Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Marszałek wie jak rozwiązać problem placówki

Michał Dybaczewski
Małgorzata Genca
Problem modernizacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie ma już swoją historię. Wszystko zaczyna i kończy się na pieniądzach, bo oferty przewyższają kosztorys nawet o 100 proc.

Kwestii generalnego remontu USD poświęcona była konferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim, w której obok marszałka Sławomira Sosnowskiego udział wziął prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego oraz dr Jerzy Szarecki, dyrektor USD.

Pieniądze na remont są

Niewątpliwie przetargi i kwoty proponowane przez wykonawców stwarzały patową sytuację. Zmieniał się także kosztorys: ten ostatni zamyka się w kwocie 55 mln i jest o 20 mln wyższy, aniżeli zakładał pierwszy kosztorys.

Te właśnie czynniki powodowały, że remont szpitala nie mógł ruszyć z miejsca. Okazuje się jednak, że pieniądze są. Światełko w tunelu znalazł bowiem marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

- Pieniądze na modernizację mamy, ale trzeba kilku operacji formalnych, aby może było z nich skorzystać - mówił Sosnowski.

Przypomnijmy, 85 proc. środków na modernizację szpitala idzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 10 proc. to środki z budżetu państwa.

- Chodzi o to, aby zwiększyć próg finansowania ze strony państwa, bo te 10 proc. to za mało - zaznaczył marszałek. Kolejny zabieg to przeniesienie środków EFRR z części rewitalizacyjnej do części społecznej, dzięki temu konieczne na remont 55 mln zł będzie mogło zostać wykorzystane.

Te kroki to zdaniem marszałka konieczność, bo EFRR więcej pieniędzy nie ma, więc tylko przez taką „żonglerkę” można pozyskać potrzebną kwotę pieniędzy.

- Jeszcze dziś wyślę pismo do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego z prośbą o pozytywne rozpatrzenie moich propozycji - dodał marszałek.

Sosnowski podkreślił też, że na przerzuceniu pieniędzy z puli do puli nikt nie ucierpi, bo jest to jedynie operacja formalna.

- Nikomu tej kwoty nie zabierzemy - dodał.

Modernizacja USD to konieczność

- Czasu jest niewiele, bo zgodnie z Regionalnym Programem Operacyjnym remont należy wykonać do roku 2020. Trzeba się śpieszyć - dodał Szarecki. - Należy też wziąć pod uwagę, że remont to ogromne wyzwanie logistyczne, bo w szpitalu ciągle przebywają dzieci (32 tys. pacjentów w ciągu roku), więc znaczenie ma odpowiednia organizacja - puentował.

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Drop uznał natomiast, że lubelski szpital dziecięcy to jedyna taka placówka w całym makroregionie.

- To nasza chluba, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby postawiony w latach 70. budynek został zmodernizowany - mówił prof. Drop.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie to centrum pediatryczne dla regionu środkowo-wschodniego. Budowa placówki rozpoczęła się w latach 70., a oficjalne otwarcie szpitala nastąpiło 27 czerwca 1997 roku.

Już wtedy było wiadomo, że szpitalne budynki wymagają remontu. Modernizacji dokonywano, ale stopniowo: wymieniono okna i ocieplono budynek.

Szpital wymagał jednak gruntowanego remontu i dlatego od 5 lat trwało przygotowanie do Regionalnego Programu Operacyjnego, aby dzięki środkom unijnym szpital zyskał europejski wymiar.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski