Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądy odwołują rozprawy z powodu koronawirusa. Posiedzenia będą się odbywać tylko w sprawach pilnych

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Karolina Misztal
Rozprawy odwołane i przeniesione na inne terminy. Budynki zamknięte na większość petentów. Na wokandzie pozostają jedynie sprawy niecierpiące zwłoki. Tak sądy bronią się przed koronawirusem. Z powodu kontaktu pracowników z osobą zarażoną, jeden z sądów w województwie lubelskim pozostaje zamknięty.

„Odwołuje się terminy sesji sądowych w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w okresie od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. z wyłączeniem spraw pilnych” – czytamy w zarządzeniu Krzysztofa Szewczaka, prezesa SA w Lublinie. Komunikat nie precyzuje o jakie „sprawy pilne” chodzi. Mają one zostać wskazane odrębnym zarządzeniem.

Do wydania analogicznych zarządzeń o odwołaniu rozpraw zostali zobowiązani prezesi wszystkich sądów okręgowych i rejonowych na obszarze apelacji lubelskiej. Petenci, co do zasady, nie są wpuszczani do budynków. Nie odbędą się wszystkie sesje z udziałem stron. Wyjątkiem są posiedzenia niejawne i niecierpiące zwłoki m.in. wnioski o areszt i zażalenia na decyzję o aresztowaniu. One odbędą się bez zmian. Pozostałe zostaną przełożone na inne terminy.

- Za mojej kadencji nie było takiej sytuacji, żeby sądy były zamykane z powodu zagrożenia epidemiologicznego - przyznaje Barbara Du Château, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Sędzia od 1990 r.

Nie oznacza to, że wymiar sprawiedliwości wstrzymuje pracę. Sędziowie i inni pracownicy sądów nadal będą prowadzić korespondencję i przygotowywać dokumentację na kolejne rozprawy. Wcześniej czy później trafią one na wokandę.

Kontakt z sądem? Przez telefon

W ramach działań zapobiegawczych petenci, co do zasady, nie są wpuszczani do budynków sądów. Szefowie sądów zachęcają interesantów, żeby sprawy załatwiać - w miarę możliwości - drogą telefoniczną, za pośrednictwem poczty elektronicznej, poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą ePUAP.

- Interesantów obowiązuje ograniczona możliwość poruszania się po budynku sądu - mówi sędzia Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. Osoby mogą się poruszać po budynkach tylko w konkretnym celu i po wyznaczonych ścieżkach. Nie ma możliwości „spacerowania” po obiektach.

Osoby wezwane na rozprawę (np. w charakterze stron, uczestników postępowania, pełnomocników, obrońców, świadków), które wróciły z kraju/rejonu uznanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego jako szczególnie niebezpieczny i podatny na zakażenia koronawirusem lub miały kontakt z osobą, u której stwierdzono zarażenie korona¬wirusem, są proszone o niezwłoczne przekazanie tej informacji, telefonicznie bądź drogą mailową, kierownikowi sekretariatu wydziału właściwego ze względu na zarejestrowanie sprawy. W ten sposób mogą uzasadnić swoją nieobecność w sądzie.

Poza Sądem Apelacyjnym i Sądem Okręgowym w Lublinie zarządzenie obejmuje sądy okręgowe w Radomiu, Siedlcach, Zamościu i wszystkich podporządkowanych im sądów rejonowych. Wyjątkiem jest Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskiem, który pozostaje zamknięty do 24 marca.

Kwarantanna w sądzie

W związku z zachorowaniem na Covid-19 pracownika janowskiego sądu, decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego placówka została zamknięta do 24 marca. - Zarządzono również obowiązkową kwarantannę pracowników. 38 osób pozostaje pod opieką epidemiologów. Wszystkie sprawy do Sądu Rejonowego, w tym korespondencję, należy kierować do Sądu Okręgowego w Zamościu - informuje biuro komunikacji i promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Aktualizowany raport o sytuacji w woj. lubelskim związanej z koronawirusa znajdziesz TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski