Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UWAGA, KONKURS! Symbol szczęścia i powodzenia. Przedstawiamy bociana białego

Prof. Grzegorz Grzywaczewski Katedra Zoologii i Ekologii Zwierząt Wydział Biologii Środowiskowej Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wideo
od 16 lat
Wakacyjny konkurs „Bogdanka blisko natury”! Do zgarnięcia atrakcyjne nagrody! Co tydzień będziemy prezentować jeden gatunek ze świata zwierząt i ze świata roślin. Wszelkie podpowiedzi, jak zgłębiać temat, znajdziesz w Kurierze Lubelskim - zarówno w wersji papierowej, jak i na stronie www.kurierlubelski.pl. Dodatkowo, dla ułatwienia, przygotujemy dla Was filmy, które przybliżą prezentowane gatunki w formie wizualnej. Konkurs jest otwarty dla dzieci i młodzieży od lat 6 do 16, z województwa Lubelskiego. Dołącz do nas i zanurz się w fascynującym świecie przyrody! Odkryj tajemnice zwierząt i roślin, zgłębiaj wiedzę i zdobywaj nagrody.

Dziś zapraszamy Was do bliższego zapoznania się z jednym z najbardziej znanych ptaków w Polsce – oto bocian biały.

Od wieków różnie je nazywano w różnych regionach naszego kraju, stąd też nasze poczciwe boćki mają tak wiele różnych nazw. Wołano na nie też: bocioń, kłobocian, bocan, bocun, boćko, bocek, busiek, boć, mocian, pocian, grzegotka, klek, wojtuś, staś, a nawet ksiądz Wojciech. W niczym nie przypominają oficjalnej naukowej nazwy – Ciconia ciconia, prawda?

Warto wiedzieć, że po raz pierwszy dla świata nauki bocian biały został opisany przez szwedzkiego przyrodnika i profesora uniwersytetu Karola Linneusza w 1758 roku – prawie 300 lat temu!

Bociany mają swoje ważne miejsce w naszej kulturze – są symbolem szczęścia i powodzenia. Nie bez powodu - wskazują bowiem na bogactwo i różnorodność przyrody. Są prawdziwym wskaźnikiem „zdrowego środowiska”.

Do Polski te piękne ptaki przylatują ze swoich zimowisk na przełomie marca i kwietnia. Wiedzieliście, że bociany budują swoje gniazda przez wiele lat? Nic dziwnego, że są to jedne z największych ptasich gniazd na świecie – niektóre z nich ważą ponad tonę – tyle, ile waży mały samochód! Budowanie gniazda, a potem jego remont wymaga dużo czasu, wysiłku i energii, dlatego bociany bronią swoich gniazd przed intruzami. Zdarza się, że wiosną między samymi bocianami dochodzi do zaciekłych walk o gniazda – czasem nawet leje się bociania krew!

Nie bez znaczenia jest termin przylotu bocianów do Polski. Naukowcy odkryli, że pary, które wracają najwcześniej, mają większe szanse na udane lęgi.

W gniazdach samice składają od 1 do 7 jaj, ale przeciętnie wylęgają się 2-3 młode ptaki. Jeśli udałoby się wam zobaczyć 4-5, a czasem nawet 6 młodych w jednym gnieździe, to oznacza, że to bardzo udane lęgi bociana. To świadczy również o tym, że okolice w promieniu 2-3 kilometrów od gniazda są pełne różnorodnej przyrody i obfitują w pokarm.

A bociany to prawdziwi smakosze! Ich ulubionym daniem są... owady! Bociany łapią je w locie lub brodząc w płytkich wodach. Mogą zjeść wiele różnych owadów, takich jak ważki, motyle, chrząszcze i muchy. To dla nich pyszne przekąski! Ale to nie wszystko! Bociany w Polsce uwielbiają również płazy: żaby i traszki, oraz gady, jak węże czy jaszczurki. Z łatwością chwytają je swoimi długimi i ostro zakończonymi dziobami. Zdarza im się też zjadać myszy i inne małe gryzonie.

Pisklęta w pierwszych dniach życia karmione są głównie dżdżownicami. Później rodzice przynoszą im bardziej urozmaicony pokarm. Do prawidłowego rozwoju młode potrzebują sporych ilości różnorodnego pożywienia o odpowiedniej kaloryczności. Dlatego dorosłe ptaki, w okresie wychowu potomstwa, żerują nawet ponad 10 godzin dziennie. Para posiadająca 4 podrastające młode musi dostarczyć im codziennie około 3 kg pożywienia! Co ciekawe, bociany podobnie jak ptaki drapieżne nie trawią chitynowych pancerzyków owadów, sierści i kości kręgowców. Zwracają je w postaci wypluwek, które formują w żołądku. Wypluwki mają postać niewielkich kulek lub wałeczków i można je znaleźć pod gniazdami lub na żerowiskach. Zawierają sporo ziemi pochodzącej z przewodów pokarmowych dżdżownic. Naukowcy w ten właśnie sposób poznają skład bocianiej diety – badając zawartość wypluwek.

Bociany są bardzo pomocne dla naszego środowiska. Dlaczego? Ponieważ jedzą wiele szkodników, takich jak owady, które mogą niszczyć nasze uprawy. Są prawdziwymi bohaterami przyrody, bo pomagają nam chronić nasze rośliny.

Po około dwóch miesiącach młode bociany opuszczają gniazdo, ale opiekują się nimi jeszcze przez ponad trzy tygodnie ptaki dorosłe. Zdobywanie dojrzałości przez młode osobniki trwa długo, aż 4-5 lat. Bociany białe mogą żyć od 8 do 9 lat, a niektóre osobniki nawet prawie 40 lat!

Po udanych lęgach, około połowy sierpnia, bociany wyruszają w długą podróż na południe, do Afryki. Ich trasa przelotu nie jest prostą linią na południe. Lecą przez Bałkany, Bosfor, wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego i docierają nawet do Południowej Afryki, pokonując prawie 10 tysięcy kilometrów! A co jedzą bociany, kiedy są na zimowiskach? Otóż, ich menu jest trochę inne niż w Polsce. W Afryce, bociany często łowią ryby, które pływają w rzekach i jeziorach. To dla nich pyszne danie! Czasami mogą też złapać inne zwierzęta wodne, takie jak krewetki czy małe żółwie. Ale to nie wszystko! Bociany na zimowiskach mogą również smakować sobie owady i skorupiaki. Złapane w locie, stanowią dla nich smaczną przekąskę. Niektóre mogą nawet polować na gady i płazy, takie jak żaby czy węże. Mają naprawdę różnorodne smaki! Zima w Afryce to dla bocianów czas relaksu i nabierania energii przed powrotem do Polski na wiosnę.

Zdarza się, że bocian zostaje w Polsce na zimę. Jeśli udałoby się wam złapać bociana – pamiętajcie, aby uważać na jego dziób; jest silny i może niebezpiecznie zranić, a nawet uszkodzić oko. Lepiej zachować dystans i cieszyć się pięknem tych ptaków z daleka.

Bogdanka blisko natury to projekt współorganizowany przez LW Bogdanka S.A., Kurier Lubelski oraz partnerów merytorycznych: Wydział Biologii Środowiskowej Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Poleski Park Narodowy. Celem akcji jest promocja walorów przyrodniczych Polesia Lubelskiego, przestawiający najważniejsze i najciekawsze gatunki fauny i flory naszego regionu.

Projekt Bogdanka blisko natury to jedna z form realizacji Strategii ESG GK LW Bogdanka, która opiera się na takich filarach jak środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny, w tym działania na rzecz regionu, w którym funkcjonuje. Stawiając się w roli odpowiedzialnego sąsiada Spółka podejmuje m.in. inicjatywy chroniące i stymulujące bioróżnorodność, promujące edukację środowiskową, równocześnie wzmacniając turystyczny potencjał najbliższego otoczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski