„Z ekologią za pan brat” – wielki test wiedzy ekologicznej Kuriera Lubelskiego

Klaudia Olender
Klaudia Olender
unsplash.com / zdjęcie ilustracyjne
Chcemy żyć zdrowiej i dłużej, mieć stały dostęp do wody i czyste powietrze, dlatego tak ważna jest świadomość ekologiczna wśród młodzieży, poruszanie zagadnień związanych z poprawą jakości życia i ochroną środowiska. Do 9 listopada można zgłaszać szkoły do naszego Wielkiego Testu Wiedzy Ekologicznej. Pogłębiając wiedzę w tym zakresie, możemy wprowadzić określone działania, a tym samym zmienić świat na lepsze.

Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna od najmłodszych lat, bo im wcześniej poznamy i nauczymy się działać proekologicznie, tym szybciej będziemy mogli wprowadzić te działania w życie i sprawić, że staną się naszą codziennością, dobrym nawykiem. Od naszego podejścia do otoczenia zależy jakość naszego życia, przyrody i tego, co zostawimy następnym pokoleniom.

- Nasz stosunek do przyrody wynika z naszych zachowań. Tak naprawdę wyrzucanie papierków do kosza, segregacja śmieci czy oszczędzanie wody, to działania składające się na naszą codzienność, a nie jednorazowe akcje. Warto od jak najwcześniejszych lat życia przyzwyczajać ludzi do racjonalnego patrzenia na środowisko i do racjonalnych zachowań, bo planetę mamy jedną. Nasz styl życia, szacunek do zasobów i sposób ich wykorzystywania są ważniejsze niż to ile nas jest – przekonuje prof. Jolanta Rodzoś, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

I tłumaczy, że są zarówno duże narody, które wywierają stosunkowo mało szkodliwy wpływ na środowiskom, jak i te małe, które eksploatują środowisko w sposób zupełnie rabunkowy.

Przykładem tego, że nasze zachowania i wiedza o tym, co szkodliwe, mogą działać na korzyść naszą i środowiska, w którym żyjemy, są m.in. Chiny i miasto Pekin, które w ramach „wojny z zanieczyszczeniem” zaczęło doceniać ekologię i od kilku lat prawie całą energię produkuje z odnawialnych źródeł.

- W ekologii chodzi o to, żeby wywierać na środowisko przyrodnicze jak najmniejszy wpływ. Jest nas na ziemi coraz więcej, niektórzy mówią o przeludnieniu, ale to niekoniecznie jest prawda, bo jeśli zmienimy nasz styl życia to okaże się, że ziemia jest w stanie pomieścić dużo więcej mieszkańców niż jest teraz. Nasze zachowania, nasz styl życia, nasz stosunek do zasobów ziemi jest ważniejszy niż sama liczba mieszkańców – dodaje prof. Rodzoś.

Sprzątanie lasów, segregacja odpadów, budowanie ogrodów przyjaznych owadom czy dokonywanie retencji to działania, które warto rozwijać i wspierać. - Możemy też pokazywać dzieciom jak zbierać wodę deszczową i jak ją później wykorzystywać, uczyć oszczędnego mycia rąk i używania wody w toaletach, uczyć nawyku wyłączania światła. To są niby drobne działania, ale jeśli 7 miliardów ludzi zacznie tak robić, to będzie efekt - tłumaczy prof. Rodzoś.

Zwiększanie świadomości ekologicznej to również utrwalanie i poszerzanie wiedzy w ramach takich inicjatyw jak nasz Wielki Lubelski Test Wiedzy Ekologicznej dla uczniów szkół średnich - „Z ekologią za pan brat”. Do udziału w nim zapraszamy wszystkie szkoły ponadpodstawowe z terenu naszego województwa. W celu zgłoszenia wystarczy uzupełnić formularz - deklarację udziału, dostępny na stronie www.kurierlubelski.pl, do 9 listopada br.

Udział w naszym eko teście to wyzwanie dla młodych miłośników eko rozwiązań, doskonała okazja do powtórzenia materiału, zdobycia nowej wiedzy z zakresu szeroko pojętej ekologii i sprawdzenia jej poziomu.

Wielki Lubelski Test Wiedzy Ekologicznej odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszy, ten szkolny (eliminacje) odbędzie się 13 listopada, wyłoni najlepszych ekologów z klas 1, 2, 3 i w poszczególnych szkołach średnich naszego województwa, tworząc w ten sposób reprezentację tych szkół do finału wojewódzkiego. 27 listopada w auli UMCS odbędzie się uroczysty finał, młodzi zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody: laptopy, tablety i smartfony.

W kolejnych tygodniach będziemy przygotowywać uczniów do Wielkiego Testu Wiedzy Ekologicznej wspólnie z pracownikami UMCS.

Nadzór merytoryczny nad naszym ekotestem sprawuje UMCS w Lublinie. Honorowy patronat objął m.in. marszałek województwa lubelskiego. Partnerem projektu jest Grupa Azoty Puławy.

Więcej informacji i szczegółowy regulamin TUTAJ

Formularz zgłoszeniowy TUTAJ

Czy minister edukacji zmieni termin próbnych matur?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie