MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenne porządki w Lublinie. Ruszyło wielkie sprzątanie miasta po zimie

OPRAC.: Anna Chlebus
mat. prasowe
Ruszyło pozimowe sprzątanie miasta – coroczna akcja porządkowa prowadzona na ulicach, chodnikach, przystankach oraz w miejscach poza pasami drogowymi. Prace obejmą również tereny zieleni, w tym zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów.

– Jak co roku, w marcu rozpoczęliśmy akcję sprzątania Lublina po zimie. Przed nami tygodnie intensywnych prac, wszystkie służby miejskie są w gotowości. Do porządkowania swoich terenów po zimie zachęcam również zarządców prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również podmioty odpowiedzialne za utrzymanie obszarów nadrzecznych. Mamy nadzieję, że warunki pogodowe będą sprzyjać i pozwolą zakończyć prace jeszcze w tym miesiącu – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

Zadania w zakresie pozimowego oczyszczania dróg oraz zieleni i utrzymania porządku zlecono 17 wykonawcom. Podobnie jak w latach ubiegłych, prace związane ze sprzątaniem ulic będą polegały na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przy krawężnikowych oraz innych elementów ulic. Długość ulic objętych pozimowym sprzątaniem to 315 km. Prace będą w dużej mierze prowadzone w godzinach nocnych, w celu zminimalizowania utrudnień w ruchu.

- Sprzątaniem objęte są również tereny zlokalizowane poza pasem drogowym. Są one oczyszczane z zalegającego piasku, zaśmieceń oraz pojawiających się odrostów roślinności - informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza. - Część terenów znajdująca się poza pasem drogowym, objęta stałym utrzymaniem, w okresach lżejszej zimowej pogody jest sprzątana z piasku na bieżąco, w związku z tym może być od razu przekazana do tzw. letniego oczyszczania. Dotyczy to przede wszystkim centrum miasta – Placu Litewskiego, deptaka Krakowskiego Przedmieścia czy Ogrodu Saskiego. Natomiast powierzchnie placów i ciągów komunikacyjnych, które w wyniku objazdów zostaną ocenione jako zapiaszczone, przed włączeniem w letnie harmonogramy, zostaną objęte pozimowym oczyszczaniem.

Rozpoczną się także wiosenne porządki infrastruktury przystankowej. Prace będą skupiać się przede wszystkim na posprzątaniu peronów oraz myciu wiat i słupków przystankowych. W pierwszej kolejności porządkowane będą przystanki w centrum miasta. Sprzątanie odbywa się zgodnie z zasadą – od przystanków usytuowanych w ścisłym centrum Lublina, w kierunkach peryferyjnych. W sumie sprzątanych jest 807 przystanków znajdujących się na terenie miasta. Każdego dnia przy utrzymaniu czystości przystanków, zatrudnionych jest kilkunastu pracowników, którzy pracują w systemie trzyzmianowym. Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest około 245 m3 śmieci, co w całym 2023 roku dało ponad 2,9 tys. m3 odpadów.

- W pozimowe sprzątanie miasta zaangażowani są też funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy prowadzą kontrole w terenie, aby sprawniej podejmować decyzje o sprzątaniu przestrzeni publicznej - dodaje Głazik.

W wyniku działań interwencyjnych dzielnicowych Straży Miejskiej doprowadzono do uprzątnięcia 40 działek prywatnych przez ich właścicieli. Ponadto od początku roku funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzili 332 piece oraz 235 razy spalanie na zewnątrz. Dodatkowo strażnicy przeprowadzili 291 kontroli wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska. Zgłoszono 759 zastrzeżeń porządkowych do administracji osiedli, instytucji i właścicieli prywatnych. Funkcjonariusze przeprowadzili też 455 rekontroli miejsc, na których stwierdzono zaniedbania porządkowe i które zostały uprzątnięte. Osadzeni wykonujący prace pod nadzorem strażników na rzecz miasta posprzątali 145 lokalizacji – zebrali 421 worków tj. ok. 50 m3 śmieci.

Tereny nieobjęte stałym utrzymaniem monitorowane są pod kątem powstawania nielegalnych wysypisk śmieci. Od początku roku zlikwidowano już ok. 30 takich miejsc, zlokalizowanych zarówno poza pasami drogowymi (w pobliżu ul. Romera, Nałęczowskiej, Różanej, Ogródkowej, Czechowskiej, Gospodarczej, Przeskok, Azaliowej, Dzierżawnej, Wspólnej, Nadrzecznej oraz ul. Bronowickiej) jak i w ulicach: Chemiczna, Misjonarska, Rumiankowa, Kompozytorów Polskich czy Dobrzańskiego.

Zgłoszenie od mieszkańców, dotyczące miejsc wymagających uporządkowania i sprzątnięcia, na bieżąco przyjmuje Straż Miejska za pośrednictwem poczty elektronicznej: sekretariat@986 oraz pod numerem telefonu: 986 lub 81 466 50 20. Ważne, by w zgłoszeniu podać dokładną lokalizację, która wymaga interwencji.

- Przypominamy, że w mieście trwają też intensywne pozimowe naprawy jezdni. To kolejny etap działań w kierunku poprawy stanu lubelskich ulic - podaje Głazik. - Prace prowadzone są we wszystkich rejonach Lublina. Codziennie na drogach pracuje od 6 od 9 ekip. Drogowcy częściowo rozbierają nawierzchnię w miejscach zniszczonych w czasie zimy przez zamarzającą wodę i kładą nowy beton asfaltowy. Ta technologia sprawia, że naprawy są trwalsze od łat wykonywanych w czasie bieżących napraw „masą na zimno” lub asfaltem lanym.

Do tej pory łącznie wykonano 26,5 tys. m2 remontów jezdni do czego zużyto blisko 3 tys. ton betonu asfaltowego. Naprawy w największym zakresie wykonano już na alejach: Witosa, Tysiąclecia Kraśnickiej oraz ulicach: Głębokiej, Sławinkowskiej, Zbożowej, Mełgiewskiej, Wojciechowskiej, Północnej, Kunickiego, Wileńskiej, Budowlanej czy Osmolickiej. Zakres prac we wskazanych lokalizacjach dotyczył napraw powierzchniowych, czyli wykonania dużych łat najczęściej na całej szerokości pasa. W zależności od stanu danej ulicy i stopnia zniszczenia nawierzchni wykonywane są też naprawy cząstkowe, czyli pojedyncze małe łaty lub wypełnianie ubytków bez frezowania. Prace nadal trwają i w najbliższym czasie będą się koncentrować na wykonaniu napraw ulic wymagających mniejszego zakresu, czyli z pojedynczymi ubytkami oraz na uzupełnianiu już wykonanych remontów cząstkowych o naprawę mniejszych wykruchów nawierzchni, spękań, w tym również na drogach gminnych.

– W związku z wcześniejszą wiosną i budzącą się przyrodą ruszyliśmy też z pielęgnacją zieleni. Nasz wydział utrzymuje około 800 hektarów takiej "zielonej infrastruktury", w tym 13 parków miejskich. Największa obszarowo jest zieleń w pasach drogowych, a następnie parkowa oraz w obrębie skwerów i zieleńców zlokalizowanych na terenach miejskich. Wszystkie te przestrzenie są pielęgnowane i sprzątane w ramach zawartych umów. Obecnie wspólnie z wykonawcami prowadzimy wiosenny przegląd i kontrolę terenów miejskiej zieleni pod kątem czystości. Tereny te są grabione i sprzątane na bieżąco w miarę potrzeb – mówi Blanka Rdest, dyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.

Przygotowania do sezonu wiosennego rozpoczęły się jesienią zeszłego roku. W pierwszej kolejności zostały zgrabione liście z głównych ciągów komunikacyjnych i arterii dróg. W niektórych miejscach, mając na uwadze aspekt ekologiczny, część liści została pozostawiona na zimę. Obecnie zakończono grabienie trawników w obrębie około 30 ulic. Prace nadal trwają wzdłuż alejek w Parku Ludowym i Ogrodzie Saskim, a także na ponad 40 skwerach i zieleńcach, a także w obrębie ok. 20 ulic.

Jednocześnie rozpoczęto prace związane z pielęgnacją wiosenną nasadzeń, przycinanie traw oraz cięcie krzewów ozdobnych. Kolejne zaplanowane prace to przygotowanie rabat bylinowych, obcinanie przekwitłych kwiatostanów, przycinanie wiosenne róż, uzupełnianie kory, pielenie oraz ewentualne uzupełnianie brakujących roślin. Wkrótce nastąpi też demontaż mat trzcinowo-foliowych chroniących krzewy zimą przed areozolem solnym w pasach drogowych ulic: Krakowskie Przedmieście, Chopina, Narutowicza, Okopowej, 1 Maja, Lubartowskiej oraz Sądowej. W marcu zostanie wykonane zabezpieczenie palikami trawników przy ul. Radziszewskiego.

Równolegle zlecane są prace związane z pielęgnacją drzew i krzewów. Trwają zabiegi pielęgnacyjne starszego drzewostanu przy ul. Legionowej, Szarych Szeregów, al. Piłsudskiego, Alei Racławickich, Targowej, Willowej, Kochanowskiego, Reymonta. W parkach w marcu ruszy pielęgnacja młodych drzew – przekopanie mis, dosypanie kory, poprawa wiązań i palików, ewentualne cięcia pielęgnacyjne i nawożenie. Następnie od kwietnia rozpocznie się pielęgnacja skupin i żywopłotów – odchwaszczanie, nawożenie, cięcia i uzupełnianie kory.

Tradycyjnie wiosną, przed świętami zostaną obsadzone bratkami rabaty na Placu Litewskim, pl. Krąpca, w Ogrodzie Saskim, Parku Bronowickim oraz w konstrukcjach kwietnikowych na pl. Łokietka.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski