MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tomaszów Lub. Najpierw hala targowa, a potem zalew i węzeł przesiadkowy

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Z albumu "Zamojszczyzna. Kronika walki i pracy 1939-1969"
– Wyburzenie tomaszowskich hal targowych w latach 70. ubiegłego wieku było błędem Ale wtedy stawiało się na źle pojętą nowoczesność. Dawne, zaniedbane budynki jakoś się w nią nie wpisywały. Teraz warto ten błąd naprawić – mówi 60-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego, jeden z naszych Czytelników. Jest jednak szansa, że dawne hale targowe na tomaszowskim rynku... znów się pojawią. W planach jest także rewitalizacja miejscowego rynku oraz m.in. budowa nowego parku z kąpieliskiem.

Każda w kształcie litery „L”

Przed II wojną światową zabudowa Tomaszowa Lub. była niemal wyłącznie drewniana. Rynek ciasno otaczały kryte gontem, charakterystyczne domy podcieniowe. W środku miejscowego rynku znajdowało się pięć rzędów kramów żydowskich, poprzecinanych bardzo wąskimi przejściami.

W latach 1925-1928 (w części zachodniej rynku) wzniesiono z piaskowca, przywiezionego z okolic Józefowa, dwie identyczne hale targowe (każda na rzucie litery "L”). Stały się one jednym z symboli Tomaszowa Lub.

Hale były parterowe, z arkadowymi podcieniami, przykryte z wysokimi dachami tzw. krakowskimi, z charakterystycznymi nadbudówkami w narożach. Przypominały krakowskie sukiennice i były ozdobą przedwojennego miasta.

Jednak po wojnie budynków nie remontowano. Wyglądały coraz bardziej obskurnie. Na początku lat 70. ubiegłego wieku zostały zburzone, a obok wybudowano największe w mieście rondo. Miłośnicy Tomaszowa Lub. od lat chcą hale odtworzyć. Na razie nic z tego jednak nie wyszło.

Dobry moment

To się może zmienić. W jaki sposób? Powstał duży, ambitny projekt rewitalizacji Tomaszowa Lub. Pierwszy etap planowanych inwestycji przewiduje przywrócenie dawnej świetności miejscowemu rynkowi. Jednym z głównych punktów będzie właśnie odbudowa jednej z historycznych hal targowych. Ma ona stać się w przyszłości „centrum logistycznym” ruchu turystycznego Roztocza oraz miejscem dla wydarzeń kulturalnych i towarzyskich spotkań.

W ramach projektu zmodernizowana zostanie także okoliczna infrastruktura. Pojawi się też więcej zieleni. - O tym, że mieszkańcy Tomaszowa Lub. oczekują odbudowy dawnych hal targowych rzeczywiście mówi się od lat. Uznaliśmy, że jest to dobry moment, aby się tym zająć – podkreśla Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lub. - Zleciliśmy już opracować koncepcji oraz wykonanie kosztorysu dla pierwszego etapu rewitalizacji miasta. Trudno jeszcze powiedzieć, ile to może kosztować. Mamy jednak nadzieję, że odpowiednie przetargi ogłosimy w przyszłym roku.

Zbiornik wodny i węzeł przesiadkowy

W wielkim planie rewitalizacji Tomaszowa Lub. (w kolejnych etapach) znalazło się także stworzenie nowoczesnego parku w północno-wschodniej części miasta. Jest szansa, że powstanie tam zbiornik wodny o wielkości około 1 ha. Kolejna część projektu rewitalizacji dotyczy obszaru znajdującego się – jak to określono - przy wjeździe do miasta od strony Zamościa.

Plan zakłada tam stworzenie funkcjonalnego węzła przesiadkowego. To będzie m.in. obszerny parking z którego np. przesiądziemy się na rowery, a potem ruszymy na zwiedzanie Tomaszowa Lub. czy całego Roztocza. Powstanie w tym miejscu zielona strefa rekreacyjna, alejki spacerowe itd.

Miasto liczy m.in. na wsparcie zaplanowanych działań przez Urząd Marszałkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski