Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chodnik miejski za pół ceny. Przedsiębiorcy i restauratorzy dostaną na kolejny rok pomoc od miasta w związku z epidemią koronawirusa

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
fot. Małgorzata Genca / archiwum
Mają na tym skorzystać np. handlujący pieczywem czy kwiatami, a w sezonie letnim restauratorzy prowadzący ogródki piwne. Lublin chce aby do końca 2021 r. stawki za zajęcie pasa drogowego były o 50 proc. niższe. To element pomocy miasta dla przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa.

- Sytuacja epidemiczna postawiła lubelskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych, w bardzo trudnym położeniu. Staramy się ich wspierać od samego początku - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Miasto chce pomóc finansowo przedsiębiorcom. Chodzi o utrzymanie do końca 2021 r. 50 proc. stawki za zajęcie pasa drogowego. Projektem uchwały w tej sprawie zajmą się radni miejscy na grudniowej sesji. - To bardzo ważne, zwłaszcza dla właścicieli stoisk prowadzących sprzedaż detaliczną w pasie drogowym, których obiekty, mimo ograniczonego funkcjonowania lub całkowitego ich braku, nadal zajmują przestrzeń publiczną. Ostatni trudny dla przedsiębiorców okres Wszystkich Świętych umocnił nas w przekonaniu o potrzebie kontynuowania tej formy wsparcia – przekonuje Żuk.

Preferencyjne stawki za zajęcie pasa drogowego wprowadzono od 1 czerwca. Miały obowiązywać do końca tego roku. Ratusz chce przedłużyć ten okres o kolejny rok.

- Dotyczy to przede wszystkim obiektów handlowych, działających m.in. przy cmentarzach oraz na Starym Mieście, takich jak: kioski, pawilony piekarnicze czy kwiaciarnie, ale także uruchamianych w sezonie ogródków gastronomicznych – precyzuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Nominalna stawka za zajęcie metra kwadratowego terenu to 70 groszy na dobę. Przedłużenie „pakietu pomocowego” oznaczać będzie, że przedsiębiorcy do końca 2021 r. będą płacić 35 gr.

Preferencyjne stawki wynajmu powierzchni pod ogródki gastronomiczne będą też w przyszłym roku obowiązywały na deptaku na Krakowskim Przedmieściu.

O przedłużenie ulgi dopominali się miejscy radni. - W mojej ocenie podjęcie takiego działania jest niezbędne wobec ograniczeń nałożonych na szereg branż związanych z takim charakterem działalności (m.in. restauratorzy czy sprzedawcy kwiatów i zniczy). Należy bowiem pamiętać, że dla osób parających się tymi profesjami, bieżący rok w poważnym stopniu ograniczył prawidłowe funkcjonowanie ich firm, powodując destabilizację działalności i utratę poważnej części przychodów – pisał w interpelacji do prezydenta Lublina złożonej na początku grudnia Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski