Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy pawilon na LSM otworzy się ponownie na handel?

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Do tzw. pasażu Hansenów może wrócić handel. Taki pomysł na zagospodarowanie zabytkowego budynku ma radna miejska Monika Orzechowska (klub prezydencki). Nad przyszłością obiektu zastanawia się także ratusz, ale żadnych wiążących decyzji jeszcze nie podjął.

W zlokalizowanym przy ul. Balladyny 10 tzw. pasażu Hansenów znów może pojawić się sklep spożywczy. Interpelację ws. przeznaczenia zabytkowego obiektu na punkt handlowo-usługowy skierowała do ratusza radna miejska Monika Orzechowska (klub prezydencki).

- Obecnie budynek jest pustostanem, gdyż wymaga gruntownego remontu. Jego wyremontowanie pozwoli na wystawienie go do dzierżawy pod punkt usługowo - handlowy - przekonuje w piśmie Orzechowska.

I dodaje, że mieszkańcy os. Juliusza Słowackiego (na jego terenie stoi pasaż Hansenów - przyp. red.) od lat czekają na sklep, w którym mogliby zrobić m.in. zakupy spożywcze czy nabyć artykuły gospodarstwa domowego.

- Najbliższy sklep wielkopowierzchniowy E.Leclerc znajduje się w odległości kilometra pieszo. Sklep Lewiatan przy ul. Krasińskiego 3 to 950 metrów, Społem przy ul. Grażyny to 700 metrów. Powyższe odległości dla mieszkańców osiedla Słowackiego i przede wszystkim ul. Balladyny to jak zdobycie Mount Everestu, gdyż większość mieszkańców to emeryci, często po 90. roku życia - wskazuje miejska radna.

I przypomina, że przez wiele lat w tzw. pasażu Hansenów mieścił się sklep spożywczy i apteka.

- Niestety stan budynku zmusił najemców do jego opuszczenia i od tamtej pory zabytkowy obiekt, kochany przez mieszkańców i traktowany z wielkim sentymentem, niszczeje - zaznacza Orzechowska.

Jej zdaniem przywrócenie budynkowi handlowego charakteru podniesie jakość życia mieszkańców dzielnicy Rury.

Co na to ratusz?

- Zgodnie z posiadanymi informacjami, możliwości zagospodarowania pawilonu zostały sprawdzone w ramach trwającej współpracy Lublina z ambasadą Królestwa Danii na rzecz zielonej i cyfrowej transformacji. Wnioski z przeprowadzonych z tym zakresie warsztatów potwierdziły wcześniejsze wstępne analizy – obiekt wymaga kompleksowych prac budowlano– remontowych, a ich realizacja wysokich nakładów finansowych. Możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania są monitorowane (programy krajowe oraz unijne) - odpowiada Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomość znajduje się w obszarze przeznaczonym pod tereny usług komercyjnych, czyli m.in. handlu i gastronomii. Taka funkcja budynku jest właściwa także w opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Obecnie nie ma jednoznacznego stanowiska odnośnie sposobu wykorzystania nieruchomości. Funkcja, którą miałby spełniać budynek jest oczywiście istotna, jednak nie jest pierwszoplanowa. Dopuszczalna powinna być w takiej sytuacji każda funkcja, która nie będzie powodowała degradacji obiektu. Najbardziej właściwym założeniem jest pozostawienie go jako otwarty dla mieszkańców obiekt publiczny, mogący realizować wiele funkcji, w tym. m.in. o charakterze społeczno-kulturalnym - podsumowuje Szymczyk

.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski