Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa pl. Litewskiego: Czy po nowej części deptaka mogą jeździć autobusy?

Artur Jurkowski
Wraz z przebudową pl. Litewskiego deptak zostanie przedłużony do skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z ulicami 3 Maja i Kołłątaja. Inwestycja ma być zrealizowana do końca kwietnia 2017 r.
Wraz z przebudową pl. Litewskiego deptak zostanie przedłużony do skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z ulicami 3 Maja i Kołłątaja. Inwestycja ma być zrealizowana do końca kwietnia 2017 r. wizualizacja
Zamieszanie w sprawie przebudowy pl. Litewskiego. Część lublinian chce, aby na nowej części deptaka, która obejmuje odcinek Krakowskiego Przedmieścia od Kapucyńskiej do Kołłątaja, obok pieszych mogły poruszać się też… autobusy komunikacji miejskiej. Ratusz analizuje taką organizację ruchu. - Sprawę traktujemy poważnie - przyznaje Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta Lublina.

To zaskakujące. Od lat ratusz przekonuje, że deptak zostanie przedłużony, a autobusy znikną z kolejnej części Krakowskiego Przedmieścia. - Nie ma decyzji, aby utrzymać częściowy ruch samochodów na przebudowanym pl. Litewskim. To byłby krok w tył w stosunku do naszych planów. Chcemy, aby plac był rodzajem „salonu miasta” - przekonuje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Przyczyny całego zamieszania tkwią korzeniami w konsultacjach społecznych dotyczących przebudowy „starej” części deptaka, czyli fragmentu Krakowskiego Przedmieścia od ul. Kapucyńskiej do Bramy Krakowskiej. - Wśród uwag mieszkańców pojawiły się pomysły, aby nie likwidować przystanku autobusowego przy głównej siedzibie Poczty Polskiej oraz aby utrzymać kursowanie autobusów na nowej części deptaka - przypomina Choroś.

- Każda uwaga zgłoszona w konsultacjach wymaga przeanalizowania. Podobnie jak ta dotycząca np. odbudowy gmachu cerkwi na pl. Litewskim - uzupełnia Krzyżanowska.

Czytaj także:
Przebudowa „starej“ części deptaka: Kontrowersji nie brakuje
Przebudowa pl. Litewskiego i deptaka potrwa trzy lata
Lubelski deptak: Ratusz chce zmienić jego wygląd

Sprawą „autobusów na deptaku” mają się teraz zająć m.in. Zarząd Transportu Miejskiego, Zarządu Dróg i Mostów, Wydział Inwestycji i Remontów.

- Obecne uzgodnienia zakładają likwidację przystanków o nazwie plac Litewski 03 i 04. Nowy przystanek zostanie zlokalizowany na ul. Hempla, na wysokości Centrum Kultury. Punktem zbiorczym dla linii komunikacji nocnej ma być zespół przystankowy plac Wolności - przypominała Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM Lublin.

Autobusy zamiast przez Kapucyńską i Krakowskie Przedmieście mają pojechać przez ul. Kołłątaja, choć niewykluczone, że niektóre zostaną skierowane na Okopową i Lipową.

- W ciągu dwóch tygodni powinniśmy rozstrzygnąć sprawę ewentualnego korzystania przez autobusy z deptaka - zapowiedział Choroś.

Tymczasem wcześniej, bo nawet w ciągu kilku dni, możemy poznać wyniki przetargu na wyłonienie firmy, która przebuduje pl. Litewski. A specyfikacja przetargowa jasno wskazuje, że nowy deptak będzie tylko traktem pieszym. Bez autobusów. - Ewentualne dopuszczenie teraz komunikacji miejskiej na nowej części deptaka wymagałoby prawdopodobnie unieważnienia trwającego przetargu - oceniała Marzena Szczepańska, z-ca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów UM.

Ratusz już mówi, że scenariusz powtórzenia przetargu nie jest możliwy. - Nie unieważnimy przetargu - podkreślała Krzyżanowska.

Przebudowa pl. Litewskiego ma potrwać do końca kwietnia 2017 r.

Jakie jest Wasze zdanie w sprawie autobusów na deptaku? Piszcie w komentarzu pod artykułem.

Targi ślubne w Lublinie. Co jest modne? [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski