Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza jubileuszowa edycja Budżetu Obywatelskiego. Głosować można od piątku

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Aż 129 projektów do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego czeka na głosy mieszkańców Lublina. Do 10 października lublinianie wybiorą te, które trafią do realizacji w 2024 roku. Do rozdysponowania jest ponad 14 mln zł.

W piątek (22 września) rusza głosowanie do 10. edycji Budżetu Obywatelskiego. Potrwa ono do 10 października. Jednocześnie z głosowaniem ruszają konsultacje, podczas których mieszkańcy mogą zgłosić pomysły na modyfikację dotychczasowych zasad.

– Budżet Obywatelski zajmuje szczególne miejsce w życiu Lublina i należy do najważniejszych procesów partycypacyjnych w naszym mieście. To dzięki aktywności i determinacji mieszkanek i mieszkańców Lublina wspólnie poprawiamy jakość życia w naszym mieście – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Będą możliwe dwie formy oddania głosu: elektroniczna i stacjonarna. Przez stronę internetową mogą zagłosować zameldowani w Lublinie. Należy zalogować się za pomocą czterech ostatnich cyfr naszego PESELU-u i wybrać maksymalnie cztery projekty – dwa dzielnicowe i dwa ogólnomiejskie. Osoby niezameldowane musza się udać do filii biblioteki miejskiej lub do Biura Obsługi Mieszkańców.

– Sam sposób głosowania się nie zmienia, natomiast zmienia się kwota. W poprzednim roku wybieraliśmy projekty dzielnicowe na kwotę maksymalnie 350 tys. złotych, w tym roku będzie to kwota do 400 tys. złotych – mówi Anna Machocka, koordynatorka Budżetu Obywatelskiego.

Start głosowania oznacza także początek konsultacji społecznych nad tym jaki kształt ma przyjąć Budżet Obywatelski w przyszłości.

– Po 10 latach widzimy, że budżet obywatelski to narzędzie nie tylko do zarządzania częścią budżetu miasta, ale także kreowania liderów i liderek w środowiskach lokalnych oraz pokazywania najważniejszych problemów w konkretnych wspólnotach – Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.

Co istotne, w głosowaniu – za zgodą rodziców – mogą brać również najmłodsi mieszkańcy Lublina:

– W tym roku 9-letni chłopiec napisał projekt dotyczący wybiegu dla psów. Obserwujemy, że rodzice coraz chętniej zabierają dzieci w wieku wczesnoszkolnym do punktów stacjonarnych, aby same wybrały projekt i na niego zagłosowały – informuje Machocka.

Przez ostatnie 10 lat w ramach budżetu obywatelskiego wydano ponad 100 milionów złotych, zrealizowano 266 projektów, na które zagłosowało blisko 340 tys. mieszkańców. 41 zadań z tegorocznej odsłony BO znajduje się na etapie realizacji.

– W 2023 roku wydaliśmy z budżetu miasta ponad 4 miliony złotych oraz ponad milion złotych z rezerw dzielnic miasta na cele interwencyjne i remontowe w konkretnych dzielnicach. Rezerwa dla rad dzielnic wzrosła z 170 tys. do 300 tys. zł – mówił Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina

Wskaźnik realizacji wszystkich dotychczasowych inicjatyw wynosi 89 proc.

– Niektóre projekty, takie jak park linowy przy ulicy Willowej, ze względów czysto technicznych są nie do zrealizowania. W tym przypadku okazało się, że nie mamy dojazdu do tej działki. Natomiast pozyskaliśmy sporo terenów zielonych, więc podchodzimy do tego projektu bardziej kompleksowo, żeby go zrealizować, ale w trochę innym zakresie – podsumowuje prezydent Żuk.

Informacje o tym, jak i gdzie głosować dostępne są TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski