Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień wolności podatkowej

Dr Mariusz Świetlicki
Uff! Wreszcie zarabiam na siebie! Tak może zakrzyknąć każdy z nas. Kolejny powód, aby się cieszyć nadejściem lata - to właśnie dokładnie na jego początek przypada w tym roku w Polsce dzień wolności podatkowej. Dzień, który symbolicznie pokazuje, ile wypracowanych przez nas wszystkich pieniędzy przejmują instytucje publiczne (budżet państwa, ZUS, budżety lokalne), a ile pozostaje do naszej własnej dyspozycji.

Codziennie świadomie lub nieświadomie płacimy podatki - od dochodów, od majątku, ale przede wszystkim od wydatków. W cenie każdej kupowanej przez nas rzeczy zawarty jest podatek - najczęściej 23 proc., ale często znacznie więcej, jak w przypadku benzyny, papierosów, alkoholu czy energii elektrycznej. Gdyby wszystkie podatki zsumować, do tego dodać część oszczędności, które przekazujemy państwu na finansowanie jego długów, to okazuje się, że instytucjom publicznym oddajemy ponad 47 proc. tego, co wszyscy w gospodarce wypracowujemy.

Gdyby rok podzielić według tego wskaźnika, to oznaczałoby, że przez 172 dni pracujemy na potrzeby innych, a jedynie przez 193 dni na potrzeby własne i własnej rodziny.

Jest to oczywiście pewne uproszczenie, gdyż każdy z nas korzysta w jakimś stopniu z usług publicznych już za nie dodatkowo nie płacąc. Jeździmy po publicznych drogach, korzystamy z pomocy lekarza, wysyłamy dzieci do szkoły, kupujemy refundowane leki itd., itp. Mimo wszystko, wskaźnik ten w sposób obrazowy, zrozumiały niemal dla każdego, pokazuje, jak duży jest udział państwa w naszym życiu. Jaką część naszych dochodów oddajemy do dyspozycji instytucji publicznych, na cele, których nie jesteśmy w stanie bezpośrednio kontrolować.

Dzień wolności podatkowej zaczął być wyliczany w Stanach Zjednoczonych. Tax Foundation podaje jego wartość od roku 1900. Wówczas dzień ten przypadał na 22 stycznia - instytucje publiczne przejmowały jedynie 5,9% dochodów wypracowanych przez Amerykanów! Później udział państwa wyraźnie wzrósł, ale nadal jest on wyraźnie niższy niż w Polsce. W 2011 roku dzień wolności podatkowej w USA przypadał na 12 kwietnia (27,7%).

Im więcej chcemy państwa w naszym życiu, tym większe musimy płacić podatki. Żądając dodatkowych przywilejów emerytalnych, wysokiej refundacji leków, sądów w każdym powiecie, podwyżek dla lekarzy i nauczy- cieli, wysokich zasiłków socjalnych, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że więcej naszych dochodów będziemy musieli oddać innym, którzy będą je dzielić już bez naszego udziału.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski