Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet ekonomii - zasób rzadki

dr Mariusz Świetlicki
dr Mariusz Świetlicki
dr Mariusz Świetlicki Archiwum
Zawsze nam brakuje czasu. Na to, aby zdobyć lepsze wykształcenie, na to, aby spotkać się z przyjaciółmi, aby porozmawiać z dziećmi, aby w ogóle z kimś porozmawiać, aby znaleźć ciekawszą pracę, aby dowiedzieć się więcej o firmie, której chcemy powierzyć nasze pieniądze, aby przeczytać ciekawą książkę, aby pójść do kina, aby wyjechać na urlop, aby nic nie robić, aby więcej pracować, aby, aby, aby…

Niezależnie od tego, czy śpimy osiem godzin na dobę, czy cztery, czasu i tak jest zbyt mało. Mamy poczucie, że nam bezpowrotnie ucieka i musimy rezygnować z wielu spraw, które byśmy chcieli zrealizować, a nie mamy kiedy. Czas jest zasobem rzadkim. Zasobem, którego jest mniej niż wynikałoby to z naszych potrzeb. Musimy więc wybierać, jak go wykorzystać. Musimy podejmować bardziej lub mniej świadome decyzje na co go przeznaczyć. Co zrobić, a z czego zrezygnować. Zasób rzadki, to podstawowe pojęcie w ekonomii. Gdyby nie było zasobów rzadkich, nie byłoby ekonomii. Nie byłoby bowiem dylematów dotyczących takiego wykorzystania zasobów, aby osiągnięty rezultat był najlepszy z możliwych.

Nie tylko czas jest zasobem rzadkim. Niemal do wszystkiego, co wykorzystujemy w działaniach gospodarczych, mamy ograniczony dostęp: surowce, technologie, dobrze przygotowani i doświadczeni pracownicy, nieruchomości, maszyny i urządzenia. Gospodarując, musimy podejmować decyzje, jak te zasoby wykorzystać, zdając sobie sprawę, że zawsze z czegoś rezygnujemy.

Zasób rzadki przeznaczony na realizację jednego celu nie może być jednocześnie wykorzystany gdzie indziej. Robiąc jedną czynność musimy jednocześnie zrezygnować z innej. Jak podjąć zatem odpowiednią decyzję? Próba odpowiedzi na to pytanie, to właśnie przedmiot badań i rozważań ekonomicznych. Udzielając odpowiedzi ekonomia kieruje się podstawową swoją zasadą - efektywnością. Efektywny, w sensie ekonomicznym, to najlepszy rezultat z możliwych do osiągnięcia.

Nie chodzi zatem o jakiekolwiek wykorzystanie zasobów, o jakąkolwiek decyzję, ale taką, która daje najlepszy możliwy efekt wykorzystania dostępnych zasobów.

Ta zasada odnosi się do wszelkich decyzji gospodarczych. Podejmowanych zarówno przez każdego z nas: gdzie pracować, jak długo pracować, co kupić, gdzie zainwestować nadwyżki finansowe, z jakiego kredytu skorzystać itd., itp., ale także przez władze państwowe: jakie podatki nałożyć, jakie wprowadzić regulacje prawne, na co przeznaczyć uzyskiwane dochody, jak mocno i w jaki sposób się zadłużyć itd., itp.

Każda decyzja, ze względu na występowanie zasobów rzadkich, ma swoją alternatywę. Chcąc działać racjonalnie ekonomicznie musimy tak podejmować decyzje, aby wybrane rozwiązanie było dla nas korzystniejsze, bardziej cenne niż to, z którego musieliśmy zrezygnować.

Tyle teoria, a teraz muszę podjąć decyzję czy pójść dziś do pracy, czy skorzystać z urlopu.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski