Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek - zasób rzadki komentarz świetlcki

dr Mariusz Świetlicki
Archiwum
W gospodarce, aby wytworzyć jakieś dobra lub usługi, musimy wykorzystać określone zasoby: materiały, energię, maszyny, pracę ludzi itd. Jeżeli zapotrzebowanie na jakiś zasób jest wyższe niż jego dostępna ilość, to nazywamy go zasobem rzadkim.

Wszystkie dane demograficzne dotyczące Polski wyraźnie wskazują, że liczba ludności naszego kraju systematycznie maleje i jest to już tendencja trwała. W ubiegłym roku ubyło nas o kolejnych 37 tys. osób. Nie tylko nas ubywa, ale również jesteśmy coraz starsi. Dłużej żyjemy, a rodzi się coraz mniej dzieci. I nic nie wskazuje, aby ta tendencja miała się w najbliższym czasie jakoś istotnie odwrócić.

Jeżeli czegoś nie możemy zmienić, to może powinniśmy się z tym pogodzić? Zamiast szukać rozpaczliwych prób ratowania sytuacji demograficznej, powinniśmy zaakceptować, że człowiek staje się w gospodarce zasobem coraz rzadszym. Jest podmiotem gospodarowania, ale w coraz mniejszym stopniu jego przedmiotem.

Współczesna gospodarka, nastawiona na rozwój i konsumpcję, szuka rozwiązań, które bardziej angażują maszyny, urządzenia informatyczne, wiedzę, niż fizyczną pracę ludzi. I to nie tylko dlatego, że zmniejsza się liczba rąk do pracy, ale przede wszystkim dlatego, że pracujemy coraz krócej. W krajach o rozwiniętej gospodarce, ludzie coraz chętniej korzystają z jej efektów, a coraz mniej czasu poświęcają na ich tworzenie. Czyż nie idealnym modelem, jaki chętnie byśmy przyjęli, byłaby sytuacja, że większość życia spędzamy na wypoczynku i przyjemnościach, a pracujemy tylko dla relaksu. Całą pozostałą pracę robią za nas maszyny i nowoczesne technologie.

Czarnowidztwo demograficzne jest zatem tylko brakiem wyobraźni i zamknięciem w jednym, już przestarzałym sposobie myślenia. Dzięki nowoczesnym technologiom i większemu wykorzystaniu innych zasobów, praca przestaje być centralnym zasobem ekonomicznym. Wyraźnie rośnie jej wydajność, a co za tym idzie, mniej musimy pracować dla tego samego efektu. Jeśli nawet będzie nas mniej, to i tak będziemy wytwarzać więcej i więcej korzystać z tego, co wytworzymy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski