - w ramach naszych możliwości i we współpracy z sojusznikami - żeby Ukraina nie upadła. Kaczyński zwrócił uwagę, że Europa w sposób zróżnicowany zareagowała na rosyjską agresję na Ukrainę. "Są kraje - tutaj Niemcy niewątpliwie są najlepszym przykładem - które stawiały na współpracę z Rosją" - mówił.

Ocenił, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci ta współpraca służyła stabilizacji sytuacji w Rosji oraz budowie pozycji Rosji, ponieważ Rosja uzyskiwała zasilenie m.in. na zbrojenia i rozbudowywanie aparatu represji.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Osiem konkretów Prawa i Sprawiedliwości

W sobotę, 9 września, w Końskich (województwo świętokrzyskie) odbyło się spotkanie programowe Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego został przedstawiony program partii oraz główne postulaty. Wśród nich znalazło się osiem konkretów PiS, jakie ze sceny przekazał zebranym wyborcom prezes partii - Jarosław Kaczyński.

Na liście ośmiu konkretów PiS-u znalazły się:

 • 800+,
 • darmowe autostrady,
 • darmowe leki,
 • przyjazne osiedle,
 • dobry posiłek,
 • lokalna półka,
 • bon szkolny - Poznaj Polskę,
 • emerytury stażowe

8 konkretów PiS: 800+

Jako pierwszy konkret został wskazany program 800 plus, który był już wcześniej zapowiadany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jest to sztandarowy program socjalny partii i zostanie nie tylko utrzymanie, ale ulegnie poprawie.

Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie zostanie zwiększone. obywatele będą otrzymywać 800 złotych, a nie 500 zł, jak miało to miejsce dotychczas z programu Rodzina 500 Plus.

8 konkretów PiS: Darmowe autostrady

To również konkret, który od dłuższego czasu był zapewniany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Od 1 lipca w Polsce obowiązują darmowe autostrady państwowe, a w weekendy darmowa jest dodatkowo autostrada A1 na jednym z najczęściej obleganych odcinków prowadzącym nad polski Bałtyk.

Teraz Jarosław Kaczyński zapewnił, że PiS zamierza wprowadzić darmowe autostrady w całym kraju - zarówno publiczne, jak i prywatne - nie tylko w okresie wakacyjnym.

8 konkretów PiS: Darmowe leki

Kolejnym konkretem jest zapewnienie darmowych leków dla mieszkańców Polski. Obietnica ma dotyczyć bezpłatnego dostępu do medykamentów dla seniorów powyżej 65. roku życia, a także dla dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat.

Program jest już wdrażany przez Prawo i Sprawiedliwość. W sierpniu doszło do podpisania ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę. Program ten może sprawić, że z darmowych leków skorzysta nawet 15 milionów Polaków.

8 konkretów PiS: Przyjazne osiedle

Jest to jeden z programów, które Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło na krótko przed spotkaniem programowym - 4 września. Zadanie skupiać się będzie na modernizacji i rewitalizacji bloków. Chodzi o budynki z wielkiej płyty, w których, według danych rządu PiS-u, mieszka około osiem milionów obywateli.

Wielki program modernizacji i rewitalizacji bloków będzie przełomowy dla osiedli złożonych z takich budowli, a przemiany będą dotyczyły m.in2. termoizolacji, nowoczesnych, dostosowanych do potrzeb mieszkańców, wind czy też miejsc do odpoczynku dla całych rodzin w okolicach bloków.

8 konkretów PiS: Dobry posiłek

Kolejną ważną kwestią w kolejnej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości staną się posiłki w szpitalach. Obecny rząd chce doprowadzić do poprawy jakości jedzenia, jakie otrzymują pacjenci. W związku z tym placówki medyczne będą otrzymywać fundusze, a Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał za zadanie dopilnować, by poprawiła się jakoś pożywienia.

Prezes Jarosław Kaczyński zauważył, że program "Dobry posiłek" to kolejny krok w kierunku poprawy obsługi polskich szpitali po nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych czy dostępności do świadczeń.

8 konkretów PiS: Lokalna półka

Program "Lokalna półka" był omawiany już wcześniej. Jego celem jest stworzyć obowiązek, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców.

Celem jest zadbanie o polskich dostawców i rolników poprzez zapewnienie im miejsca w łańcuchu dostaw do największych sklepów w Polsce, a co za tym idzie, większe oszczędności w związku z m.in. ograniczonymi potrzebami logistycznymi.

8 konkretów PiS: Bon szkolny - Poznaj Polskę

Prawdziwą nowością jest program "Bon szkolny - Poznaj Polskę". Jego celem jest zapewnienie dwudniowych wycieczek edukacyjnych do ważnych w Polsce miejsc dla każdego ucznia w każdej polskiej szkole.

Ten punkt programowy Prawa i Sprawiedliwości jest ważny dla partii o tyle, że nie zwraca uwagi jedynie na potrzeby uczniów i konieczność ich edukacji o kluczowych punktach na mapie Polski, ale otwiera również szansę dla sektora turystycznego oraz polskich przewoźników.

8 konkretów PiS: Emerytury stażowe

Kluczowym konkretem z listy Prawa i Sprawiedliwości zdają się być natomiast emerytury stażowe. Zgodnie z programem, granica wieku konieczna do przepracowania, by otrzymać emeryturę miałaby wynosić 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

PiS zastrzega jednak, że pozostawia Polakom wybór. Jeśli ci będą czuli się w pełni sił, by dalej pracować, a także wykażą się taką ochotą, będą mogli dalej kontynuować swój zawód.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Jakie są cele programu partii Prawo i Sprawiedliwość w zakresie polityki wobec Rosji?

Prawo i Sprawiedliwość ma swoje cele w zakresie polityki wobec Rosji. Partia chce m.in. zwiększyć bezpieczeństwo Polski poprzez wzmocnienie obrony terytorialnej i modernizację sił zbrojnych. Ponadto partia chce rozwijać współpracę z krajami Europy Środkowej i Wschodniej w celu zwiększenia wpływu Polski na politykę europejską.

Jakie są cele programu partii Prawo i Sprawiedliwość w zakresie polityki społecznej?

Prawo i Sprawiedliwość ma wiele celów w zakresie polityki społecznej. Jednym z nich jest kontynuowanie programu Rodzina 500 plus, który ma na celu poprawę sytuacji materialnej rodzin z dziećmi. Partia chce również wprowadzić bezpłatne leki dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, a także zniesienie opłat za autostrady, w tym te prywatne. W kolejnych latach mają być realizowane plany budowy mieszkań, a także utrzymany wzrostowy trend wzrostu wynagrodzeń.

Jakie są cele programu partii Prawo i Sprawiedliwość w zakresie samorządów?

Prawo i Sprawiedliwość ma swoje cele w zakresie polityki wobec samorządów. Partia chce m.in. zwiększyć autonomię samorządów, a także zwiększyć ich wpływ na politykę publiczną. Ponadto partia chce zwiększyć inwestycje w infrastrukturę samorządową, a także poprawić jakość usług publicznych.

Jakie są cele programu partii Prawo i Sprawiedliwość w zakresie gospodarki?

Prawo i Sprawiedliwość ma wiele celów w zakresie gospodarki. Jednym z nich jest kontynuowanie Programu Inwestycji Strategicznych oraz Funduszu Inwestycji Lokalnych, które mają na celu rozwój infrastruktury i inwestycji w kraju. Partia chce również przyciągać nowe inwestycje, zwłaszcza te wysoko zaawansowane technologicznie, a także zwiększyć eksport polskich produktów. Ponadto partia chce zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki poprzez rozwój innowacyjności i nowych technologii.

Jakie są cele programu partii Prawo i Sprawiedliwość w zakresie bezpieczeństwa?

Prawo i Sprawiedliwość chce m.in. wzmocnić obronność kraju poprzez modernizację sił zbrojnych i zwiększenie obrony terytorialnej. Ponadto partia chce zwiększyć bezpieczeństwo wewnętrzne poprzez walkę z przestępczością i terroryzmem.

Jakie są cele programu partii Prawo i Sprawiedliwość w zakresie systemu ochrony zdrowia?

Prawo i Sprawiedliwość ma wiele celów w zakresie zdrowia. Jednym z nich jest wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów oraz dzieci i młodzieży. Ponadto partia chce zwiększyć dostępność do opieki medycznej, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, a także poprawić jakość usług medycznych.

Jakie są cele programu partii Prawo i Sprawiedliwość w zakresie ekologii?

Prawo i Sprawiedliwość ma swoje cele w zakresie ekologii. Partia traktuje ochronę środowiska jako swój naczelny obowiązek, filar dobrobytu i jeden z podstawowych warunków zrównoważonego rozwoju kraju. Partia chce kontynuować program "Czyste Powietrze", który ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, instalacje OZE i termomodernizację. Ponadto partia chce zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych w polskim miksie energetycznym oraz poprawić jakość wody i ochronę bioróżnorodności.

Jakie są cele programu partii Prawo i Sprawiedliwość w zakresie polityki zagranicznej?

Prawo i Sprawiedliwość chce m.in. zacieśnić współpracę z państwami Europy Środkowej i Wschodniej, a także zwiększyć współpracę z państwami o podobnych interesach strategicznych. Ponadto partia chce rozwijać współpracę z państwami Unii Europejskiej, a także zwiększyć znaczenie Polski w strukturach międzynarodowych.

iPolitycznie - Czy Paweł Kukiz wystartuje w wyborach z PiS?

od 16 lat

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawo i Sprawiedliwość. Zobacz program partii i dowiedz się, co ugrupowanie proponuje wyborcom. Przygotowano 8 konkretów - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski