Uniwersytet Medyczny w Lublinie oferuje wsparcie i porady doświadczonych psychologów i psychiatrów. Telefoniczna linia wsparcia skierowana jest do wszystkich osób, które doświadczają trudności emocjonalnych i psychicznych związanych z aktualną sytuacją, a w szczególności do pracowników ochrony zdrowia i innych służb zaangażowanych w walkę z pandemią.
- Wiele osób doświadcza obaw, lęków dotyczących losu swojego i swoich najbliższych, utraty kontroli, poczucia zagrożenia zdrowia, bytu, przyszłości. Czasem sytuacje te przerastają możliwości samodzielnego radzenia sobie, dlatego pracownicy I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK1 uruchomili linię
- wyjaśnia zespół psychologów i psychiatrów z lubelskiej kliniki.
Pomoc można uzyskać anonimowo pod numerami telefonu: 603 914 505 lub 603 914 489, od poniedziałku do piątku w godz. 9-18.
Porady fachowców są bezpłatne. Jedyny koszt związany jest z opłatą za zwykłe połączenie telefoniczne (według taryfy operatora).
Ze specjalistami można skontaktować się także przez e-mail: [email protected].
Uniwersytet Medyczny rozpoczął także pomoc psychologiczną dla pracowników UM w Lublinie, którzy są także pracownikami ochrony zdrowia, jak również dla studentów i administracji uczelni. Wsparcie psychologów w postaci konsultacji będzie świadczone telefonicznie lub on-line (przez Skype).
- Lekarze, pielęgniarki, ratownicy - to osoby, które znajdują się na pierwszej linii frontu, bo mają kontakt z pacjentami zakażonymi. Dlatego niejako wychodzimy im na ratunek, jeśli zajdzie taka potrzeba. W trudnym czasie pandemii COVID-19 chcemy zadbać też o naszych studentów oraz emerytowanych pracowników uczelni - wyjaśnia prof. Wojciech Załuska, dziekan Wydziału Lekarskiego UM w Lublinie.
Inni też oferują pomoc
Centrum Interwencji Kryzysowej uruchomiło dla mieszkańców Lublina dodatkowe linie pomocy psychologicznej. Dyżury psychologiczne Telefonu Zaufania odbywają się pod numerami: tel. 733 588 900 (całodobowo, 7 dni w tygodniu) oraz pod numerem tel. 733 588 600 (od poniedziałku do piątku w godz. 7-19). Również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie świadczy pomoc dla lubelskich seniorów: tel. 81 466 53 30, kom. 882 431 094. Także grupa ponad trzydziestu specjalistów z Instytutu Psychologii KUL oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną, z której mogą skorzystać wszyscy, którzy w związku ogłoszonym stanem epidemii takiego wsparcia potrzebują. Psychologowie i psychoterapeuci dyżurują od poniedziałku do soboty pod stacjonarnym numerem telefonu (81) 445 40 80.
Również wojewoda podjął inicjatywę zorganizowania wsparcia psychologicznego na terenie województwa lubelskiego. Do takich działań włączyły się samorządy, a także poradnie psychologiczno-pedagogiczne i Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Dzięki temu, w każdym powiecie województwa są wyznaczeni profesjonaliści, do których mogą zadzwonić osoby potrzebujące wsparcia.
- Kiedy to się skończy? Na pewno nie za dwa tygodnie
- Zoperowali pacjenta z zawałem i podejrzeniem koronawirusa
- Szyją maseczki dla szpitali. „Wystarczy maszyna i chęci"
- Młodzi łukowianie zaatakowali pochodzącą z Wietnamu kobietę
- Place zabaw i siłownie na powietrzu zamknięte
- Lublin w czasie epidemii: Puste ulice, place zabaw, parki
Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?