Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami wernisaż wystawy Wieża Bab². Przestrzeń Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie wypełnią dzieła kobiet

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
- Manifestacje sztuki kobiet uświadamiają ich znaczenie, oddziaływanie na kulturę, społeczeństwo, zmiany mentalne, polityczne i artystyczne. Wydarzenia w ostatnich latach dowodzą o ich sile i wielkiej determinacji. Masowe uliczne protesty i Strajk Kobiet, zainspirowany przez kobiety, stały się aktem solidarności i ich mocy – mówi kuratorka wystawy Wieża Bab², Anna Nawrot.

Wieża Bab² nawiązuje do pierwowzoru stworzonego 36 lat temu. - To była trzecia wystawa organizowana w Galerii Białej. Powstała w 1986 r. i byłam jej kuratorką - wspomina Anna Nawrot.

Wyeksponowane prace stworzyło 10 artystek. Trzy z nich: Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka i Irena Nawrot powrócą do Galerii Białej po ponad trzech dekadach z nowym dorobkiem. Danuta Wierzbicka, czwarta z autorek pierwszej Wieży Bab, zmarła kilka lat temu. Kuratorka, pomysłodawczyni, a także współtwórczyni poprzedniej wystawy Anna Nawrot nie zaprosiła do drugiej odsłony wszystkich. Jak tłumaczy, poprosiła o udział tylko nadal aktywne artystki, z którymi przez lata nie straciła kontaktu.

Jak to się stało, że już w latach 80. powstała wystawa tworzona przez same kobiety?

- Wtedy kobiety były aktywne, ale nie było ich dużo. Sztuka była zmaskulinizowana, więc wyglądało to zupełnie odwrotnie niż dzisiaj. Mamy więc okazję do zadania pytania: czy sztuka przestała być dla panów ważna tak jak dla kobiet? Dziś zaproszenie do udziału w wystawie tylko kobiet nie jest żadnym wysiłkiem – tłumaczy Nawrot.

Wieża Bab(el) to otwarta formuła i różne sposoby wypowiedzi

Artystki zaproszone do tworzenia wystawy miały pełną dowolność. Nie ograniczała ich ani forma, ani tematyka. Na Wieża Bab² obejrzymy prace łącznie 13 artystek. Poza trzema wymienionymi pojawią się dzieła Basi Bańdy, Katarzyny Cichoń, Katarzyny Hołdy, Katarzyny Józefowicz, Danuty Krupskiej-Sołowiej, Marzanny Morozewicz, Doroty Podlaskiej, Marty Szulc, Ewy Zarzyckiej i Bettiny Bereś. Prace tej ostatniej będą prezentowane w lubelskiej galerii po raz pierwszy.

- Kiedy poprosi się kobietę o udział w wystawie tworzonej przez inne kobiety, otwiera się furtka, że być może należałoby pokazać coś, co jest w kontekście osób tej płci istotne. Kiedy poprosi się o to 13 kobiet, otwiera się lawina pomysłów – wyjaśnia Anna Nawrot.

Jakich dzieł możemy spodziewać się na wystawie?

Obrazów haftowanych odwołujących się do awangardy, żagla z wyznaniem miłości do dzikiej Wisły i obrusów wycinanych z liter. Nie zabraknie też aktów kobiet plus size, albumu rodzinnego i gazety o sytuacji społeczno-politycznej kobiet. Artystki zwrócą uwagę na różne tematy. Będą zachłystywały się codziennością, w centrum uwagi postawią ciało, przedstawią kobietę jako matkę ziemi, ale również przywołają Strajk Kobiet.

- Obecnie kobiet w sztuce jest dużo, ale musiały na swoją pozycję długo pracować. Teraz oddajemy im głos – mówi kuratorka wystawy Wieża Bab², Anna Nawrot.

Kiedy?
Piątek, 10 września, godz. 18 (otwarcie), wtorek – sobota, godz. 12.00-18.00

Gdzie?
Galeria Biała w Centrum Kultury

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski