„Odwołuje się terminy sesji sądowych w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w okresie od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. z wyłączeniem spraw pilnych” – czytamy w zarządzeniu Krzysztofa Szewczaka, prezesa SA w Lublinie. Komunikat nie precyzuje o jakie „sprawy pilne” chodzi. Mają one zostać wskazane odrębnym zarządzeniem.
Do wydania analogicznych zarządzeń o odwołaniu rozpraw zostali zobowiązani prezesi wszystkich sądów okręgowych i rejonowych na obszarze apelacji lubelskiej. Petenci, co do zasady, nie są wpuszczani do budynków. Nie odbędą się wszystkie sesje z udziałem stron. Wyjątkiem są posiedzenia niejawne i niecierpiące zwłoki m.in. wnioski o areszt i zażalenia na decyzję o aresztowaniu. One odbędą się bez zmian. Pozostałe zostaną przełożone na inne terminy.
- Za mojej kadencji nie było takiej sytuacji, żeby sądy były zamykane z powodu zagrożenia epidemiologicznego - przyznaje Barbara Du Château, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Sędzia od 1990 r.
Nie oznacza to, że wymiar sprawiedliwości wstrzymuje pracę. Sędziowie i inni pracownicy sądów nadal będą prowadzić korespondencję i przygotowywać dokumentację na kolejne rozprawy. Wcześniej czy później trafią one na wokandę.
Kontakt z sądem? Przez telefon
W ramach działań zapobiegawczych petenci, co do zasady, nie są wpuszczani do budynków sądów. Szefowie sądów zachęcają interesantów, żeby sprawy załatwiać - w miarę możliwości - drogą telefoniczną, za pośrednictwem poczty elektronicznej, poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą ePUAP.
- Interesantów obowiązuje ograniczona możliwość poruszania się po budynku sądu - mówi sędzia Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. Osoby mogą się poruszać po budynkach tylko w konkretnym celu i po wyznaczonych ścieżkach. Nie ma możliwości „spacerowania” po obiektach.
Osoby wezwane na rozprawę (np. w charakterze stron, uczestników postępowania, pełnomocników, obrońców, świadków), które wróciły z kraju/rejonu uznanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego jako szczególnie niebezpieczny i podatny na zakażenia koronawirusem lub miały kontakt z osobą, u której stwierdzono zarażenie korona¬wirusem, są proszone o niezwłoczne przekazanie tej informacji, telefonicznie bądź drogą mailową, kierownikowi sekretariatu wydziału właściwego ze względu na zarejestrowanie sprawy. W ten sposób mogą uzasadnić swoją nieobecność w sądzie.
Poza Sądem Apelacyjnym i Sądem Okręgowym w Lublinie zarządzenie obejmuje sądy okręgowe w Radomiu, Siedlcach, Zamościu i wszystkich podporządkowanych im sądów rejonowych. Wyjątkiem jest Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskiem, który pozostaje zamknięty do 24 marca.
Kwarantanna w sądzie
W związku z zachorowaniem na Covid-19 pracownika janowskiego sądu, decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego placówka została zamknięta do 24 marca. - Zarządzono również obowiązkową kwarantannę pracowników. 38 osób pozostaje pod opieką epidemiologów. Wszystkie sprawy do Sądu Rejonowego, w tym korespondencję, należy kierować do Sądu Okręgowego w Zamościu - informuje biuro komunikacji i promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.
Aktualizowany raport o sytuacji w woj. lubelskim związanej z koronawirusa znajdziesz TUTAJ.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?