Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińskie mamy dostaną wyprawki. Akcja Caritas „Bezpieczne porody łączą narody” wesprze szpitale na Ukrainie

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Lubelska Caritas we współpracy z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim i Polskim Towarzystwem Położnych przekazała czterem szpitalom na Ukrainie przybory do odbioru porodów, a także wyprawki dla mam i noworodków.

W piątek (17 listopada) o godz. 14:30 z magazynu Caritas przy ul. Wspólnej 19 wyjechał transport humanitarny w ramach akcji „Bezpieczne porody łączą narody”. Zawiezie on pakiety zawierające przybory do odbioru porodów, a także wyprawki dla mam i noworodków do czterech ukraińskich szpitali w miejscowościach Żmerynka, Sarny, Lyubimivka i Bar. Inicjatorkami pomysłu były pielęgniarki i położne z województwa lubelskiego i podkarpackiego, zrzeszone w Polskim Towarzystwie Pielęgniarskim i Polskim Towarzystwie Położnych.

- W ramach pomocy humanitarnej 2023 mamy możliwość zaopatrzenia szpitali w małych miejscowościach w Ukrainie w najbardziej potrzebny sprzęt do bezpiecznego przyjmowania małych dzieci na świat. Chcemy, aby położne w Ukrainie czuły nasze wsparcie, żeby nie zostały w tym same. Jednocześnie pamiętamy o rodzących kobietach, przyszłych mamach, którym chcemy zapewnić godne i bezpieczne warunki porodu - mówi Edyta Czarnecka, koordynatorka projektu „Pomoc humanitarna 2023".

- Zakupiliśmy przedmioty, które szpitale wskazały jako najbardziej deficytowe i niezbędne do przyjmowania porodu. Są to m.in. jednorazowe zestawy porodowe i do cesarskiego cięcia, a także szereg sprzętów medycznych, takich jak: strzykawki, cewniki, wenflony, aparaty do kroplówek i do przetaczania krwi, nici chirurgiczne, środki opatrunkowe i higieniczne, jednorazowe rękawiczki, fartuchy i pościel, krzesła i wózki transportowe – wymienia Edyta Czarnecka, koordynatorka projektu "Pomoc humanitarna 2023". I dodaje, że wyprawki dla mam i noworodków zawierają przybory potrzebne w pierwszych dniach życia dziecka, mi. in. pieluszki, butelki, smoczki, kocyk, termometr, mata do przewijania, zestaw przyrządów do pielęgnacji noworodka, laktator i wkładki laktacyjne.

Akcja została zorganizowana w ramach projektu „Pomoc Humanitarna 2023” finansowanego z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a jego łączna wartość to prawie 2 mln zł. Do końca roku planowane są jeszcze trzy transporty z pomocą humanitarną. Caritas zachęca do włączenia się w akcję poprzez przekazanie darowizny finansowej i przekonuje, że nawet niewielka kwota przekłada się na konkretną pomoc.

- Każde 10 zł – to paczka podpasek połogowych, 50 zł – to jednorazowy zestaw porodowy, a 150 zł to lampa ładowalna niezbędna do oświetlenia sali porodowej, gdy nie ma prądu – czytamy na stronie lubelskiej Caritas.

Wpłat można dokonywać na numer konta bankowego podanego na stronie internetowej lubelskiego oddziału Caritasu z dopiskiem: POŁOŻNE-UKRAINA.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski