- Do tej pory takie zabiegi odbywały się za pomocą cięcia zewnętrznego w pobliżu ucha. Obarczone jest to niestety dużym ryzykiem powikłań w postaci porażenia nerwu twarzowego, widocznej blizny czy wystąpienia krwiaków - wyjaśnia prof. Tomasz Tomaszewski, kierownik kliniki chirurgii szczękowo-twarzowej SPSK1.
Operacja złamanego wyrostka stawowego z użyciem endoskopu uznawana jest w traumatologii szczękowo-twarzowej za metodę leczenia o najwyższym stopniu trudności. Specjaliści z kliniki chirurgii twarzowo-szczękowej SPSK1 jako pierwsi w Lublinie i w regionie wykonali tę skomplikowaną operację. Pacjentką była siedemnastolatka, która w wyniku urazu doznała złamania żuchwy.
Taka operacja z użyciem endoskopu odbywa się z dojścia wewnątrzustnego, dzięki czemu nie pozostawia widocznych blizn, a ryzyko porażenia nerwu twarzowego jest zdecydowanie mniejsze. Skraca się również czas pobytu pacjenta w szpitalu.
- Optyka endoskopowa w takiej sytuacji jest bardzo przydatna, bo wyrostek stawowy znajduje się w głębi żuchwy, gdzie ocena trójwymiarowa jest utrudniona. Przy czym, nie każde złamanie wyrostka stawowego kwalifikuje się do zabiegu endoskopowego, bo przy złamaniach ze znacznym przemieszczeniem trudno operuje się z dojścia wewnątrzustnego - wyjaśnia profesor.
Najczęściej do złamań żuchwy w obrębie wyrostka stawowego dochodzi w wyniku wypadków komunikacyjnych albo pobić. Wyrostki stawowe łamią się, gdy uraz dotyczy okolic brody lub którejś ze stron żuchwy. - Kiedyś mieliśmy pacjenta, u którego doszło do wbicia wyrostka stawowego do środkowego dołu czaszki. To bardzo rzadki przypadek - dodaje prof. Tomaszewski.
Sprzęt do endoskopii został zakupiony z środków unijnych i pod koniec zeszłego roku trafił do kliniki. Wkrótce w Lublinie odbędą się w tej technice także operacje zatok przynosowych. Dzięki czemu lubelscy lekarze mogą zaoferować pacjentom leczenie na najwyższym światowym poziomie, tym samym dołączając do nielicznych ośrodków chirurgii szczękowo-twarzowej w Polsce wykonujących tego rodzaju zabiegi.
Klinika chirurgii szczękowo-twarzowej przy Staszica dysponuje miejscami dla dwudziestu pacjentów. Lekarze zajmują się leczeniem m.in. urazów czaszki twarzowej, nowotworów jamy ustnej i czaszki twarzowej, wad twarzowo-szczękowo-zgryzowych.
- Pół tysiąca wolontariuszy w Lublinie zbiera pieniądze dla WOŚP. Zobacz zdjęcia
- Sesja przed komputerem straszna jak każda? Studencie - porcja MEMÓW na pocieszenie
- „Wolność, równość i siostrzeństwo”. W centrum Lublina odbył się protest kobiet
- Podopieczni DPS znowu znajdą opiekę u „matki Teresy”
- Ruszyła inwestycja za ćwierć miliarda. Już wkrótce będzie tu nowy dworzec autobusowy
- Szczypiorniści Azotów odwiedzili nową halę w Puławach. Obiekt robi wrażenie! ZDJĘCIA
Polska walczy z powodzią. Premier zapowiada pomoc
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?