Ta operacja ratuje życie osób z tętniakiem jamy brzusznej. Lubelscy „naczyniowcy” wykonali ją jako pierwsi w Polsce

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
To pierwszy taki zabieg w Polsce i jeden z pierwszych na świecie. Operacja tętniaka jamy brzusznej pacjenta obywała się w Sofii w Bułgarii. Jej przebieg nadzorowali specjaliści-naczyniowcy z lubelskiej kliniki mając dostęp „w czasie rzeczywistym” do obrazu aorty w technologii 3D. Lublin dzieli od Sofii – w linii prostej – tysiąc kilometrów.

Zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 wykonał jeden z najbardziej innowacyjnych zabiegów medycznych. Wykorzystał do tego najnowsze technologie obrazowania w zakresie operacji tętniaków aorty brzusznej. Specjaliści uczestniczący w operacji pracowali jednocześnie przebywając w Lublinie oraz bułgarskiej Sofii. Oba miasta dzieli odległość tysiąca kilometrów.

– To szczególny dzień. Niezwykłość zabiegu, który jest, śmiem twierdzić, pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie polega na tym, że pacjent znajduje się w Sofii – podkreśla prof. dr hab. n. med. Tomasz Zubilewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii szpitala klinicznego przy ul. Staszica w Lublinie. I oddaje: – Aby móc przeprowadzić zabieg potrzebny jest odpowiedni osprzęt, okulary, gogle, które będą nam obrazowały tego tętniaka w opcji 3D czasie rzeczywistym, przeniesionym z sali operacyjnej w Bułgarii.

– To nie są okulary do zabawy w gry zręcznościowe, są to urządzenia do ratowania życia ludzkiego – uzupełnia dr hab. n. med. Marek Iłżecki z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii.

Ponad dwa tygodnie temu w klinice przy ul. Staszica przeprowadzono podobną operację. Wówczas jednak wszyscy specjaliści znajdowali się w Lublinie. Teraz pracowali w dwóch różnych miejscach: w Polsce i Bułgarii.

Operowany w Sofii pacjent to mężczyzna w wieku 61 lat. W jego przypadku tętniak miał średnicę 5,5 cm. – Normalna średnica aorty to 2 - 2,5 cm. Jeśli tętniak przekroczy średnicę 5 cm staje się tętniakiem operacyjnym, należy go zlikwidować ponieważ grozi pęknięciem. Nie boli, aż do momentu gdy zacznie pękać – opisuje prof. Zubilewicz.

Zabieg w szpitalu w Sofii zakończył się po godz. 13.

Nowoczesne metody leczenia tętników polegają na wszczepieniu tzw. stent–graftu. Są wykonywane od ponad 20 lat. Pierwszą taka implantacja w Polsce odbyła się w Lublinie.

– Technologie idą do przodu. Korzystając z hologramu mamy możliwość niezwykłej wizualizacji tętniaka w trakcie zabiegu. Pochodzi ona z wcześniej wykonanej tomografii komputerowej u pacjenta. Wirtualnie możemy tętniaka powiększać, obracać przy czym ten obraz jest niezwykle dokładny, niezwykle precyzyjny. Pozwala nam to przeprowadzić zabieg szybciej i wyeliminować ryzyko powikłań – przekonuje prof. Zubilewicz. I kontynuuje: – Zabieg jest obserwowany w wersji trójwymiarowej: tak jakbyśmy otworzyli brzuch pacjenta, choć jest wykonywany wewnątrznaczyniowo, czyli bez otwarcia brzucha.

– Jak wprowadzono pierwszy raz stent-graft do użytku, okazało się, że w związku z brakiem precyzji wygenerowaliśmy szereg powikłań. A precyzja jest tu kluczowa: dlatego te urządzenia są jak gdyby kropką nad „i”, pozwalają na wyjątkową precyzję „tu i teraz” – zapewnia Iłżecki.

Aplikacja CarnaLife Holo została stworzona przez krakowską firmę MedApp z Krakowa.

– Nas chirurgów naczyniowców jest w Polsce ok. 600, w innych krajach jest podobnie. Nie jest to często wybierana specjalizacja. Dążymy do tego aby z wykorzystaniem nowych technologii móc leczyć, konsultować pacjentów na odległość, doradzać, pomagać w trakcie zabiegu – mówi prof. Zubilewicz.

W Bułgarii zaplanowano jeszcze dwie operacje przy wykorzystaniu tej innowacyjnej technologii.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie