UMCS w Lublinie: Naukowcy tworzą asfalt przyszłości. Nie ma mowy o koleinach

Aleksandra Dunajska
Prof. Barbara Gawdzik, kierownik Zakładu Chemii Polimerów UMCS, ze współpracownikami: dr. hab. Tadeuszem Matynią i dr. Andrzejem Bartnickim
Prof. Barbara Gawdzik, kierownik Zakładu Chemii Polimerów UMCS, ze współpracownikami: dr. hab. Tadeuszem Matynią i dr. Andrzejem Bartnickim Małgorzata Genca
Przedsiębiorcy we współpracy z naukowcami z UMCS chcą produkować i wykorzystywać nowoczesny asfalt. Będzie odporny na tworzenie się kolein i zmiany temperatur.

Zaczęło się od wynalazku naukowców z Zakładu Chemii Polimerów UMCS, którzy opracowali nowatorską metodę modyfikacji asfaltów.

- Chodzi o modyfikację polimerami, które są wprowadzane do mieszanki bitumicznej w podwyższonej temperaturze, bez użycia skomplikowanej aparatury - tłumaczy prof. Barbara Gawdzik, kierownik Zakładu Chemii Polimerów UMCS. - Uzyskany w ten sposób asfalt jest bardziej odporny np. na koleinowanie, bo po nacisku wraca do poprzedniego kształtu. Nie jest też tak wrażliwy na zmiany temperatur jak asfalty niemodyfikowane.

Wynalazek, zgłoszony już do Urzędu Patentowego, chcą wykorzystać przedsiębiorcy z klastru zrzeszającego lubelskie firmy z branży drogowej. Współpraca między UMCS a firmami zakłada wykorzystanie w praktyce tego, co stworzyli naukowcy. - Planujemy budowę wytwórni asfaltu, a także laboratorium - zapowiada Zdzisław Jakimiak z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów, które było inicjatorem powołania klastra.

Na inwestycję potrzeba jednak pieniędzy.

- Będziemy się starali pozyskać unijne fundusze z perspektywy 2014-2020. Potrzebujemy około 3 milionów złotych dofinansowania - mówi Jakimiak.

Co prawda, asfalty modyfikowane polimerami są już stosowane przy budowie dróg na świecie, np. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce takie mieszanki, według własnych technologii, oferują dwa duże koncerny paliwowe. Jednak technologia stworzona przez lubelskich chemików jest dużo prostsza i tańsza, bo nie wymaga stosowania skomplikowanej aparatury.

- Produkując mieszankę według własnego rozwiązania, bylibyśmy jedynym takim wytwórcą w kraju. Stosowałyby ją przedsiębiorstwa zrzeszone w klastrze, ale wytwórnia mogłaby ją także sprzedawać innym firmom - wyjaśnia prof. Barbara Gawdzik.

Zdaniem Zdzisława Jakimiaka, możliwość stosowania tego rozwiązania pozwoliłaby zwiększyć konkurencyjność lubelskich firm.
- Używanie w budowie dróg asfaltów modyfikowanych polimerami, ze względu na ich właściwości, mogłoby się stać naszym atutem w przetargach ogłaszanych np. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - dodaje Jakimiak.

Naukowcy z Zakładu Chemii Polimerów UMCS zgłosili do Urzędu Patentowego jeszcze jeden wynalazek. On również dotyczy modyfikacji asfaltu, ale tym razem gumą pozyskaną z recyklingu opon.

- Ta mieszanka ma nieco inne właściwości, ale jej dodatkowym plusem jest aspekt ekologiczny, polegający na możliwości wykorzystywania odpadów - tłumaczy prof. Barbara Gawdzik.

Przedsiębiorcy z klastra są zainteresowani wdrażaniem także tego wynalazku.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kriss21
Asfalt z dodatkiem gumy testowali już Niemcy we Wrocławiu, obecnie asfalt o właściwościach podobnych do lubelskiego leży już testowo we Wrocławiu... żadna to nowość
h
hi
Asfalt modyfikowany polimerami produkowany jest OD WIELU LAT NA ŚWIECIE. tak samo modyfikowany granulatem gumowym. Polacy odkrywaja amerykę w puszce ŚMIECH
g
galicyjski chlop polski
Polacy potrafią z niczego zrobić coś. Są w tym pewnie najlepsi na świecie. Pomysł jest idealny. Starczy jeszcze by wybudowano taką S - 19 i będę śmigał na południe europy swoją techniką po tak idealnej drodze na poznawanie świata. Tylko kiedy to nastąpi ? Czy dożyję ja i Autorzy tego bardzo dobrego projektu do czasu wprowadzenia go w życie ? To jest Rzeczypospolita. Państwo nie wszędzie działające w zgodzie z prawem.Starczy jeden nieistotny urzędnik, który nie będzie tym projektem zainteresowany i sprawa pójdzie do przysłowiowego lamusa. Do czasu , aż nie odkryje jej na nowo jakiś duży zagraniczny koncern. Przykre to, ale niestety prawdziwe.
s
sam
Może by jednak kupić opatentowane sposoby produkcji i układania asfaltu, wytrzymujacego duzy zakres zmian temperatury?
Po co wywazać otwarte drzwi?
o
opus cementitum
PO asfalcie bez kolein POjazdami napędzanymi paliwem ze skroplonego CO2 na UMCS
do Krainy Jednej Nocy
p
pod-pis
...technologię sprzeda się Hamburgerom albo Ruskim i będzie jak zwykle - niezwykle :)
U
UCZONY!
posiada lepszą tajemnice -naukowcy z gazety kurier lubelski maja taka recepturę że NASA przez 1000 lat nie wynajdzie takiego asfaltu ,siedzą tam bardzo mądrzy i wykształceni ludzie z nagonki za 5 zł
m
miś
już oczyma wyobrażni widzę jak strabag lub skanska ustawiają się w kolejce ej naiwni głupcy oni najpierw wykupili asfalciarnie a wy to sobie możecie w laboratorium produkować
W
WuJo
Póki co należy usunąć koleiny na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej i ul. Bohaterów Monte Cassino!
n
niepatriota
To ich (Polek) sprawa, gdzie, jak i komu.
G
Gość
Za te pieniądze, co pochłania utrzymanie tylu szkół wyższych w Lublinie i centrów innowacyjności (dwa przy jednej ulicy) można by kupić kilkadziesiąt zawalistych patentów, wdrożyć je i kasę tłuc dla budżetu. Były już światłowody, lasery, paliwo z dwutlenku węgla, malaria tylko kasy niet.
G
Gość
W Libii - okolice Al-Abyar - w połowie lat 70-tych ub. wieku Dromex (czy jakoś tak) budował asfaltowe drogi o takich parametrach, jak te co mają być z tego innowacyjnego lepiku. Do dziś one funkcjonują.
G
Gość
O to samo przed budynkiem Wydziału BiB.
x
xmen
To nasz najlepszy towar eksportowy.
n
niepatriota
Trudno o lepszy biznes niż handel myślą techniczną. Szkopuł w tym aby tą myśl opatentować i aby ktoś ją chciał kupić. Np. taki Microsoft dzięki swoim patentom rocznie zarabia 2 miliardy dolarów na konkurencyjnym Androidzie. Rzeczywiście pierwszy polski światłowód opracowano w Lublinie, ale wymyślono go bodajże w Irlandii jeszcze w XIX wieku, a po raz pierwszy wyprodukowano jak to często bywa w USA. Póki co nasz wkład do światowej cywilizacji za wysoki nie jest.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie