Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzecia Droga zaprezentowała swoich kandydatów. 43 osoby powalczą o miejsca w sejmiku województwa

OPRAC.: Anna Chlebus
43 kandydatów do Sejmiku Województwa Lubelskiego startujących w pięciu okręgach zaprezentowali w piątek (8 marca) przedstawiciele KKW Trzecia Droga podczas konferencji prasowej w Lublinie. Szef zarządu regionu Polski 2050 Jacek Bury ma nadzieję na przejęcie od PiS władzy w regionie.

- Mamy nadzieję, że siły demokratyczne przejmą władzę na Lubelszczyźnie. To jest nasze zadanie – powiedział Bury w piątek (8 marca) na konferencji prasowej.

Jak poinformowała PAP, kandydatów zaprezentowali wicewojewodowie lubelscy: Wojciech Wołoch (PL 2050) i Andrzej Maj (PSL).

"Jedynkami" PSL są: rzecznik prasowy MRiT Jakub Stefaniak (okręg nr 1), były marszałek województwa Sławomir Sosnowski (nr 3) i dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR Andrzej Romańczuk (nr 4). Na listach ludowców znaleźli się też m.in. były marszałek województwa Arkadiusz Bratkowski (okręg nr 5) i wiceminister zdrowia Marek Kos (nr 2).

Polska 2050 przedstawiła liderów na listach w dwóch okręgach: nauczyciela, radnego w Kraśniku Pawła Kurka (nr 2) i doradcę podatkowego Michała Barszczewskiego (nr 5). Wśród kandydatów są m.in. psycholog, suicydolog Marlena Stradomska (nr 1) i informatyk medyczny Marek Uss (nr 3).

Dyrektorka ZS nr 1 w Hrubieszowie Anna Wiśniewska (PSL) kandyduje do sejmiku z okręgu nr 5. Mówiąc o swoim programie wyborczym wymieniła: oddłużenie szpitali, dostęp do specjalistów, opiekę medyczną w szkołach, poprawę infrastruktury drogowej, stworzenie godnych warunków życia dla seniorów, wsparcie młodych przedsiębiorców.

- Chcemy wesprzeć przedsiębiorców, pomóc im, żeby mogli rozwijać swoje działania i zostać tutaj, na tej ziemi – powiedziała.

Radny Kurek stwierdził, że drużyna Trzeciej Drogi "gwarantuje współpracę". "Głównym motto naszej kampanii w województwie lubelskim będzie współpraca" – dodał.

Sejmik Województwa Lubelskiego liczy 33 radnych. Od 2008 r. regionem rządziła koalicja PO-PSL. W listopadzie 2014 r. wybory wygrał PiS, który uzyskał 13 mandatów. Jednak większość w 33-osobowym gremium zdobyła koalicja PSL (12 mandatów) i PO (7), która na marszałka ponownie wybrała Sławomira Sosnowskiego (PSL).

Po wyborach 2018 r. władzę w regionie przejął PiS (18 mandatów). Koalicyjny komitet PO.N KO uzyskał siedem mandatów, podobnie PSL – siedem, natomiast SLD Lewica Razem - jeden. W porównaniu z wyborami z 2014 r. największe straty poniósł PSL, który stracił pięć mandatów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski