MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni spierali się o unijne pieniądze i stanęli w obronie Jana Pawła II

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
UMWL / FB
Radni PSL domagali się przyjęcia stanowiska w sprawie blokady unijnych środków. - Źle życzycie województwu lubelskiemu skoro staracie się zaklinać rzeczywistość – skomentował tę inicjatywę marszałek Jarosław Stawiarski.

Spór o fundusze unijne rozpoczął poniedziałkową (3 kwietnia) sesję sejmiku województwa lubelskiego. Poszło o projekt stanowiska przygotowanego przez radnych PSL w sprawie blokady unijnych środków w ramach polityki spójności w nowej perspektywie finansowej UE. Ludowcy przypomnieli, że z wypowiedzi unijnych komisarzy wynika, że obecnie wszelkie płatności z tego tytułu zostały wstrzymane z powodu braku spełnienia przez polski rząd podstawowego warunku – czyli skutecznego stosowania Karty Praw Podstawowych. I dlatego radni domagali się skierowania do rządu apelu „o publiczne zobowiązanie do objęcia finansowymi gwarancjami projektów złożonych przez polskich beneficjentów do czasu zdjęcia blokady wypłaty środków przez Komisję Europejską”.

- To stanowisko wynika z troski o mieszkańców województwa lubelskiego – tłumaczył Marek Kos, przewodniczący Klubu PSL w sejmiku.

- Nie wiem czemu to stanowisko ma służyć – skomentował marszałek Jarosław Stawiarski. - To działanie na szkodę województwa i wszystkich, którzy chcą ubiegać się o fundusze europejskie. Zrobimy wszystko co w naszej mocy by województwo lubelskie wykorzystało fundusze unijne do ostatniej złotówki – stwierdził. I zarzucił politykom PSL działanie z polityczne. - Źle życzycie województwu lubelskiemu skoro staracie się zaklinać rzeczywistość – dodał.

- To nie jest polityka, to jest pragmatyka – ripostował radny Sławomir Sosnowski z PSL.

W wyniku omyłkowego oddania głosu przez radną PiS Annę Baluch, stanowisko zostało wprowadzone do porządku obrad, ale decyzją większości radnych nie zostało przyjęte.

Sejmik przyjął natomiast stanowisko w sprawie „obrony dziedzictwa i dobrego imienia Świętego Jana Pawła II”, które związana jest z publikacjami medialnymi dotyczącymi wiedzy Karola Wojtyły o przypadkach pedofili w Kościele i udziału w ich tuszowaniu. W stanowisku czytamy, że były to „bezpodstawne i bezpardonowe ataki” i sejmik „zdecydowanie potępia te szkodliwe działania”.
Za jego przyjęciem głosowało 22 radnych. 11 osób - głównie z Klubu Koalicji Obywatelskiej - nie wzięło udziału w głosowaniu.

Radni zgodzili się też na udzielenie pomocy rzeczowej partnerskim regionom w Ukrainie. Dzięki tej decyzji obwody: Lwowski, Ługański, Odeski, Rówieński, Tarnopolski, Wołyński oraz inne potrzebujące regiony ukraińskie otrzymają żywność, czy środki pierwszej pomocy o wartości do 500 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski