- Odwołaliśmy blisko 80 wydarzeń, możliwie dużo staraliśmy się przełożyć na wrzesień. Nie wiemy jakie wytyczne będą jesienią, ale na dzień dzisiejszy widzowie będą mogli zająć tylko połowę miejsc na widowni, czyli dokładnie 87 - mówi Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego w Lublinie.
Ogólna formuła programowa pozostaje bez zmian - filmowe poniedziałki, we wtorki bitwy o literaturę/kulturę, w środy królować będzie muzyka, w weekend teatr i opera, a niedziela będzie dla najmłodszych.
90 lat lubelskiej Jesziwy na wystawie „Jesziwa – serce żydow...
Sezon jesienny rusza już 12 września. Na ten dzień zapowiedziana jest prapremiera tegorocznej produkcji Teatru Starego - „Kimberly Akimbo” w reż. Aleksandry Popławskiej. Scenariusz wyszedł spod pióra Davida Lindsay- Abaire, cenionego amerykańskiego dramaturga i scenarzysty m.in. kina familijnego, laureata Nagrody Pulitzera. „Kimberly Akimbo” to opowieść o 16-letniej dziewczynce Kimmy, cierpiącej na zespół progerii Hutchisona-Gilforda, tzw. „przedwczesną starość”. - Jest w tej sztuce dużo czułości. To opowieść o człowieku wykluczonym, nieakceptowanym. Ten temat wpisuje się w aktualne problemy naszego społeczeństwa - mówi Popławska.
W główną rolę - nastoletniej Kim, wcieli się Jadwiga Jankowska-Cieślak, ikona polskiego teatru. W obsadzie będziemy mogli zobaczymy też Marka Kalitę, Mariannę Linde, Edytę Ostojak i Dominika Mireckiego. Przedstawienie będzie dostępny dla widzów od 15. roku życia.
25 i 26 września na deskach staromiejskiego teatru zobaczymy „Kupca weneckiego”, z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku w reż. Szymona Kaczmarka. To najlepszy polski spektakl szekspirowski minionego sezonu, zdobywca Złotego Yoricka na Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim.
Krzysztof Cugowski uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kult...
W październiku miłośnicy twórczości Perdo Almadovara będą mogli zobaczyć „Almadovarię” Teatru Polonia, w listopadzie „Ginczankę. Przepis na prostotę życia” Teatru na Plaży w Sopocie oraz Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, w reż. Anny Gryszkowny, do tekstu Piotra Rowickiego, z niezwykłą rolą Agnieszki Przepiórkowskiej. Ta udramatyzowana biografia Ginczanki jest jedną z najciekawszych premier zrealizowanych przed zamknięciem teatrów. Z kolei w grudniu - reżyserski debiut Grzegorza Małeckiego - „Tchnienie” Teatru Narodowego.
Po długiej przerwie zawita Marcin Kydryński ze „Sjestą w drodze” i wspólne z Yamim przeniosą nas w muzyczną podróż do Angoli.
W ramach cyklu „Bitwa o kulturę/literaturę” odbędą się spotkania m.in. z Andrzejem Sewerynem i Markiem Bień-czykiem.
Dla najmłodszych miłośników sztuki - „Las się żyje”, przedstawienie przygotowane przez aktorów Teatru Andersa, a dla młodzieży licealnej weekendowe warsztaty teatralne, podzielone na dwa etapy. Pierwszy zostanie rozłożony na 5 weekendowych spotkań od października 2020 do stycznia 2021. Warsztaty zwieńczy wspólnie zorganizowany spektakl „Dziwniejsze czasy”, inspirowany latami 80.
- 13 dzieci utonęło w Wiśle. Tragedia nadal budzi emocje
- Nietypowe zakończenie roku szkolnego. Zobaczcie zdjęcia
- Te szkoły kształcą prymusów. Wyjątkowa uroczystość w ratuszu
- Mija 90 lat od otwarcia jesziwy. Jak wygląda teraz?
- Budynek, na który patrzysz to...? Znasz Lublin? Sprawdźmy!
- Fontanna na placu Litewskim znowu działa. Zobacz zdjęcia
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Mularczyk: Celem komisji ds. rosyjskich wpływów nie jest ingerowanie w wybory
- Typowy Polak według sztucznej inteligencji. Zobacz, jak AI widzi Europejczyków
- Tajemnicza śmierć agentów włoskiego wywiadu i służb Izraela w katastrofie łodzi
- "To interes Polski i całego Zachodu". Sellin o komisji ds. rosyjskich wpływów