Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w LZPS Protektor: Dzień szesnasty

EP
Tomek Koryszko
Po demonstracji przyszedł czas na negocjacje. Już po raz szósty zarząd Protektora usiadł do rozmów ze związkami zawodowymi z LZPS.

Protest w LZPS Protektor: Demonstracja w centrum Lublina - RELACJA, WIDEO, ZDJĘCIA

Godz. 21.15
Rzecznik prasowy Protektora poinformował, że firma przedstawiła stronie związkowej dwa warianty całościowego porozumienia. Związki mają do 26 stycznia wybrać jeden z nich. Będzie on stanowił podstawę do podpisania porozumienia, które zakończy protest.

Zapytaliśmy o szczegóły zaproponowanych rozwiązań. - Niestety, strony ustaliły, że ograniczają się tylko do komunikatu - odpowiedział Wojciech Kądziołka, rzecznik spółki Protektor.

Związkowcy mówią, że potrzebują czasu, by ocenić przedstawione warianty i zaprezentować je pracownikom. - To są propozycje na otarcie łez - podsumowuje Jolanta Wojciechowska, szefowa zakładowego OPZZ. - Jakoś trzeba jednak zakończyć ten protest, a to, co udało się wynegocjować, to i tak dużo. Na pewno są to jakieś dodatkowe pieniądze - tłumaczy, zaznaczając, że szczegółów zdradzić nie może.

Kolejne spotkanie zarządu Protektora i związków zaplanowano na poniedziałek. - Na pewno nie podpiszemy wtedy jeszcze porozumienia. To będzie kolejne spotkanie robocze. Propozycje musimy skonsultować z prawnikami, a na to trzeba czasu - podkreśla Wojciechowska.

Godz. 15.00
Do godz. 17 potrwa przerwa w negocjacjach. - Padły nowe propozycje, trzeba je przeanalizować - tłumaczy Wojciechowska.

***
- Mamy nadzieję na porozumienie, bo ileż można rozmawiać - mówi otwarcie Jolanta Wojciechowska, szefowa OPZZ w zakładzie przy ul. Kunickiego.

Spotkanie, które odbywa się w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie rozpoczęło się o godz. 10.00.

We wtorek zwalniani pracownicy LZPS wspierani przez związki zawodowe z całego regionu demonstrowali w centrum Lublina. Złożyli też petycje adresowane do wojewody, komendanta wojewódzkiego policji i szefa prokuratury apelacyjnej z apelem o podjęcie działań w ich sprawie.

W środę rano rzecznik prasowy wojewody Kamil Smerdel odpowiedział na pismo. - Pragnę podkreślić, że wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc podjęła wszelkie działania, możliwe do podjęcia w ramach obowiązującego prawa - tłumaczy w komunikacie przesłanym do mediów. Jako ich przykład podaje m.in. wystąpienie z inicjatywą powołania mediatora. Jednocześnie rzecznik zapewnił, że zgodnie z prośbą manifestujących petycja protestujących zostanie przekazana premierowi Donaldowi Tuskowi.

Przypomnijmy, że Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego (LZPS z grupy Protektor) są likwidowane. 142 pracowników traci pracę. Wypowiedzenia otrzymali pocztą kurierską tuż przed Sylwestrem, a w poniedziałek 2 stycznia rozpoczęli protest pod zakładem.

Pracodawca zadeklarował wypłatę sześciu miesięcznych pensji. Zwalniani domagają się dodatkowych pieniędzy za każdy przepracowany rok. Prezes Protektora tłumaczy, że spełnienie tych żądań nie jest możliwe.

Czytaj więcej o proteście w LZPS Protektor


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski