Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Lipowa: Miejska spółka chce wydzierżawić budynek Astorii na dłużej. 3 lata to za mało

Artur Jurkowski
Budynek Astorii
Budynek Astorii Małgorzata Genca
Komunalna spółka LPGK chce 10-letniej dzierżawy gmachu przy Lipowej 1. To o siedem lat dłużej niż zakładały wcześniejsze uzgodnienia.

W połowie września ratusz odzyskał gmach Astorii. Nie chciał jednak zajmować się budynkiem u zbiegu Racławickich i Lipowej, i oddał go w ręce Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, spółki która należy do magistratu.

Czas dzierżawy ustalono na trzy lata. LPGK uznało jednak, że to za krótki okres. - Argumentując to tym, że w toku negocjacji z potencjalnymi najemcami okazało się, że są zainteresowani zawarciem umów na okres dłuższy niż trzy lata, z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności – wyjaśnia Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza.

- Najemcy chcą po prostu zainwestować w remont. Kapitalizacja poniesionych nakładów wymaga długiego czasu – uzupełnia Grzegorz Siemiński, prezes miejskiej spółki.

O trzyletniej dzierżawie na rzecz LPGK prezydent Lublina zdecydował nie pytając radnych. I ma do tego prawo. Ale wydłużenie najmu do 10 lat wymaga już akceptacji rajców, którzy projektem uchwały w tej sprawie zajmą się w przyszły czwartek.

Astoria powstała w miejscu kamienicy zburzonej w 1961 roku. Inwestorem były lubelskie Zakłady Gastronomiczne. W budynku działały restauracja, bar, kawiarnia. Jego powierzchnia użytkowa to 2 286 mkw. Od września 1992 r. gmach był w rękach Multico. Spółka dzierżawiła go przez kolejne 25 lat. Czynsz, który ostatnio płaciła sięgał 38 tys. zł (netto) miesięcznie.

LPGK wnosi do kasy miasta niewiele więcej.

- Obecna umowa dzierżawy jest przewidziana na trzy lata. Przewiduje wysokość czynszu przez pierwsze pół roku w wysokości 40 000 zł miesięcznie oraz powrót do negocjacji miesięcznej stawki po tym czasie – przypomina Bobowska.

Skąd taka stawka czynszu? - Mamy świadomość, że w centrum miasta znajduje się wiele powierzchni lokalowych o wyższym standardzie niż nieruchomość gminna. Nasz budynek nie jest wyposażony w windy czy miejsca postojowe. Negocjacje prowadzone z najemcami wykazały, że nie wszystkie podmioty są skłonne do dalszego najmu powierzchni – mówi Bobowska.

Ratusz wyjaśnia, że dochody płynące z nieruchomości uszczuplił też zakaz wieszania reklam. - Udało się już skomercjalizować praktycznie wszystkie powierzchnie – zapewnia Grzegorz Siemiński.


W środę odbyła się Gala Top Mendedżer 60-lecia Kuriera Lubelskiego. Zobacz wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski